Volí Trumpa a rozlišuje pouze dvě pohlaví. Josef Mašín, jak ho možná neznáte

Foto zdroj: FocusOn
Lidé Life Osobnosti 19. 02. 2024

Volí Trumpa a rozlišuje pouze dvě pohlaví. Josef Mašín, jak ho možná neznáte

Nová kniha o Josefu Mašínovi odkrývá neznámé a fascinující pohledy na jeho životní dráhu a činy. Autorem je novinář a redaktor Forbesu Filip Saiver. Publikace s názvem Dokud není konec stihla už rozproudit vášnivé debaty v české společnosti. 

Saiver, který se s Josefem Mašínem osobně setkal, takové diskuse vnímá jako velmi rozporuplné. Prostřednictvím své knihy se snaží předložit komplexní a vyvážený pohled na Mašínovy činy i jejich důsledky. „Vnímám to jako symbol toho, že Češi mají problém zasadit zaprvé věci do kontextu a zadruhé, že jim kontext, respektive nekontext dělá problém. Neumí rozpoznat, co je zbabělství a co hrdinství,“ nabízí Saiver svůj náhled na vedené diskuse.

Mašín je citlivá duše

Autor knižní biografie nahlíží na život jím portrétované osobnosti jako na akt hrdinství. Jak se ale s kritikou ze strany Čechů srovnává sám Josef Mašín? „Tvrdí, že to neřeší a že už je mu to jedno. Já mu při vší úctě tak úplně nevěřím, protože strašně sleduje české prostředí a různé ankety o něm. Sám zmiňoval jednu na nejmenovaném zpravodajském serveru, kde 89 % lidí hlasovalo, že je zločinec, a 11 %, že je hrdina,“ vzpomíná Saiver s tím, že i Mašínova sestra Zdena potvrdila, že je to citlivá duše, které se pomluvy musí nutně dotýkat.

Po roce 1989 se Josef Mašín rozhodl zůstat v Americe. „Nikdy Československo a pak Česko ani nenavštívil. Vysvětluje to tím, že zde dekomunizace neproběhla. Lidé si sice změnili cedulky, ale z komunistů se prostě stali kapitalisté,“ tlumočí Mašínovo přesvědčení novinář.

Mašínův palác obdivují miliardáři

Podle Saivera je jeho příběh tak košatý, že si zaslouží pozornost. „Všechno, co Josef Mašín dokázal poté, co se probil na Západ, je úctyhodné a zaslouží si naši pozornost. Neskutečně tam zbohatl – na české poměry je rozhodně miliardář. V paláci, který si postavil v Kalifornii, žily celebrity jako Michael Douglas a další herci. Ti se na něj chodili také dívat,“ líčí Saiver současný Mašínův život v Americe.

Mašínův podnikatelský příběh se odvíjí od touhy pokračovat v boji. „Původně byli s bratrem v americké armádě. Připravovali se na to, že s ní přijdou osvobodit vlast od totality. Po událostech v Maďarsku v roce 1956 pochopili, že Západ nepůjde do otevřeného konfliktu s východním blokem. Hledal tak cestu, jak bojovat dál,“ nastiňuje Mašínův byznysplán novinář.

Následně začal prodávat bojovou techniku, převážně letadla, do rozvojových zemí v Africe a částečně v Asii, kde probíhal boj o sféry vlivu. „Věděl, že kam šlápne Josef Mašín, tam nešlápnou komunisté. Tímto prodejem se živil 18 let a vydělal astronomické peníze. Ve 46 letech mohl odejít do důchodu, vydržel tam asi ale jen 3 měsíce. Poté se vrhl na byznys s čipy, na kterém také pohádkově zbohatl. Bylo to ale složitější. Čipy ho ovšem živí dodnes,“ vysvětluje Saiver. V 91 letech Josef Mašín stále podniká. 

Ctirad byl kutil, Josef zase podnikatel

Pracovní cesty bratrů se rozdělily i kvůli odlišným povahám. „Každý si jel po své linii. Oba byli trochu povahově jiní. Podle Josefových slov byl Ctirad kutil, který neměl nikdy nic hotového,“ dodává Saiver.

Protikomunistický odboj ve vlasti Mašín nefinancoval. Pomáhal převážně prodejem bojové techniky do jiných zemí. „Sestru podporoval, jak jen to bylo možné. Několikrát jí nabízel, aby zůstala v Americe, ale z různých důvodů odmítla,“ vysvětluje Saiver.

Při první Zdenině návštěvě v USA si se sestrou nerozuměl, týden se sžívali

Zdena Mašínová má na život jiný náhled. „Ví, že ten svět je složitější, a ví, že jí pomohli i třeba lidé, kteří byli ve straně. Zatímco Josef to bere tak, že komunista rovná se zlý člověk,“ říká novinář.

Jackpotem pro Mašína byla bojová technika. „Najednou se z něho stal strašně zámožný člověk a z tohoto kapitálu se mohl rozvíjet dál. Spoustu peněz prodělal na soudech, když se dostal do sporu s giganty v byznysu s čipy. Šlo převážně o ochranné známky a ukradené technologie,“ říká Saiver s tím, že na Pfizeru vysoudil Mašín markantní částku.

Mašín chce žít ve staré Americe, proto tíhne k Trumpovi

„Když se na svůj podnikatelský život dívá Josef Mašín zpětně, tvrdí, že vše, co mu bylo k užitku v byznysu, se naučil ve východním Německu. Převážně při tom, jak se probíjel přes 20 000 ozbrojenců, kteří ho chtěli připravit o život,“ konstatuje Saiver.

Podle něj je Josef Mašín stále aktivní a zapálený do technologií a inovací. Netají se ani tím, že podporuje Donalda Trumpa. „Jeho vhled do politiky je opravdu hluboký. Pro něho Trump představuje obhájce starého světa a staré Ameriky, ať je jakkoliv kontroverzní. Věří ve svobodu člověka, ne v 15 nebo 50 pohlaví,“ dodává na závěr autor knihy.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory