;

Japonci vyšlou na Měsíc robota „transformera“ ve tvaru koule

14. 06. 2021

Japonci vyšlou na Měsíc robota „transformera“ ve tvaru koule

Robota o velikosti baseballového míčku plánuje japonská Národní agentura pro výzkum a vývoj v oblasti letectví a kosmonautiky (JAXA) dopravit na povrch přirozeného satelitu Země už v roce 2022.

O samotný let se postará společnost ispace, která používá komerční přistávací modul HAKUTO-R. Hlavním cílem neobvyklého vozítka podle informací zveřejněných serverem Space.com bude pořizování snímků Měsíce a sběr tzv. lunárního prachu – velmi korozivní substance.

Společnost na cestě mu bude dělat Rashid, průzkumné vozidlo vyslané Spojenými arabskými emiráty. Pokud celá mise proběhne úspěšně, arabský stát se spolu s Japonskem zařadí do elitního klubu zemí, kterým se podařilo uskutečnit „cestu na Měsíc“. Tedy ke Spojeným státům americkým, bývalému Sovětskému svazu (nyní Rusku) a Číně.

Z nemnoha zatím odhalených detailů víme jen to, že lunární robot bude mít v kulovité podobě cca 8 centimetrů v průměru a hmotnost 250 gramů. Po „rozvinutí“ se po povrchu bude pohybovat na dvou kolech. Přesnější specifikace nejsou k dispozici i proto, že stroj je stále ještě ve vývoji.

Transformovatelný lunární robot bude ultrakompaktní a ultralehký a schopný pohybovat se v drsném měsíčním prostředí,“ uvádí JAXA v oficiálním vyjádření. Velkou výhodou je i jeho malý rozměr a nízká hmotnost. A to zejména s ohledem na přepravu směrem k vesmírnému tělesu.

Na vývoji robota se podílely společnosti Sony, TOMY Company nebo Doshisha University. Firma ispace kromě nezbytné a zcela zásadní přepravy na povrch Měsíce se také postará o veškerou komunikaci a další náležitosti během letu.

Cenné údaje získané v průběhu této mise plánuje japonská vesmírná agentura využít při přípravě té příští a mnohem ambicióznější. Roku 2029 by se měsíční krajinou mohli prohánět první astronauti ze země vycházejícího slunce. Pokud tedy dospěje do zdárného konce projekt „Lunar Cruiser“ – konstrukce přetlakového lunárního vozítka určeného pro lidskou posádku.

Autor: Petr Pláteník

Další články