Vesmírná robotika na vzestupu

Články 21. 01. 2021

Vesmírná robotika na vzestupu

Globální trh s vesmírnou robotikou podle nedávno uveřejněné zprávy Grand View Research dosáhne do roku 2027 objemu 5,71 miliardy dolarů. Předpokládaný složený růst by tak měl činit 5,2 procenta každý rok.

Jak informoval web Robotics and Automation News, vesmírná robotika v posledních letech získává na síle nejen díky pokračujícímu průzkumu vesmíru, ale i vlivem potřebné údržby satelitů, vesmírných stanic a dalších platforem. Cílem iniciativ je dlouhodobá úspora nákladů a zmírnění bezpečnostních problémů.

Trendy ve vesmírné robotice se drasticky neliší od jiných technologických odvětví. Svůj horizont působení toto odvětví rozšiřuje převážně skrze používání autonomních systémů a technologie umělé inteligence.

Renomované kosmické organizace jako Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), Evropská kosmická agentura (ESA), Kanadská kosmická agentura (CSA) a Japonská agentura pro průzkum vesmíru (JAXA) vyvíjejí humanoidní roboty pro své vesmírné programy za účelem provádět přepravní, údržbářské a servisní operace, které zbaví posádku nebezpečných úkolů.

Vesmírná robotika poskytuje lepší přístup a možnosti obsluhy ve vesmíru. Kromě toho mohou roboti pomáhat astronautům provádět několik kognitivních úkolů na vesmírné stanici. Vzhledem ke svému většímu rozsahu použití jsou roboti považováni za relevantní ve všech fázích mise.

Strojové učení je vyhledávané

Rostoucí počet vesmírných výzkumných programů také zvyšuje poptávku po pokročilých robotech s možnostmi strojového učení, které zlepšuje autonomní funkce, jako je snímání, plánování a navigace.

Tato technologie také pomáhá při diverzifikaci pohybů a zvýšení úrovně autonomie vesmírných robotických paží. Očekává se, že se rozsah vesmírných robotů v příštích letech posune směrem k robotickým průzkumníkům všeho druhu.

Evropské plány

Evropa byla velmi aktivní ve vývoji vesmírné robotické technologie. ESA vyvíjí takzvané Evropské robotické rameno, které má být instalováno na ruském segmentu Mezinárodní vesmírné stanice.

Lucemburská kosmická agentura (LSA) navíc vyvíjí levné a škálovatelné robotické rameno pro satelitní programy na nízké oběžné dráze. LSA má velký zájem na budování vesmírného průmyslu a v souvislosti s tím podepsala tamní vláda v roce 2019 společně s NASA memorandum o porozumění pro společnou práci na vesmírných programech.

Další články