FOCUS ON: Vynález umělé inteligence bude jako objev elektřiny, AI změní společnost.

Foto zdroj: Focuson.cz
Technologie 11. 08. 2021

FOCUS ON: Vynález umělé inteligence bude jako objev elektřiny, AI změní společnost.

Stejně jako největší objev devatenáctého století – elektřina – má vynález umělé inteligence ambice změnit fungování společnosti od nejhlubších kořenů. Jak nás AI v budoucnu ovlivní, proč se bez ní neobejdeme a jaký vliv bude mít na pracovní trh? Odpovídala Lenka Kučerová, ředitelka spolku prg.ai.

Známý sci-fi film Stevena Spielberga A.I. Umělá inteligence měl podstatný vliv na to, jak lidstvo vnímá tento druh technologie. Podle expertů je ale samozřejmě filmový pohled na AI na hony vzdálený skutečnému a realistickému chápání umělé inteligence. Jak je to tedy doopravdy?

„Bez ohledu na to, jak fantastická je filmová fikce, tak ji v konečném důsledku musí čtenář či divák pochopit. Proto autoři sci-fi, kteří vdechují život strojům a robotům, často sklouzávají do metafor člověka, včetně jeho vlastností – dobrých i špatných,“ vysvětluje Kučerová. A dodává: „Spielberg, Cameron, Čapek i Kubrick jsou určitou frustrací odborníků – jak akademiků, tak praktiků –, protože díky jejich dílům jsou očekávání ohledně AI v očích lidské veřejnosti v dosti nepochopitelných a nerealizovatelných výškách,“ říká Kučerová.

Přínos AI světové ekonomice?

Stejně jako největší vynález 19. století, elektřina, i AI má v očích ředitelky pražského spolku ambice naprosto transformovat fungování společnosti až do jejích nejhlubších kořenů. Dokonce natolik, že bude základní znalost jejích principů naprosto nezbytná pro každodenní fungování.

„AI bude mít transformativní dopad na všechny aspekty průmyslu – od logistiky, výroby přes všechny služby až po zdravotnictví, školství. Přínos do světové ekonomiky je odhadován do roku 2030 na 15 trilionů dolarů. Na druhou stranu je nutné říct, že přibližně 15 procent světové pracovní síly přijde právě kvůli digitalizaci, umělé inteligenci, robotizaci o práci. A tak se AI stává jednou ze základních dovedností současné i další generace,“ vysvětluje ředitelka spolku.

Státy, které investovaly do AI, budou mít velké výhody

Konkurenční boj mezi jednotlivými mocnostmi běží už od nepaměti. Zatímco historicky největšími katalyzátory byly ozbrojené konflikty, poslední půlstoletí nás žene vpřed spíše hlubší poznání lidských možností. Od prvního přistání na Měsíci po dnes probírané téma umělé inteligence.

„Už začíná být zřejmé, že pomyslné nůžky se otevírají mezi vítězi a poraženými na globální scéně. Jsou zde státy, které z osvícených nebo méně osvícených důvodů aktivně investují do rozvoje umělé inteligence, do vědy, do systémů, a je mnoho států, které zaostávají. To ze střednědobého či dlouhodobého hlediska může vést ke globálním konfliktům,“ zakončuje Lenka Kučerová.


Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory