;

Japonští vědci vyvíjejí robotický ocas

17. 09. 2019

Japonští vědci vyvíjejí robotický ocas

Jistě to znáte. Lezete po schůdcích s krabicí, kterou chcete uložit do horního regálu, najednou zavrávoráte a upadnete. Nebo cestou nahoru po schodech škobrtnete a… Naštěstí už se nemusíte trápit, vědci v Japonsku totiž vymysleli robotickou pomůcku, která každému přijde vhod.

Inspirací pro výzkumníky z Keito University se stal svět zvířat. Konkrétně to, jak jsou některé druhy schopné pasivně využívat ocasu k lepšímu udržování rovnováhy. S jeho pomocí totiž dokážou měnit střed těžiště těla.

https://player.vimeo.com/video/352445248

Robotický ocas nazvali Arque. Tvoří jej zámkově propojené plastové obratle, které využívají pružinové konstrukce k vyvažování smykových a okrajových sil. Jedná se o modulární zařízení, tudíž další obratle mohou být přidávány či odebírány v závislosti na tělesné stavbě uživatele.

Třetí noha nebo herní rozšíření?

Jelikož mořský koník je zvířetem, jehož ocas zvládne v poměru k velikosti těla ustát velké nápory sil, zaměřili se japonští vědci při hledání řešení právě na něj. Výhodou bylo i to, že na rozdíl od většiny dalších „ocasatých“ druhů jeho obratle nemají kruhový, ale čtvercový tvar, stejně jako Arque.

Ocas je umístěn na opasku, který si uživatel připne, na jeho tělo se pak ještě připevní čidlo sledující odhadované těžiště těla. V závislosti na proměňující se pozici centra rovnováhy se ocas pohybuje tak, aby vytvářel potřebnou protiváhu. V hlavách projektantů už se ale rodí ještě odvážnější nápady: při propojení přímo s mozkovými signály by se z ocasu mohla stát plnohodnotná končetina, nevylučují ani využití v herním průmyslu virtuální reality.

Zdroj: Keito University

U většiny obratlovců hraje ocas důležitou roli, pokud jde o jejich tělo, nabízí jim různé způsoby, jak zvyšovat vlastní mobilitu,“ uvádí se v prohlášení uveřejněném k projektu. „Při naší práci na Arque vyvíjíme antropomorfní ocas na principu biomimiker, který nám umožní uzpůsobit hybnost lidského těla asistenčním a hybným aplikacím.“

Zpráva převzata ze serveru designboom.

Autor: Petr Pláteník

Další články