Kokain místo ropy. Kolumbie bude mít brzy novou jedničku v exportu

Zdroj: Pixabay
Life 01. 10. 2023

Kokain místo ropy. Kolumbie bude mít brzy novou jedničku v exportu

Kokain by brzy mohl překonat ropu jako hlavní vývozní artikl Kolumbie. Příjmy z obchodu s touto drogou se podle serveru Business Insider India blíží 20 miliardám dolarů (přes 460 miliard korun). Produkce kokainu v Kolumbii je na nejvyšší úrovni od roku 1991 v důsledku shovívavé politiky kolumbijského prezidenta Gustava Petra.

Příjmy z vývozu kokainu vzrostly za 10 let skoro desetkrát

Podle nedávné zprávy agentury Bloomberg Economics se hlavní vývozní artikl Kolumbie brzy změní z ropy na kokain. Tento posun přichází v době, kdy kolumbijský prezident Gustavo Petro zachovává mírnou politiku vůči pěstování koky, která se datuje od roku 2013, kdy kokainový průmysl podle odhadů agentury Bloomberg generoval příjmy z vývozu ve výši pouhých 2,2 miliardy dolarů (přes 50 miliard korun).

V roce 2022 kolumbijský kokainový průmysl vygeneroval odhadem 18,2 miliardy dolarů (420 miliard korun) příjmů z vývozu, hned za příjmy z exportu ropy ve výši 19,1 miliardy dolarů. Vzhledem k tomu, že vývoz ropy v zemi v první polovině letošního roku klesl o 30 procent a její kokainový průmysl stále stabilně roste, odhaduje agentura Bloomberg, že rok 2023 bude rokem, kdy příjmy z kokainu v Kolumbii předstihnou příjmy z ropy.

Droga na vzestupu – na ulici se za ni zaplatilo skoro 200 miliard dolarů

V Kolumbii, která je největším světovým producentem této drogy, vyskočila produkce kokainu na nejvyšší úroveň od roku 1991. V roce 2022 země vyprodukovala 1 738 tun této drogy v celkové pouliční hodnotě 193 miliard dolarů (bezmála 4,5 bilionu korun).

„Z čistě ekonomického hlediska vyšší produkce a vývoz kokainu podpořily krátkodobou aktivitu, domácí poptávku a bilanci zahraničního obchodu,“ uvedl ekonom Felpi Hernandez z agentury Bloomberg.

Namísto snahy o likvidaci pěstíren koky, jako tomu bylo v minulosti, se kolumbijská vláda zaměřuje na vývozce a laboratoře, které zpracovávají listy koky na kokain. To vedlo v posledních několika letech k prudkému nárůstu výnosů z pěstování keřů koky – v roce 2022 se pěstovala tato rostlina na 230 028 hektarech.

S tím, jak se drogová válka v zemi přesouvá od pěstitelů k výrobcům, jsou pěstitelé stále efektivnější. „Více keřů dosahuje svého plného potenciálu. Producenti také investují do zavlažování a hnojiv, aby zvýšili produkci a produktivitu. Průměrný výnos plodin se postupně zvyšoval ze 4,3 tuny listů koky na hektar v roce 2013 na 7,0 tuny v roce 2020,“ dodal Hernandez.

Podle Hernandezových odhadů představoval loni nelegální obchod s kokainem 5,3 % HDP Kolumbie.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články