Elektřina znovu poroste, ale jde sdílet. V čem mají bytovky navrch oproti rodinným domům?

Foto zdroj: FocusOn
Ekologie 05. 04. 2024

Elektřina znovu poroste, ale jde sdílet. V čem mají bytovky navrch oproti rodinným domům?

Svět fotovoltaiky úspěšně roste. Díky velké poptávce se na trhu objevují málo zkušené firmy, které mohou způsobit opravdové škody. V rozhovoru nám Jaroslav Šuvarský ze společnosti S-Power Energies radí, jak se vyhnout nástrahám při výběru dodavatele, a přibližuje budoucnost solární energie. „Vždy se dívejte i na reference od jiných lidí,“ říká.

Fotovoltaika stále roste, i přes kauzy

Jaroslav Šuvarský pozoruje, že ačkoli extrémní zájem o fotovoltaiku z období pandemie a energetické krize trochu polevil, trh nadále roste. „Je potřeba říci, že lidí, kteří si chtějí pořídit fotovoltaiku, je stále více. Do oboru nastoupily stovky firem. Opticky se nám může zdát, že je poptávka menší, ona se ale naředila,“ říká Šuvarský s tím, že nové, nezkušené firmy v oboru přinášejí nečekané problémy. Přežijí podle něj pouze ty silné a kvalitní.

V reakci na několik kauz, kdy lidé přišli o peníze, Šuvarský radí zákazníkům, aby dodavatele pečlivě vybírali. Doporučuje získat minimálně dvě nabídky, prověřit historii firmy a počet instalací. „Loni jsme přesáhli nějakých 10 tisíc instalací. Letos to bude třeba 12 tisíc,“ potvrzuje svá slova Šuvarský. Sledovat bychom měli také výsledky soudních řízení, reference uživatelů na platformách, jako jsou Google nebo Facebook, a zda firma dodržuje etický kodex v členských odborných asociacích. „Důležité je také, jak se vám firma líbí. Jak na vás působí technici a obchodník a jestli je v ceně zahrnuto všechno,“ vysvětluje Šuvarský ideální postup při výběru.

Snížení dotací na fotovoltaiku bez zateplení z 200 na 160 tisíc korun nezpůsobilo podle Šuvarského pokles zájmu. „V tomto roce je extrémní konkurence a klesla cena práce,“ říká. Díky klesajícím cenám komponentů a práce zůstává návratnost investice do fotovoltaických systémů pro zákazníky stejná.

Elektřina dlouhodobě poroste

Návratnost je jistá, klienti si musí spočítat úspory. „Cena elektřiny byla nějaká – a pořád roste. Poté jsme zaznamenali obrovský výkyv po covidu a také kvůli válce. Momentálně to vypadá, že cena elektřiny klesá, ale ona se nikdy nedostane na úroveň před výkyvem. Stále a dlouhodobě poroste. Je to zhruba 5 % ročně,“ poukazuje Šuvarský.

Vyzdvihuje také výhody kombinace fotovoltaiky s tepelnými čerpadly a bateriemi. Domácnostem umožňuje dosáhnout značných úspor, a to i přes zvýšené počáteční investice. Baterie zajistí uchování energie, jelikož je mnoho rodin během dne pryč. Důležité je také kvalitní zateplení domu. „Co se týče tepelného čerpadla, tak to vám zajistí 4krát nižší energetickou náročnost na topení a ohřev vody. Když k tomu přidáme fotovoltaiku, je to taková hezká berlička. Touto kombinací dokážeme snížit náklady domácností až o 75 %,“ dodává Šuvarský. 

Návratnost u bytových domů je rychlejší

Novým trendem je fotovoltaika pro bytové domy. Sdílení energie mezi uživateli už není tak složité díky zákonu LEX OZE 2. „Problémem byla legislativa, protože lidé většinou nemohli sdílet energii. A když už mohli, bylo to velmi náročné. Minulý rok vstoupil v platnost nový zákon a trh se otevřel. Co se týče návratnosti, je to ještě lepší než u rodinných domů,“ říká Šuvarský. Důležitá je i domluva mezi sousedy. „Pokud s instalací někdo nesouhlasí, nemusí se připojit. Z naší zkušenosti ale můžeme říct, že se vždy nakonec připojili, protože pochopili, jak je to výhodné,“ vysvětluje Šuvarský. 

Solární energie obcím umožní úspory

Pro městské budovy, které vlastní obce, ale i pro školy a školky existují dotační programy, které nabízejí až 75% pokrytí nákladů. „Výhoda se vztahuje také na bytové domy v majetku měst a obcí, což představuje významnou příležitost pro zlepšení energetické bilance. Energii si budovy budou moci navzájem sdílet, třeba když ve škole budou prázdniny,“ upozorňuje na výhody Šuvarský.

Problémem je stabilita sítě. „V některých místech už ji nejde postavit, protože jsme se dostali na limit. Musíte mít technické prostředky, abyste nepustili energii do sítě,“ říká na závěr Šuvarský. Nová řešení a inovace se ale samozřejmě dále hledají.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory