U 5G sítí jsme ve 30 procentech vývoje, výměna wifi za privátní 5G přinese firmám velké úspory

Foto zdroj: Focuson.cz
Lidé Technologie 18. 05. 2022

U 5G sítí jsme ve 30 procentech vývoje, výměna wifi za privátní 5G přinese firmám velké úspory

Podnikatelé a 5G síť. Pro koho je vhodná? Hodí se pro větší areály, kde je potřeba určitá míra automatizace. Výhodou 5G sítě je, že náklady jsou srovnatelné s klasickou wifi, říká Ondřej Oubrecht, odborník na privátní 5G sítě ze společnosti NTT.

Jaké využití mají 5G sítě v průmyslu?

Jsou vhodné pro větší areály, kde potřebujete určitou míru automatizace nebo více připojených zařízení. Pro představu – je zde větší areál, firma chce inovovat, její autonomní dopravníky, které jezdí po areálu, tak většinou mají řídicí středisko někde jinde nebo mají svůj software v datacentru, odkud dostávají příkazy přes síť. Jak se dopravníky pohybují, tak potřebují odesílat to, co vidí, a zároveň dostávat příkazy, kam mají jet v co nejkratší době, což znamená s nejnižší takzvanou latencí. V tu chvíli je potřeba síť, která je bezdrátová. Tudíž buď přes wifi, anebo právě přes privátní 5G síť. Je to velká inovace, protože přináší tu nejnižší latenci, která je zatím v rádiovém přenosu možná. Do privátní 5G sítě je připojený řídicí software, který komunikuje přes privátní 5G síť s klienty, a mohou to být autonomní vozidla, senzory, výrobní zařízení a cokoli dalšího. Jinak 5G síť oproti předchozím generacím přináší mnoho dalších změn a vylepšení. Je to mírně vyšší přenosová rychlost, i když fyzikální zákon vlastně platí u jakéhokoli rádiového přenosu, takže čím nižší frekvence, tím nižší přenosová rychlost. A je tam určitá míra vyššího zabezpečení, a navíc oproti wifi sítím, minimálně v České republice, se privátní 5G síť provozuje na licencovaném pásmu. To znamená, že nikdo tu síť nesmí nad vaším pozemkem rušit, což u wifi kanálu neplatí úplně stoprocentně – také by vám nikdo neměl rušit wifi, ale dost těžko se cokoliv dokazuje. Tady si zaplatíte poplatek, za to vám dají určitou část spektra a v tom můžete privátní 5G síť provozovat. 

Pro koho přesně se 5G sítě hodí, je to limitováno velikostí firmy nebo sektorem, kde podniká?

Tak zatím máme nejvíce zájemců ve výrobě a logistice. Dodělali jsme letiště v Bonnu, kde jsme postavili privátní 5G síť. Jsou to tedy provozy s rozsáhlejšími areály, kde pokrytí wifi není jednoduché, kde potřebují řešit technologický problém, který privátní 5G síť dokáže vyřešit. To je případ nízké latence nebo vyššího počtu klientů sítě. Pokud máte areál s mnoha senzory, tak síť dokáže všechny klienty obsloužit s menším počtem buněk, ty buňky fungují na větší vzdálenost. Klienti potřebují licencované pásmo. Představte si, že vám budou jezdit v areálu autonomní vozítka, budete mít spoustu senzorů, výrobní stroje, různé bezpečnostní mechanismy, které budou všechny komunikovat, a najednou někdo zruší signál. Všechno se zastaví. V tomto případě už můžete podat stížnost, protože síť to detekuje, a můžete si stěžovat na ČTÚ. Vy si tu síť můžete nastavit tak, jak vy potřebujete. Veřejná síť jak 4G, tak 5G je nastavena tak, že od vás z mobilního telefonu do sítě (upload) tečou nižší data, je tam nižší maximální rychlost než u downloadu, což je z logiky využití. Kdežto když potřebujete ve své privátní síti fungovat obráceně, máte tam například kamerový systém a cokoliv potřebujete z toho stahovat ve větším množství dat, tak můžete, a zase si download omezíte.

Jaké jsou náklady, co k tomu potřebujete? 

Paradoxně náklady nejsou tak vysoké na to, že to je nová technologie. Pokud pokrýváte větší areál a opravdu na to máte využití, tak náklady jsou srovnatelné s wifi, která je bez výpadků. Musíte také udělat husté pokrytí. Většina nasazení je, že dokážeme řešit handover mezi wifi sítí a 5G, takže v budovách se použije wifi síť a mimo budovy privátní 5G. Zařízení dokáže mezi těmi sítěmi migrovat. Paradoxně integrace privátní 5G technologie do sítě je velice jednoduchá. Packet core je normálně připojení do centrální switche. Do něho je pak připojen řídicí systém rádiových jednotek, do těch jsou připojené antény. To všechno je ve vašem switchi podle zákazníkovi volby. 5G síť podporuje segmentaci, to znamená, že tam můžete protáhnout tzv. melany. Jedna z dalších výhod je, že vaše zařízení vidí různé senzory jen do nějaké části, kterou mu vy dovolíte. To znamená, že kdyby se někdo zkusil na ně připojit, tak se nedostane jinam, než mu vy povolíte. Maximálně nabourá systém, kam ten senzor vidí. Tudíž je to zabezpečení na další úrovni.

Jaké jsou nevýhody? Nebo co brání většímu rozšíření těchto služeb?

Z mého pohledu je to neznalost klienta. Přitom je to jednoduché řešení. Další věc je, že to není náhrada běžné wifi sítě v kancelářích, protože to nepřináší žádnou zásadní výhodu. Všichni by museli vyměnit svá zařízení. Já vnímám jako bariéru i to, že se musí koupit licencované pásmo. U nás pásma musí přeprodávat firma CentroNet a O2, což je nařízení od ČTÚ. Je tam tedy určitý proces, který je potřeba udělat. Na druhou stranu, pokud do toho firma chce investovat, tak my jim tohle pomůžeme zvládnout. Chtěl bych zdůraznit jednu věc, privátní 5G síť nebo wifi síť je podvozek pro to, na co se bude využívat. Základem je vědět, co potřebuji řešit, co od té sítě chci. 

Jsou nějaké další trendy, které nás čekají do budoucna?

Ano, u privátních 5G sítí přišel nový release. Je to technologie, která se vyvíjí, takže mnoho zajímavých vlastností ještě není fyzicky vyvinuto. Je to ta samá situace jako u 4G, kde síť získávala vyšší rychlost postupně a teď je na vysoké úrovni. U 5G sítí jsme ve 30 procentech vývoje. Do budoucna by měla fungovat geolokace, to znamená, že bude lokalizovat na centimetry cokoli s přesnou polohou. V tuto chvíli už je to možné použít pro řízení výroby. 

Vzhledem k situaci na Ukrajině, fungují tam vůbec takovéto privátní podnikové sítě?

Já vycházím z informací, které mají všichni dostupné. Podle mého názoru, když někdo rozbije mobilní síť, tak ta síť nefunguje. Já si nedovedu představit, jak v tom strašném prostředí mohou firmy fungovat. Je to těžké a v rámci budoucích investic v Evropě zásadní. Bude záležet na ekonomickém cyklu a na vlivu na ekonomiku. Na druhou stranu většina firem, pokud bude fungovat, tak infrastrukturu musí udržovat. Bez datové infrastruktury firmy nemohou fungovat a budou muset investovat. Výměna wifi technologie za privátní 5G často přinese velké úspory. Tudíž já předpokládám, že investice se budou dít, i pokud bychom se dostali do recese.

Může být na Ukrajině narušena právě i 5G síť?

Nejsem vojenský expert, řeknu to podle základních fyzikálních zákonů. Každá síť jde odrušit, protože máte určité frekvenční spektrum. To, že tady je na část privátní 5G licence, že mobilní operátoři mají svou licenci, to znamená, že legálně tam nikdo nemůže nic vysílat. Pokud to ale někdo nebude respektovat, tak odrušit dokáže prakticky cokoli.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory