Investovat lze i do veterinárních klinik, s ročním zhodnocením nad 7 procent

Foto zdroj: Focuson.cz
Byznys iMedical 25. 05. 2022

Investovat lze i do veterinárních klinik, s ročním zhodnocením nad 7 procent

Česká republika patří mezi velmoci v počtu chování domácích mazlíčků. S tím jde ruku v ruce fakt, že je zde potřeba velké množství lidí, kteří řeší jejich zdraví. A proto vznikl investiční fond, který má za cíl zhodnocení financí formou investic do vybraných veterinárních klinik, říká Dušan Moskaliev, jeden ze zakladatelů fondu Vetfund. Rozhovor byl pořízen před ruskou okupací Ukrajiny.

Investice do veterinárních klinik. Proč zrovna do nich?

S kolegou Richardem Švejdou jsme se už delší dobu dívali na možnosti investic v České republice. Chtěli jsme představit něco nového, alternativního, něco, co má budoucnost. Oba pocházíme z byznysového prostředí a oblast veteriny nás oslovila tím, že je to oblast, kde ještě dnes nikdo nepůsobí. Je to oblast, která se dá rozvíjet a u které se dá pro investora predikovat budoucnost. Zkrátka je to oblast, která si o investování vyloženě říká.

Jak na tom vůbec český trh s tímto druhem potenciálních investic je?

Česko v Evropě patří mezi velmoci, co se týče chování domácích mazlíčků. Odhaduje se, že se v domácnostech chová na dva a půl milionu psů a více než milion koček, ale většina veterinární péče je poskytována klasickými menšími veterinárními klinikami. Často se jedná o takovou „one man show“ nebo jsou na klinice maximálně dva až tři zvěrolékaři. Specializované kliniky, troufám si říct menší nemocnice, se nacházejí opravdu pouze na úrovni krajských měst – Prahy, Brna, Ostravy a podobně. A to je ten segment, do kterého se snažíme určitým způsobem vnést osvětu a investiční potenciál.

Dá se říct, kolik se tam přibližně protočí peněz?

Hodně to závisí právě na lokalitě, kde veterinář působí. V České republice je podle komory přibližně nějakých čtyři až čtyři a půl tisíce veterinářů. Nicméně veterinář na volné noze se může pohybovat třeba obratově ročně do dvou milionů korun, naopak jeho kolega, který působí ve veterinární nemocnici, kde poskytuje operativní zákroky, má výnos klidně i dvojnásobný. Myslím si, že trend kvalitnějšího starání se o domácího mazlíčka a o lepší, sofistikovanější péči, která už na Západě je, a bohužel u nás ještě není, si o to u nás vyloženě říká.

Když jste dávali fond dohromady, komunikovali jste s veterináři? Jak se na to tvářili?

Bez důkladné analýzy trhu a konkrétních rozhovorů bych si netroufl takový fond zakládat. Na trhu jsme v posledních devíti měsících vedli rozhovory se všemi potenciálními klinikami, které bychom rádi v našem fondu spravovali.

A jaká je odezva z jejich strany?

Jejich odezva je velice pozitivní. V České republice není žádný řetězec, žádná síť klinik, která by dokázala z veterináře sejmout břímě toho klasického provozování malé firmy. Člověk si myslí, že veterinář vystudoval veterinární školu a zabývá se operacemi a veterinární péči. Nicméně jakmile je klinika trochu větší, vstupuje vám do toho v mnohem větší a širší míře klasické byznysové řízení, tzn. vztahy se zaměstnanci, dodavateli, odběrateli. Jak přes kopírák nám všichni veterináři říkají, že se de facto starají více o provoz kliniky než o to, co mají vystudované.

Na druhou stranu tady máme potenciální investory. Co jim přinášíte a jaké plánujete zhodnocení? Co z toho budou mít?

Investiční fond se zakládá proto, aby člověk viděl na svoje peníze. Aby viděl, že mu něco vydělají, a měl jakousi míru rizika a výnosu. Čili my, když vidíme predikce, jak kliniky fungují, jakých dosahují výsledků a jakých by mohly dosahovat výsledků, tak jsme fond nacílili tím způsobem, že roční výnos minimálně 7 procent vyděláváme klientovi. Poté se s ním začneme dělit o nějaký výnos, protože my míříme do toho, že se nestydíme ukázat velký potenciál. Myslím si, že ten fond dokáže dělat výrazně přes 7 procent, a myslím si, že je to velice moderní a predikovatelná disciplína. Stojí to vždycky na lidech a je to ověřitelné na historických číslech z historického fungování klinik. 

Co vlastně člověk musí splňovat, aby k vám mohl přistoupit?

Teď se dostáváme od toho hezkého mediálního tématu veterina ke klasicky byznysovým věcem. Náš fond má licenci České národní banky jako fond kvalifikovaných investorů, což ze zákona obnáší povinnost minimální investice ve výši jednoho milionu korun.

Máte plány i na Slovensku. Co další země – Polsko, Maďarsko?

Vytyčili jsme si tyto čtyři země – Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko – a vytyčili jsme si je proto, že jsou pro nás lehce dosažitelné. Jak polohově, tak mentálně. Také je to oblast, kam se ještě nedostali západní provozovatelé klinik. 

Poslední otázka míří k tomu, jaké plány máte do budoucna. Kolik klinik byste tak chtěli mít?

Co se týče vyčíslení klinik, chtěli bychom mít přibližně deset až patnáct klinik v rámci České republiky a na Slovensku jsme klinik rozjednali čtyři až sedm. 

 

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory