FocusON: Průměrná rodina může ročně za energie zaplatit až o 50 tisíc víc

Foto zdroj: Focuson.cz
Byznys 08. 10. 2021

FocusON: Průměrná rodina může ročně za energie zaplatit až o 50 tisíc víc

Proč Česko postihne energetická krize, jaký je důvod zvyšování cen a na kolik tento skok vyjde běžnou rodinu? To v dnešním díle vysvětlí Ondřej Doležal, zakladatel energetické firmy Sforp.

Vysoký nárůst cen energií je teď na titulních stranách všech tuzemských i světových médií. Původ blížící se energetické krize má vícero důvodů – existují však různé názory i predikce, do jakých výšin budou ceny směřovat. Budou energie ještě dražší?

„Určitě. Cena elektřiny roste, protože zde máme koncept, který není úplně dobrý. Tlačí nám to nahoru ceny emisních povolenek, které dnes vytváří v podstatě polovinu ceny elektřiny. Cena emisních povolenek není chráněná před manipulačními vlivy, není žádný pevně stanovený orgán – emisní povolenky jsou zkrátka v rukou spekulantů a kvůli tomu platíme cenu, jakou platíme,“ vysvětluje Doležal.

Cena elektřiny může vzrůst až dvojnásobně

V zápalu krize vznikla mezi lidmi drobná panika, kdy se mnoho lidí snaží tento problém „uhasit“ všemožnými způsoby – od změny dodavatele energií až po radikální utahování topení. V našich peněženkách ale zatím žádné razantní změny neproběhly, podle dostupných informací však zasáhne zdražení až stovky tisíc zákazníků.

„Pokud vytápí rodinný dům a mají spotřebu třeba 15 megawatt, což není nic extrémního, tak se jim zdraží o 30 tisíc za rok bez daně, což je ještě docela pozitivní náhled na věc. Pokud to budou řešit někdy v prosinci na příští rok, tak klidně o 50 tisíc. Cena elektřiny opravdu vyroste o dvojnásobek. Je to tím, že nás před tím politici neochránili. Není to, že by dodavatelé energií realizovali třikrát větší marže,“ dodává Doležal.

Politické strany se o „díry“ v legislativě nestaraly

V letošním roce měla Poslanecká sněmovna „na stole“ novelu energetického zákona, která měla prý zaručit větší ochranu spotřebitele a uchránit ho před takzvanými energošmejdy. Na návrhy oborových textů ale drtivá většina politických stran vůbec nereagovala a i s úpravou zákona přichází krize.

„Oslovil jsem všechny členy politických klubů s těmi mezerami, které tam z praxe vidím, včetně doložení těch daných příkladů, co všechno to neřeší, a jediný, kdo se se mnou potkal, byl Miloš Vystrčil, předseda Senátu. Tomu jsem to v půl hodině představil a řekli jsme si, že takhle to dál nejde,“ komentuje Doležal. A dodává: „Potom jsme čekali na návrh z Poslanecké sněmovny. Ten návrh nebyl úplně špatný, ale vládní pozměňovací návrhy z toho udělaly trhací kalendář – ta novela by byla pro zákazníky ve finále horší než stávající energetický zákon. To mi přišlo do nebe volající.“

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory