Bydlíte v paneláku a chcete fotovoltaiku? Expert radí, na co si dát pozor

Foto zdroj: FocusOn
Ekologie Lidé 01. 02. 2024

Bydlíte v paneláku a chcete fotovoltaiku? Expert radí, na co si dát pozor

Solární panely na střechách panelových domů se staly každodenní rutinou. Základem pro instalaci fotovoltaiky je dům v dobré kondici. „Sdružení vlastníků na tom musí být dobře i finančně. Hlavně tam nesmí být problémy – třeba téct do střechy,“ říká v rozhovoru Vladimír Matajs, spolumajitel společnosti Helioware, která se instalací FVE na bytové domy zabývá.

Pokud máte našetřeno, investujte do fotovoltaiky

Pro každého ale fotovoltaika není. „Je to v módě tam, kde mají hodně peněz, které požírá inflace. Fotovoltaika je pak jasná volba,“ tvrdí Matajs. Fotovoltaiku velmi často mohou zamítnout památkáři, obzvlášť v případech, kdy by vadila ve výhledech nebo celkovému okolí. 

Pokud jste často doma, fotovoltaika je vhodná investice. Úplně nejvýhodnější je pro důchodce nebo rodiny s dětmi. „Také záleží na tom, jestli je k fotovoltaice baterie, nebo ne,“ vysvětluje Matajs. 

Baterie může znamenat riziko

„Momentálně máme více instalací bez baterií. Pro panelákové domy musí být baterie větší než pro rodinný dům. Je otázkou, zda baterie vůbec dává smysl pro vlastníky. Po 10–12 letech ji budete muset reinvestovat,“ dodává Matajs. Baterie přináší také potencionální požární rizika a platí se kvůli ní vyšší pojistka.

U fotovoltaik, které se instalují na panelákové domy, se jedná o elektrárny v řádu 10 kW. „Na jeden vchod umíme udělat maximálně 50 kW, aniž bychom museli vyřizovat licenci,“ říká Matajs.

Elektrárny i ceny jsou různé

Jedná se o investice v řádech vyšších sta tisíců nebo nižších jednotek milionů,“ říká Matajs. Panelové domy většinou vlastní společenství vlastníků jednotek (SVJ) nebo bytová družstva. „To je vždy nějaká skupina lidí, kteří se musí domluvit,“ vysvětluje Matajs. Kvůli tomu zakázky trvají déle a je potřebná společná domluva vlastníků. „Musí o tom hlasovat – schází se přitom třeba jednou nebo dvakrát do roka,“ podotýká Matajs. 

Rozdělení podle katastru zabrání hádkám

Jak fungují podíly na fotovoltaické investici? „Nejčastější způsob rozdělení je podíl napsaný v katastru. K bytu máte nějaký podíl na nebytových prostorech nebo na společných prostorech bytového domu – je daný metry čtverečními vašeho bytu v porovnání s metry ostatních bytů. Jde o nějaké procento a myslím si, že nejlogičtější a nejspravedlivější způsob je řídit se rozdělením, které máte napsané v katastru,“ vysvětluje Matajs s tím, že tento způsob má legislativní základ a nelze tak rozporovat rozdělení.

Vlastníci se podílejí na investici tím, že skládají finance do společného fondu. Následně se energie i prospěch rozděluje podle alokačního klíče. „Ten navazuje na katastr,“ říká Matajs.

Základem je domluva všech vlastníků

Schůze vlastníků je vyvrcholením příprav a navrhování technického řešení. „Je dobře, když se lidé na schůzích ptají. Díky tomu jim zodpovíme všechny dotazy,“ představuje firemní postupy Matajs.

Pokud se ukáže zájem o fotovoltaiku na panelovém domě, je potřeba vše dobře promyslet. „Na začátku si musí ujasnit, že o fotovoltaiku opravdu stojí. Výbor si nechá odhlasovat mandát, že to vlastníky zajímá. Domluví se, jaké jsou očekávané vlastnosti, jak by to fungovalo, a dají se dohromady nabídky. Za rok se třeba vybere dodavatel. Mohou to být měsíce i roky,“ popisuje postup Matajs.

Dron pomáhá při hledání řešení

Předseda SVJ následně oslovuje dodavatele fotovoltaik. Na začátku je vzorová nabídka, vytvořená podle podkladu. „Poté musí přijít druhá fáze – studie proveditelnosti – a musí se detailně prozkoumat dům zevnitř. Také se musí jít po technických drobnostech, protože my s fotovoltaikou zasahujeme do hromosvodů a potřebujeme předělávat jednotlivé rozvaděče u bytů,“ dodává Matajs.

Antény ani vzduchotechnika na střechách nejsou velkým problémem. „Vždy se s tím popasujeme už při přípravě a dokážeme přesně navrhnout systém tak, aby nám to schválil hasič a bylo to v souladu s normami,“ vysvětluje Matajs.

Sdílení elektřiny není žádný problém 

Pošlu svou elektřinu babičce nebo na chatu? Systém distribuční sítě přinese velké ulehčení. „Má mnohem širší a košatější využití a je to i způsob motivace vlastníků nebo majitelů rodinných domů, jak energii využívat,“ představuje princip sdílení Matajs.

Sdílení distribuční sítě je nově upraveno zákonem. „Má nabíhat během následujících tří let a uvidíme, jak to dopadne. Systém není úplně ideální a je skvělé, že nějaký máme – každopádně není optimální ani ideální,“ dodává na závěr Matajs.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory