Jak být v práci spokojenější?

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 10. 04. 2023

Jak být v práci spokojenější?

Průměrný člověk stráví v práci za celý život 90 tisíc hodin. Většina z vás, kdo čtete tyto řádky, pohodlně překročí hranici 100 tisíc. Proto má smysl snažit se, aby nás práce bavila, pokud to jen jde. S končícím velikonočním volnem si můžeme krátce zrekapitulovat, co udělat pro to, abychom byli v práci šťastnější a snížili stres.

Dopad práce na kvalitu našich životů je velký. To generuje práci pro řadu odborníků, kteří jsou zaměstnáni vydáváním doporučení o tom, co dělat, aby nás to v zaměstnání bavilo. Dali jsme si práci a vybrali těch pár základních. Všechny můžete aplikovat na svém pracovišti. Tak hurá do práce!

1. Buďte aktivní

Cvičení a další fyzické aktivity nezpůsobí, že vaše problémy nebo stres zmizí, ale sníží jejich emoční intenzitu a poskytnou vám duševní prostor pro vyřešení problémů – a také vás udrží ve fyzické kondici.

Výzkumy opakovaně prokazují pozitivní přínos cvičení, tak proč si pracovní den nezaknihovat nějakou fyzickou aktivitou. Chůze do práce a z práce je skvělý způsob, jak se oddělit od pracovního dne. Pokud to není možné, můžete vystoupit z autobusu o zastávku dřív, aktivně strávit dobu oběda nebo si třeba najít hodinu pro cvičení, kterou můžete absolvovat před začátkem pracovního dne.

2. Spojte se s lidmi

Pokud prozkoumáte většinu žebříčků štěstí, vztahy s druhými lidmi se na nich objevují na předních místech. Během pandemie mnoho lidí zjistilo, že jejich pohoda utrpěla kvůli nedostatku sociálních kontaktů. Dobrá podpůrná síť přátel a rodiny totiž může minimalizovat vaše pracovní problémy a pomoci vám vidět věci jinak.

Vyplatí se také poznat své kolegy. Čím více investujete do svých vztahů v práci, tím příjemnější pro vás může být pracovní den. Pomoc kolegům v práci i ostatním lidem ve vašem životě může také posílit vaše sebevědomí a dát vám pocit smysluplnosti, což je pro vaši pohodu a spokojenost zásadní.

3. Naučte se novým dovednostem

Udržování „kognitivní aktivity“ má zásadní význam pro vaši psychickou a duševní pohodu a může vám poskytnout nové možnosti, pokud jde o váš kariérní rozvoj. Snažte se proto neustále vzdělávat – absolvujte nějaký kurz, rozvíjejte nové dovednosti nebo se naučte novému koníčku, to vše se sčítá.

Pro vaši emocionální a duševní pohodu je také důležité, aby se ve vašem životě děly věci mimo práci. Ve Spojeném království například mají jednu z nejdelších pracovních dob v Evropě, což znamená, že často netráví dostatek času tím, co lidi opravdu baví. Nepracujte příliš dlouho. Ujistěte se, že máte čas na společenské aktivity, cvičení a činnosti, které vás baví.

4. Zůstaňte přítomní

Jde o to „být v přítomnosti“, nikoli v minulosti nebo se dívat příliš dopředu. Užívejte si přítomnost a budete si jí více vážit. Existuje totiž spousta výzkumů o pozitivních aspektech všímavosti a o tom, jak může pomoci s duševním zdravím.

Ani při meditaci nemusíte sedět celé hodiny. Být v přítomnosti znamená spíše vrátit mozek do přítomnosti. Všímavější přístup k životu můžete praktikovat kdykoli během dne, jde jen o to, abyste si uvědomovali a všímali svého okolí – pohledů, zvuků, vůní. Můžete to dělat na procházce, na schůzce nebo při vaření čaje.

5. Uvědomujte si pozitiva

Zůstat v přítomnosti vám také pomůže rozpoznat pozitiva ve vašem životě – umožní vám to být spíše poloplnou než poloprázdnou sklenicí.

Přijměte, že některé věci v práci nebo v životě nemůžete změnit, a soustřeďte se na věci, které máte pod kontrolou. Připomeňte si, že máte být vděční za pozitivní stránky svého života.

6. Vyhýbejte se nezdravým návykům

Vzhledem k tomu, co víme o jejich dlouhodobých důsledcích, bude mít nadměrná konzumace alkoholu, kávy nebo kouření jako strategie zvládání pracovního stresu v konečném důsledku pravděpodobně negativní dopad na vaše štěstí, i když se zdá, že vám poskytnou rychlou vzpruhu.

7. Pracujte chytřeji, ne déle

Stanovte si priority v pracovní době a budete mít více volného času na věci, které vás baví. Smiřte se s tím, že váš zásobník bude vždy plný, a proto se nejprve soustřeďte na důležité věci.

Čím více budete mít svůj pracovní život pod kontrolou a dosáhnete potřebné rovnováhy, tím spíše budete v práci spokojenější. Vzhledem k tomu, že v Evropě tvoří nemoci spojené se stresem téměř 60 procent všech dlouhodobých pracovních neschopností, musíte upřednostnit svou pohodu a snažit se snížit pracovní stres, pokud je to možné.

Autor: Alena Burešová

Další články