Nekupuj si drahá auta a raději nikam neinvestuj. Řídil se Martin Fenin radami trenéra?

Foto zdroj: Focuson.cz
Byznys 16. 01. 2022

Nekupuj si drahá auta a raději nikam neinvestuj. Řídil se Martin Fenin radami trenéra?

Přestup do bundesligy byl pro mě obrovským šokem. Určitě to ale bylo umocněno tím, že mi bylo 20 let a do té doby jsem žil prakticky v „mamahotelu“. Nebyl to tedy šok jen finanční, ale i celkově lidský. O peníze jsem se v té době vůbec nezajímal. Hlavní byl pro mě fotbal a neměl jsem potřebu peníze rozhazovat. Od malička mě k tomu doma vedli, říká Martin Fenin, bývalý fotbalový reprezentant.

Martin Fenin, který v roce 2008 ve svých 20 letech přestoupil za více než 100 milionů korun do fotbalového klubu Eintracht Frankfurt, byl svého času brán za obrovský talent českého fotbalu. I když se mu příjmy v Německu téměř zdvojnásobily, měl stále klasické bankovní konto a neměl nikoho, kdo by se mu o finance staral. 

„Ředitel Eintrachtu Frankfurt mi jednou řekl: Nekupuj si drahý auto, dávej si pozor, s kým spíš, a dávej bacha, kam investuješ – nebo neinvestuj raději nikam, ještě bys o všechno přišel,“ vzpomíná Fenin.

Když investovat, tak do nemovitostí

I přesto se však k investicím o několik let později dostal a jednalo se o investice do nemovitostí. Jeho první investicí byl byt v Praze na Stodůlkách, který pořídil pro svou sestru, aby při studiu nemusela bydlet na kolejích.

„A ještě k tomu jsem si po necelých 4 letech koupil byt ve Frankfurtu. Když jsem odcházel z Frankfurtu, chtěl jsem dát byt na 3 měsíce pronajmout a jen tak ze srandy jsem se zeptal, kolik by byt stál. Přišlo mi to strašně výhodné, protože jsem měl velký, stopadesátimetrový byt, s druhým patrem, a měl jsem k němu vztah. Navíc v Německu to funguje tak, že když vlastníte nemovitost 10 let, tak ji po uplynutí té doby můžete prodat bez daně. A já jsem si v tu dobu řekl: Hele, je mi 24 a do 34 budu hrát, vezmu si to teda jako takový zlatý padák a potom si za to koupím barák. Což je teď docela vtipné, protože teď si za tu cenu tady v Praze nekoupím ani kliku ode dveří,“ směje se Fenin.

Fenin jako gastro podnikatel

Nedávno dokonce přišel s nápadem na vlastní drink s názvem Šmakec. Jedná se o 10,1% alkoholický nápoj, který vymyslel především pro své věrné fanoušky na Instagramu, protože kdo jiný by, podle jeho slov, měl vyrábět alkoholické nápoje než on sám?

„Ale není to sranda, to jsem zjistil hned. Začalo to tak, že můj kamarád, který pracuje s influencery, přišel s tím, že DRINK2GO v Praze vyrábí plechovky na míru. Objednal jsem si tedy 500 kusů a řekl jsem si: Udělám limitovanou edici. Překvapivě jsem vyprodal všechny plechovky, slovo tedy dalo slovo a my jsme se domluvili s DRINK2GO, že mi drinky budou vyrábět a zainvestují do toho pouze oni. Já mám ochrannou známku značky Šmakec, takže jsem do toho dal pouze nápad. A navíc byla v Česku obrovská díra na trhu – tím, jak jsem bydlel v Německu, jsem sem jako první přinesl 10% alkoholické nápoje,“ dodává bývalý fotbalista Martin Fenin.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory