;

KOMENTÁŘ: Kdo jsou giggeři a jak mění svět financí?

Zdroj: Pixabay
Byznys 06. 05. 2021

KOMENTÁŘ: Kdo jsou giggeři a jak mění svět financí?

Jednou z výzev, kterým dodavatelé provádějící práci založenou na flexibilních formách zaměstnání čelí, může být omezený přístup k vydělaným finančním prostředkům, když jsou potřeba, tvrdí odborníci společnosti ZayZoon, která nabízí zaměstnavatelům způsob, jak zmírnit finanční stres svých zaměstnanců a dodavatelů.

Touto metodou je okamžitý přístup k již vydělaným finančním prostředkům (tj. EWA, Earned Wage Access) díky službě Visa Direct jejich převodem na kartu Visa. Celý proces je superrychlý (v průměru trvá asi 24 sekund), bezpečný a dostupný kdykoli – 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Výsledkem je, že 86 % zákazníků, kteří mají přístup k několika druhům příjmu výplaty, si zvolí platbu na vyžádání. Taková řešení jsou stále populárnější. V prvním čtvrtletí roku 2020 se platby vydělaných prostředků (EWA) využívající Visa Direct celosvětově meziročně zvýšily o 146 %. V průběhu roku bylo provedeno více než 53 milionů takových transakcí a jejich celková hodnota přesáhla 3,7 miliardy USD.

Příležitostní pracovníci v „ekonomice GIG“ mohou také dostávat peníze v reálném čase

Kdo jsou pracovníci, kterým se v anglickém jazyce říká giggers nebo-li giggeři? Označují se tak lidé, kteří pracují v sérii krátkodobých pracovních úvazků. Nejčastěji se jedná o služby online či mobilních zprostředkovatelů, jako jsou sdílené přepravní služby, ubytování nebo doručení jídla či zásilek.

Jedná se o novou skupinu pracovníků usilujících o flexibilní a autonomní zaměstnání se stabilním příjmem a rychlým přístupem k výdělku. Jak ukazuje výzkum prováděný společností Visa – na přelomu let 2019 a 2020 v 16 zemích světa –, lidé, kteří vykonávají práci tímto způsobem, oceňují možnost přijímat finanční prostředky v „reálném čase“.

62 % z nich by změnilo zaměstnavatele, pokud by souhlasil s tímto způsobem vyplácení platu, 70% by pracovalo delší dobu v případě, kdy by potřebovali více finančních prostředků a mohli je ihned po vykonané práci obdržet. A co víc – 72 % by doporučilo svým kolegům pracovat ve společnosti, kde by taková možnost byla k dispozici.

Není příliš překvapivé, že 60 % „giggerů“ si zvolilo tuto formu práce, protože chtějí pracovat podle vlastního plánu, a 54 %, protože si chtějí vydělat peníze, když je zrovna potřebují. 46 % z nich také uvádí, že díky tomu mohou dostávat rychlejší platby za svou práci.

Zajímavé je, že jim nevadí nést určité náklady spojené s touto formou platby. Až 83 % z nich by bylo ochotno tak učinit, aby mohli získat své výdělky dříve v reálném čase v situaci, kdy naléhavě potřebují finanční prostředky.

Autor: Tomáš Vrána

Další články