Horké. Takové bude počasí v roce 2023

Zdroj: Pixabay
Ekologie 31. 12. 2022

Horké. Takové bude počasí v roce 2023

Podle předpovědi britské meteorologické služby Met Office bude rok 2023 teplejší než rok 2022. Proč? Inu, neobvyklý tříletý průběh počasí, který má obvykle na naši planetu ochlazující vliv, by měl příští rok konečně skončit. Kromě toho se očekává, že průměrné globální teploty porostou, protože emise skleníkových plynů stále stoupají, píše server The Verve.

Meteorologický úřad proto předpovídá, že rok 2023 bude jedním z nejteplejších v historii. To není žádné překvapení, vzhledem k tomu, že posledních osm let je podle Světové meteorologické organizace (WMO) na cestě k osmi nejteplejším rokům v historii. 

Očekává se, že příští rok bude znamenat 10 po sobě jdoucích let s průměrnou globální teplotou alespoň o 1 stupeň Celsia vyšší, než byl průměr v předindustriálním období. Předpokládá se, že průměrná teplota na Zemi v roce 2023 bude o 1,08 až 1,32 stupně Celsia vyšší než před rokem 1900, kdy lidé začali intenzivně spalovat fosilní paliva.

O jeden stupeň vyšší teplota se nemusí zdát jako mnoho, zejména v době, kdy se velká část USA vzpamatovává z mrazivých zimních bouří. Ale taková změna v globálním měřítku již vyvolala katastrofické klimatické dopady. Navíc se jedná o průměr pro celou planetu – některé regiony byly změnou klimatu zasaženy mnohem více než jiné.

„V letošním roce jsme čelili několika dramatickým katastrofám počasí, které si vyžádaly příliš mnoho životů a obživy a podkopaly zdraví, potraviny, energetickou a vodní bezpečnost a infrastrukturu. Třetina Pákistánu byla zaplavena, což si vyžádalo velké hospodářské ztráty a lidské oběti. Rekordní vlny veder byly zaznamenány v Číně, Evropě, Severní a Jižní Americe. Dlouhotrvající sucho v Africkém rohu hrozí humanitární katastrofou,“ uvedl podle serveru The Verve generální tajemník WMO Petteri Taalas.

Zejména oblast Afrického rohu se musela vypořádat s dvojím problémem, a to jak se změnou klimatu, tak s vývojem počasí La Niña, který zhoršuje sucho. Vzácná „trojitá“ La Niña je ve hře od září 2020. Dopad La Niña se v jednotlivých regionech liší – do Austrálie přináší silnější lijáky, zatímco východní Afriku připravuje o déšť. Obecně však má dočasný ochlazující účinek na zeměkouli jako celek. Poté, co tato La Niña přetrvá do své třetí zimy, s největší pravděpodobností skončí v dubnu příštího roku.

La Niña je jednou z extrémních fází opakující se klimatické oscilace El Niño-Southern Oscillation (ENSO). Existují důkazy o tom, že extrémní jevy La Niña a El Niño by mohly být s vyššími globálními teplotami dvakrát častější. Tomuto rizikovému výsledku – a dalším, jako jsou silnější záplavy a vlny veder – by se dalo předejít, pokud by se lidstvu podařilo omezit globální oteplování pod zhruba 1,5 stupně Celsia, což je cíl Pařížské dohody o klimatu. Jak ale ukazuje globální předpověď pro rok 2023, mnoho prostoru nám nezbývá.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články