Až o 15 miliard korun přijdeme kvůli špatnému rozhodnutí vlády. Budeme se bránit, říká Michal Šnobr. Podnikatel, investor a minoritní akcionář ČEZu v rozhovoru v pořadu Deep State. Ostře totiž kritizuje zavedení a prodloužení windfall tax neboli daně z neočekávaných zisků.
„ČEZ nemá neočekávané zisky. To je ten základní princip,“ říká Šnobr hned v úvodu rozhovoru. Poukazuje na to, že Evropská unie už dříve zavedla nástroj, který danil 90 % mimořádných tržeb energetických firem v době vysokých cen.
Šnobr kritizuje, že Evropská komise windfall tax pro výrobce elektřiny nedoporučila a měla být využita primárně pro ropný, plynárenský a uhelný sektor. Přesto Česká republika tuto daň na ČEZ uvalila a nyní ji prodlužuje i na roky 2024 a 2025.
„Téměř nikdo jiný než ČEZ tuto daň platit nebude,“ upozorňuje Šnobr. „Taková daň je v normální demokratické zemi, v normálním daňovém režimu nedovolená, nemožná. Nenajdete takovou daň historicky do Rakouska-Uherska, že by danila prostě jednu nebo v podstatě většinově jednu společnost.“
Diskriminace minoritních akcionářů a manipulace s hodnotou akcií
Michal Šnobr vysvětluje, že stát má dvě možnosti, jak získat peníze z ČEZu: „Prvním je dividendou, protože vlastní sedmdesátiprocentní podíl ČEZu. Může přijít na valnou hromadu a vahou těchto 70 % si schválit jakoukoliv dividendu. Nebo může na tu společnost uvalit daň, a to je z našeho pohledu minoritních akcionářů nedovolené.“
Kritizuje, že vláda se rozhodla pro neoprávněnou a rizikovou cestu windfall tax místo standardní dividendy. To podle něj vede k manipulaci s hodnotou akcií ČEZu na burze a poškozování soukromého majetku akcionářů.
„Tímto přístupem stát, potažmo vláda, narušuje transparentní, předvídatelné a běžné prostředí na kapitálovém trhu a poškozuje tržní hodnotu akcií ČEZu na burze,“ varuje Šnobr. Dodává, že celková škoda pro minoritní akcionáře může dosahovat až 15 miliard korun.
Nedostatečná komunikace vlády a nekompetentnost v energetice
Akcionář si stěžuje na nulovou komunikaci ze strany vlády či politiků ohledně windfall tax. „Nikdy nebylo reflektováno jakoukoliv reakcí jakéhokoliv politika, nikdy nás jako minoritní akcionáře nevyzval jakýkoliv poslanecký klub, jakýkoliv ministr, dokonce jakýkoliv politik, k jakémukoliv jednání, aby si vyslechl i náš názor,“ kritizuje Šnobr.
Poukazuje na rozpor mezi vládním programovým prohlášením, které slibovalo podporu kapitálového trhu, a reálnými kroky. „Jak chcete mít garanci, že za vámi nepřijde někdo v budoucnu a neřekne: ‚Ty jsi vydělal na akciích Apple nebo Tesla obrovské peníze – tebe bychom měli zdanit 70, 60 procenty.‘ To je opravdu katastrofální politika,“ říká Šnobr.
Varuje před ztrátou důvěry zahraničních investorů v český trh a poukazuje na nekompetentnost současné vlády v ekonomické a energetické oblasti.
Budoucnost české energetiky? Neukvapovat se s koncem uhlí v roce 2030 a nespoléhat na elektřinu z jaderek
Michal Šnobr upozorňuje, že Česká republika už nemá plně v rukou rozhodování o budoucnosti své energetiky kvůli členství v EU a jednotnému evropskému trhu s elektřinou.
„Stát by měl zajistit všechny možnosti rozvoje v energetice. To znamená smysluplné ukončení uhelné energetiky, ale neměli bychom se předhánět tím, že ji ukončíme v roce 2030 nebo něco takového. Měli bychom ji ukončovat v okamžiku, kdy budeme mít náhradu za ty zdroje,“ doporučuje Šnobr.
Kriticky se staví k plánům na výstavbu nových jaderných bloků. „Jsem přesvědčen, že cena elektřiny z těch nových jaderných elektráren opravdu bude vysoko nad 200 EUR za megawatthodinu, možná 300, 400, což jsou násobky toho, co tady platíme dnes,“ varuje a vyzývá k důkladnému zvážení, zda na to Česká republika má prostředky a zda neexistují levnější alternativy.
Investoval by znovu do ČEZu?
I přes současné problémy Michal Šnobr stále považuje akcie ČEZu za zajímavou dlouhodobou investici. „Kdo věří v to, že se bude Česká republika vyvíjet pozitivně, tak nemá lepší příležitost než dlouhodobě, nikoliv krátkodobě, si zainvestovat do těch akcií,“ říká.
Sám se v poslední době přesouvá od investic na kapitálovém trhu k dlouhodobějším a stabilnějším aktivům. “Dnes se naopak snažím významnou část těch investic posunout mimo kapitálový trh a vsadit na dlouhodobější, klidnější a stabilnější investice, které pravděpodobně už nepřinesou ty zásadní efekty ani mně jako osobě, ale třeba mým dětem a nějakým mým potomkům,“ vysvětluje svou strategii.
Šnobr zdůrazňuje, že univerzální investiční rada neexistuje a vše závisí na věku a životní situaci investora. Mladším doporučuje spíše kapitálové investice, zatímco sám se ve středním věku zaměřuje na dlouhodobá aktiva jako půda či lesy.
Celý rozhovor si můžete pustit jako video nebo podcast, kde se navíc dozvíte například:
- Jak funguje dozorčí rada ČEZu ve skutečnosti?
- Chystají se minoritní akcionáři žalovat stát?
- Které firmy Michal Šnobr vede, čemu se věnují a kolik má zaměstnanců?
- Proč Evropa selhává v energetickém sektoru?
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.