Jan Hlavsa: Spořák za 6 % brzy skončí. Je čas na investice?

Zdroj: Fondee
Lidé 31. 03. 2024

Jan Hlavsa: Spořák za 6 % brzy skončí. Je čas na investice?

Více než šestiprocentní úrok na spořicím účtu bude brzy minulostí. Kdo chce lepší výnos, musí jít cestou investic, říká Jan Hlavsa z Fondee.

Česká národní banka na svém posledním jednání snížila základní úrokovou sazbu o půl procenta na 5,75 %. Vzhledem k citelnému zpomalení inflace v uplynulých měsících šlo o očekávaný krok a není vyloučené, že pro snižování sazby se rada rozhodne i na svém příštím zasedání. Ruku v ruce s tím se snižuje i úročení vkladů na spořicích účtech běžných střadatelů. Kam přesunout své peníze, pokud se nechcete dívat na to, jak se úročí čím dál míň?

Zatímco v reakci na snižování základní úrokové sazby ČNB hypotéky a úvěry zlevní, k penězům, které lidé drží na spořicích účtech či termínovaných vkladech, jim budou banky přispívat na úrocích méně, než na co byli v posledních letech zvyklí. Při dosavadním vývoji míry inflace a poklesu úrokových sazeb bude i více než 6% úročení na spořicích účtech brzy minulostí. Jaké jsou výhodnější alternativy pro “spořáky”?

ETF nebo akcie?

Pokud hledáte alternativu ke spořákům, která je podobně nenáročná na provoz, ale má o něco vyšší výnos, tak se nabízí jít cestou dluhopisových ETF fondů. Jsou diverzifikované, takže riziko je velmi malé, na peníze lze kdykoliv sáhnout a historický trend posledních let je takový, že na rozdíl od spořicího účtu má člověk reálnou šanci dosáhnout na takové zhodnocení, aby porazil inflaci.

Akcie jsou oproti dluhopisům historicky výnosnější, ale investování do jednotlivých akcií konkrétních firem se pojí s nemalým rizikem. V takovém případě můžete hodně vydělat, ale i hodně prodělat – záleží hodně na vašich zkušenostech a času, který tomu můžete věnovat. Pokud se tedy bavíme o alternativě pro spořicí účet, kdy nechcete trávit čas sledováním a nakupováním akcií konkrétních firem a chcete vyšší diverzifikaci, tak ideální je také jít cestou ETF, které obsahují akcie.

Co si tedy vybrat?

Klíčové je si říct, jestli člověk hledá alternativu za spořicí účet, kam chce posílat peníze pravidelně a dlouhodobě, či jestli bude potřebovat peníze zakrátko vybrat.

Obecně platí, že pokud chci investovat pravidelně a po dlouhou dobu, tak se vyplácí jít cestou odvážnějších a potenciálně výnosnějších ETF fondů, třeba těch s vyšším obsahem akcií. Jde tedy například o vhodný prostředek dlouhodobého odkládání peněz si třeba na důchod či pro své potomky, což může být i několik desítek let.

Pokud si navíc člověk nastaví investiční horizont na minimálně 10 let a zaváže se k tomu, že vklad vybere až po svých 60. narozeninách, tak je pak možné čerpat výhody tzv. dlouhodobého investičního produktu, jako je sleva na dani a získání příspěvku od zaměstnavatele. Zhodnocení je pak ještě lepší.

Pro ty, kteří si přejí vybírat peníze dřív nebo pro které není přijatelné jít do rizika a koukat, jak jejich vklad krátkodobě poklesne na hodnotě, tak lze najít nízkorizikové ETF. Pro všechny případy nicméně platí, že pokud chci docílit toho, aby mé úspory neztrácely na hodnotě, jak se zpravidla na spořicím účtu děje, tak musím jít cestou investic.

V souvislosti s pravděpodobným přesouváním peněžních prostředků ze spořicích účtů očekávám další růst investičních trhů. Například index S&P 500 za poslední půlrok vyrostl o více než 20 % a rostoucí trend by mohl letos pokračovat.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články