Bývalý vojenský psovod a současný trenér psů Pavel Šmudla má za sebou bohaté zkušenosti z misí v Kosovu, Iráku i Afghánistánu. Za svůj život vlastnil přes 50 psů a třikrát mu psí společník zachránil život. V rozhovoru pro pořad Přežít na platformě FocusOn vysvětluje, jak správně vychovávat psy, proč by měla existovat regulace při pořizování některých plemen a jak dokáže nevychovaného psa zkrotit za pouhé dva měsíce. Pořadem provází Amar Ibrahim, expert na přežití v extrémních podmínkách.
Pavel Šmudla se psům věnuje prakticky celý život. K lásce ke psům ho přivedla touha po tomto zvířeti už v dětství. ,,Od sedmi let jsem neustále otravoval rodiče, že prostě chci psa, a to mi zůstalo až dodnes,“ říká Šmudla. Svou profesní cestu směřoval přes armádu, kde působil jako psovod na věhlasné základně Grabštejn.
,,Ten dětský ideál fotky pohraničníka se psem byla moje představa ideální práce. Proto jsem k tomu šel. Vyrůstali jsme v době, kdy jezdili policisté a pohraniční stráž po školách a propagovali svou práci mezi dětmi. Já jsem byl jedna z těch obětí, která se toho chytla,“ vzpomíná s úsměvem Šmudla. Za svůj život měl Pavel Šmudla přibližně 50-60 psů. Z toho zhruba 20 zvířat patřilo k jeho službě v armádě.
Vojenská kynologie versus civilní život
Podle Šmudly se zkušenosti z armádní kynologie nedají přímo přenést do civilního života. ,,V dnešním odstupu tvrdím, že mi armáda sebrala v podstatě několik let zkušeností a praxe,“ konstatuje Šmudla. Ačkoliv získal určité dovednosti, současná situace a požadavky majitelů psů jsou odlišné.
,,V dnešní době, když budete učit psa, aby byl zlý, tak jste úplně nejhorší majitel. To nekoresponduje s dnešní dobou. Takže ne, nepřenáším to dál – pokud se bavíme o lidech, kteří jsou v běžném civilním životě – jak říkám, uživatelé psů,“ vysvětluje.
Jeho současná filozofie je zaměřena na to, aby učil lidi, jak správně vychovávat své psy. ,,Učíme lidi, aby učili své psy správně,“ říká Šmudla, který se momentálně specializuje na výcvik německých ovčáků, rotvajlerů a belgických ovčáků. V současné době má kolem čtyř psů, se kterými pracuje a připravuje je na život.
Pes jako zachránce na misích
Pavel Šmudla sloužil na zahraničních misích v Kosovu, Iráku a Afghánistánu. Během své kariéry mu pes třikrát zachránil život. ,,Nebýt toho psa, tak tady dnes nejsem,“ zdůrazňuje s vděčností.
Nejvážnější situace nastala v Iráku, kde jeho pes dokázal zpacifikovat dav přibližně 150 lidí. K incidentu došlo při plnění úkolu, kdy měli s kolegou zabránit místním obyvatelům, aby se přibližovali k vojenským vozidlům vyvážejícím odpad.
,,Bohužel jsme zůstali s kolegou a psy uzavření mezi těmi lidmi, a pak už bylo jen na psovi, kolik lidí si zkrotí, aby pochopili, že končí legrace,“ vzpomíná Šmudla na kritický moment. Pes si podle jeho slov „oslovil“ asi 20-30 lidí, než dav pochopil vážnost situace.
Regulace pro držitele psů
Pavel Šmudla je přesvědčen, že by měla existovat regulace pro držitele některých plemen psů. ,,Stejně jako člověk potřebuje řidičák na motorku nebo auto, tak by měl prokázat své dovednosti a schopnosti na to, že je schopen ovládat určité typy plemen a jejich kříženců,“ argumentuje.
Problém vidí v tom, že si lidé pořizují plemena jen podle vzhledu bez ohledu na jejich temperament a potřeby. ,,Je špatně, že lidé si dnes mohou koupit plemeno, které se jim líbí vzhledově, a pak ta zvířata končí buď v mých rukách, abych je dával dohromady s majiteli, nebo nejhůř, že je někam odstaví, uvážou v lese nebo je utratí,“ popisuje trenér negativní důsledky nezodpovědného přístupu.
Šmudla podporuje myšlenku, že by lidé, kteří chtějí vlastnit potenciálně nebezpečná plemena, měli projít speciálním výcvikem. ,,Mělo by to podléhat nějakým pravidlům. Chceš mít psa? Dobře, tak musíš něco absolvovat. A chovatel musí být zodpovědný za to, že ti toho psa prodá,“ navrhuje Šmudla.
Nevychovaný pes není zlý pes
Podle Šmudly je klíčové rozlišovat mezi nevychovaným a agresivním psem. Při otázce, jak dlouho trvá náprava problémového psa, vysvětluje: ,,Nevychovaného psa lze zvládnout do jednoho až dvou měsíců. U psa, který je zlý, záleží na tom, jestli má tu agresi přirozeně danou, nebo jestli je to něčím vyvoláno. Tam je potřeba zhruba šest měsíců na to, abychom zvíře nějakým způsobem upravili,“ vysvětluje.
Šmudla zdůrazňuje, že výchova je základem všeho. ,,Pes se nemá jen cvičit, ale má se správně i vychovávat. Výchova je v podstatě alfa a omega. Když člověk neumí vychovávat své děti nebo se pohybovat ve svém prostředí, tak samozřejmě špatně vychová i psa,“ říká.
Problém často začíná tím, že majitel psovi dostatečně nevysvětlí, co od něj očekává. ,,Pokud chci někoho něco naučit, tak mu musím nejprve říct, co po něm chci. Musím mu to vysvětlit. A na to je ideální doba štěněcího věku,“ radí Šmudla.
Jak si správně vybrat psa?
Při výběru psa Pavel Šmudla doporučuje řídit se vlastními potřebami a životním stylem, nikoli módními trendy. ,,Člověk by měl mít jasnou představu o tom, co po tom psovi chce,“ zdůrazňuje.
,,Existuje spousta zažitých nesmyslů, například, že dám psovi svobodu. Pes nesmí mít svobodu, pes je služebník. Sloužil nám dříve než koně, a to je dokázáno vykopávkami. Žijeme se psem tisíce let,“ vysvětluje Šmudla.
Podle něj je vztah se psem založen na oboustranné výhodě. ,,Pes nám poskytuje službu – dělá nám společnost, chrání nás, chrání náš dům a rodinu. My ho za to krmíme, tím pádem mu za to platíme. Je to kupovaná láska, ale je to láska a symbióza s tím zvířetem,“ popisuje trenér.
Aktivní sportovec by si měl podle Šmudly pořídit psa, který s ním zvládne náročné aktivity. ,,Nemůže si pořídit buldoka – nebo může, ale takovému atletovi bych spíš doporučil třeba Jack Russell teriéra nebo belgického ovčáka,“ doporučuje.
Výcvik speciálních dovedností
Pavel Šmudla se věnuje i výcviku psů na speciální účely. ,,Když je pes dobrý, má dobrého psovoda a najdou spolu symbiózu, tak do dvou až tří měsíců zvládne výcvik na pachové práce,“ říká o tréninku psů na vyhledávání drog, výbušnin či zbraní.
Šmudla však zdůrazňuje, že pes by neměl mít příliš mnoho specializací. ,,Nemůžeme po psovi chtít 50 různých odborností. Pes je schopen se naučit spoustu zajímavých a užitečných věcí, ale je to pořád zvíře a může tu situaci vyhodnotit pokaždé jinak,“ upozorňuje.
Podle něj by měly být pro různé účely využíváni specializovaní psi. ,,Na vyhledávání ztracených dětí máme policii, horskou službu, záchranáře. K tomu by měli být využíváni oni, a ne přímo psi, kteří jsou určeni na práci hlídkových psů,“ vysvětluje Šmudla, proč není dobré využívat jednoho psa na všechny typy úkolů.
Prevence útoku psa
Na otázku, jak se zachovat při útoku psa, Šmudla překvapivě nedoporučuje zůstat stát na místě. ,,Ze zkušenosti je nejlepší se proti tomu psovi rozeběhnout – přímo na něj. Silnější vyhrává, a když má člověk i silný hlas a praští psa něčím, tak prvotní bolest psa většinou odradí od útoku,“ radí, ačkoli připouští, že toto řešení není stoprocentní.
,,Jiný pes se může chovat jinak a může si pro toho člověka dojít. To jsou většinou bývalí služební psi, kteří když na ně zařvete, tak si pro vás dojdou,“ varuje Šmudla.
Nebezpečí podle něj narůstá, pokud je psů více. ,,Jeden pes člověka nemusí zabít nebo mu drasticky ublížit, ale když jsou dva nebo více, je to velký problém. Ve smečce je síla,“ upozorňuje.
Zodpovědnost chovatele
Pavel Šmudla jako chovatel má přísná kritéria pro budoucí majitele svých štěňat. ,,Když někdo chce ode mě psa, tak mu ho prodám, ale mám své podmínky. Pokud ten člověk ty podmínky splní, tak si ode mě může koupit štěně, pokud ne, tak ne,“ vysvětluje.
Mezi jeho podmínky patří především sympatie a upřímnost. ,,Musí mi být sympatický a nesmí mi lhát, musí mluvit pravdu. V dnešní době si ty lidi opravdu prověřím, aby se mi to zvíře za půl roku nevrátilo, což se mi stalo i ze zahraničí,“ popisuje Šmudla svou zkušenost.
Tento přístup je motivován snahou zajistit psům dobré domovy a vyhnout se situacím, kdy by se pes vrátil ve špatném stavu nebo ublížil někomu jinému. ,,Snažím se eliminovat možnost, aby se mi zvířata v tom zkaženém stavu vracela, nebo abych někde poslouchal, že ten pes je zlý a někomu ublížil, protože ho majitel nezvládl,“ uzavírá Pavel Šmudla.
Celý rozhovor si můžete pustit jako video nebo podcast:
- Jak Pavel Šmudla trénuje psy odmítat nalezenou potravu, aby se vyhnuli případné otravě?
- Jaké konkrétní zkušenosti má s reakcí vlků na psy v přírodě?
- Proč je podle Šmudly křížení psích plemen v mnoha případech problematické?
- Jaký je jeho názor na situaci v Rakousku, kde se již nesmí dělat sportovní obrany se psy?
- Jak probíhá trénink psů v jeho kynologickém klubu, který vede společně s manželkou?
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.