Jorge Mendes: (Fotbalový) agent 001

Zdroj: Web Summit, Flickr, CC BY 2.0
Byznys 22. 11. 2021

Jorge Mendes: (Fotbalový) agent 001

Přestože Manchester United v létě hodně utrácel za posily – jen osmadvacetiletý francouzský mistr světa, stoper Raphäel Varane, přišel z Realu Madrid za 50 milionů eur (1,2 miliardy korun), zatímco doposud neproduktivní Jadon Sancho vyšel dokonce na 73 milionů liber (2,1 miliardy korun) –, rudí ďáblové zatím tápou. Jedinou jistotou klubu z Old Trafford tak zůstává Cristiano Ronaldo, jehož branky kdykoli a odkudkoli drží United především v Lize mistrů nad vodou.

A tak může vedení velebit sira Alexe Fergusona, který si se svým bývalým svěřencem popovídal a nakonec ho měl přesvědčit o tom, že jeho barva je rudá, nikoli modrá, a z přestupu k arcirivalovi Citizens sešlo. Alespoň tak o tom píší média. Zasvěcení ovšem nepochybují o tom, že před CR 7 vyťukal sir Alex číslo jeho agenta Jorgeho Mendese, který se u něj těší, na rozdíl od jeho konkurenta Mino Rioly, nemalému respektu.

„Zastupuje řadu špičkových fotbalistů, včetně Cristiana Ronalda, Angela di Maríi a Diega Costy. Na jednáních s Jorgem – zvlášť v roce 2008, kdy jsem se snažil udržet Ronalda ještě rok v United, i když toužil po odchodu do Realu Madrid – jsem vždycky cítil, že mu jde především o dobro hráče,“ píše ve své knize Leader. Mimochodem, Jorge si zachoval svůj vliv na Old Trafford i po konci mise sira Alexa, mezi jeho klienty patří José Mourinho a brankář David de Gea. A byl to portugalský agent, kdo přivedl do klubu svého krajana Bruna Fernandese.

Vždy ve střehu

Také proto respektovaný fotbalový publicista Dean Jones komentoval v pořadu Inside Footbal na Eurosportu příchod Cristiana Ronalda ve smyslu, že se opět ukázalo, proč hráči prahnou právě po spolupráci s Mendesem.

Zdroj: Pixabay

Superagentovi nahrála především skutečnost, že Ronaldo, který mu v srpnu 2015 dokonce koupil jako svatební dar řecký ostrov, odváděl v Juventusu sice dobrou práci, leč čekalo se víc. Kromě toho bylo známo, že se obě strany nebrání přestupu, ve hře se tak ocitly velkokluby jako Real Madrid, PSG, Manchester United, Manchester City a Chelsea. Mendes sondoval terén, jednání byla ale víceméně o termínech jako „možná, kdyby, třeba“. Pak ovšem vešlo ve známost, že Harry Kane do Citizens nepřestoupí, a Jorge zavětřil…

Přitom v první chvíli to vypadalo, že se jedná o misi z kategorie nemožných. Ronaldovy příjmy se totiž neslučovaly s filozofií klubu, který musel být mimořádně ostražitý v otázce finančního fair play. Do toho herní styl prakticky nepresujícího CR7 je na nohy vzdálen požadavkům trenéra Pepa Guardioly. A co je nejdůležitější, Cristiano Ronaldo je stále považován za legendu Manchesteru United.

Citizens v roli návnady?

Po týdnu jednání Mendes–Citizens ovšem začaly lehce tát ledy, najednou se v souvislosti s možným přestupem Ronalda objevily úvahy ve smyslu, že střelců, kteří umí rozhodovat velké zápasy, není nikdy dost. Navíc rovněž Citizens si nemohli na agenta stěžovat, neboť barvy klubu hájí hned kvarteto jeho klientů ve složení Bernardo Silva, Ederson, Joao Cancelo a Ruben Dias.

Juventus reagoval touhou po odstupném v hodnotě 21 milionů liber (627 milionů korun) a vyčkával. Na první pohled se totiž zdálo být všechno jasné. Vždyť Harry Kane měl stát 125 milionů liber (3,7 miliardy korun), pětinásobný držitel Zlatého míče by tak vyšel na pakatel. Management Citizens se ovšem v případě odstupného kousl.

Současně s tím Mendes vysvětlil CR 7, že pokud chce změnit působiště, musí zapomenout na týdenní mzdu 500 000 liber (takřka 15 milionů korun) a měl by být rád alespoň za polovinu. Ostatně Kevin De Bruyne se z pozice hráče, na kterém Guardiola staví hru Citizens, dohodl na kontraktu 380 000 liber (přes 11 milionů korun) týdně. Přestože Ronaldo souhlasil, nakonec to nedopadlo a média měla opět o čem psát.Například v rozhovoru pro server britského listu Daily Mirror pravil Fabio de Silva, který si s Ronaldem zahrál pod sirem Alexem, že ani na okamžik nevěřil v jeho přestup do Citizens. Podle Brazilce se Mendesovo vyjednávání s úřadujícím britským šampiónem rovnalo vytrvalému házení návnady směrem k managementu s adresou na Old Trafford. „Nikdy jsem nevěřil tomu, že by Ronaldo hrál proti svému bývalému celku,“ pravil kategoricky.

Bude život změna?

Manchester United nakonec na návnadu zareagoval, Ronaldo bleskově přestoupil, podepsal dvouletou smlouvu a nakonec z toho spadl oficiální web. Juventus dostane ve splátkách rozložených do pěti let 15 milionů eur (378 milionů korun), bonusy mohou přihodit dalších osm. A zatímco se Manchester United, přes nezpochybnitelný přínos Ronalda, musel vyrovnat s potupou v podobě domácí prohry 0:5 s Liverpoolem, Citizens stíhají z druhé místa Chelsea.

Zdroj: Pixabay

A Jorge Mendes může mezitím přemýšlet o hodně blízké budoucnosti CR 7. Jak totiž před nedávnem informoval server Manchester Evening News, nechal se Ronaldo vzhledem k aktuálním výsledkům klubu slyšet, že ještě nikdy nehrál Evropskou ligu a do budoucna po této soutěži vůbec netouží. „Nepřišel jsem si užívat dovolené. Vrátil jsem se vyhrávat velké zápasy a trofeje,“ prohlásil, z čehož lze usuzovat, že v případě neúspěšné sezóny nemusí být angažmá na Old Trafford jeho posledním.

Superagent českýma očima

Zkušenosti s Jorgem Mendesem má i český agent Pavel Zíka z agentury Global Sport Agency, který stál v roce 2004 za přestupem Petra Čecha do Chelsea. „Potkali jsme se v únoru 2005, Petr byl tenkrát vyhlášen druhým nejlepším brankářem světa, Jorgeho klient José Mourinho, taky z Chelsea, bral cenu pro nejlepšího trenéra. Jedná se o velmi zdvořilého a distingovaného pána, na první pohled je však znát, že není radno mu zkřížit cestu,“ říká. „Přestože jeho prvním větším úspěchem na top mezinárodní scéně byl prodej José Mourinha do Chelsea, všichni ho spojují s Ronaldem, čemuž se nedivím, začal s ním totiž pracovat v jeho 15 letech.“

Autor: Petr Bošnakov

Další články