Gebrüder Weiss přepraví špičkový vrtací robot ze Švýcarska do Las Vegas

Zdroj: Gebrüder Weiss
Technologie 06. 10. 2021

Gebrüder Weiss přepraví špičkový vrtací robot ze Švýcarska do Las Vegas

Gebrüder Weiss zajišťuje v rámci partnerství s výzkumným týmem Švýcarského federálního technologického institutu (ETH) v Curychu pozemní a námořní přepravu experimentálního razicího robotu ze švýcarského Dübendorfu do Las Vegas. Se zařízením se členové expertní skupiny „Swissloop Tunneling“ zúčastní vědecké soutěže „Can you beat the snail“ (Můžeš porazit šneka), ve které půjde o co nejrychlejší a nejpřesnější ražbu podzemního tunelu.

Tým ETH se podílí na dalším technickém vývoji vysokorychlostního dopravního systému Hyperloop, který se opírá o koncept vyvinutý Elonem Muskem. Jeho klíčovou myšlenkou je přeprava osob a zboží na kratší vzdálenosti vysokou rychlostí s využitím podzemních či nadzemních tunelů. Aby jejich ražení bylo finančně rentabilní, musí být potřebné vrtací roboty co nejrychlejší, nejkompaktnější a co nejvíce automatizované. Podmínky, které Elon Musk stanovil pro high-tech vědecký závod v Las Vegas, jsou náročné a zároveň inspirativní. Jako referenční hodnota pro rychlost ražení tunelů totiž slouží „cestovní“ rychlost hlemýždě, kterou se soutěžní týmy budou snažit překonat.

„Jako poskytovatel logistických řešení orientovaných na budoucnost musíme již dnes začít přemýšlet o tom, jak zajistit nákladní mobilitu zítřka za ekonomicky přijatelných podmínek. Projekt Hyperloop se nám dnes může zdát ještě do jisté míry exotický, ale inspiruje k hledání reálně proveditelných řešení pro požadavky mobility v budoucnosti,“ říká Lothar Thoma, generální ředitel pro leteckou a námořní dopravu společnosti Gebrüder Weiss.

Stefan Kaspar, zakladatel a spolupředseda společnosti Swissloop Tunneling, dodává: „Jde nám o zásadní revizi pohledu na stávající systémy dopravy osob a zboží a hledání jejich skutečně proveditelných alternativ. Naší vizí není nic menšího než revoluce v tunelování a snaha o průlom ve využití této technologie. S logistickou podporou společnosti Gebrüder Weiss je naše vize o krok blíže ke svému uskutečnění.“

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články