KOMENTÁŘ: Trhy s vyhrocenou situací na východě Evropy počítaly. Nord Stream 2 a kroky Ruska jdou proti sobě

Foto zdroj: pixabay.com
Byznys 23. 02. 2022

KOMENTÁŘ: Trhy s vyhrocenou situací na východě Evropy počítaly. Nord Stream 2 a kroky Ruska jdou proti sobě

Aktuální eskalace politické krize mezi Ruskem a Ukrajinou na trzích zatím velké zemětřesení nepřinesla. Akciové indexy, které bezprostředně po oznámení dalšího zostření sice vykázaly propady, následně velkou část z nich umazaly a nyní se nachází poblíž hodnot, kde byly před oznámením ze strany Ruské federace, vysvětluje Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus a nastiňuje možný další vývoj. 

Došlo sice k oslabení české koruny, vůči euru ztratila z nějakých 24,30 až k 24,50, ovšem i to můžeme považovat za v podstatě relativně umírněnou reakci. Lze předpokládat, že pokud se situace dál nevyostří, tak by se koruna mohla vrátit ke svým předchozím hodnotám. Pokud jde o vývoz z České republiky do Ruské federace – i kdyby ohrožen byl, tak export do Ruska činí z pohledu České republiky 2 % z celku. Tudíž je v podstatě zanedbatelný, takže z tohoto směru velká rizika nehrozí. 

Samozřejmě nejklíčovější bude, jak se celá krize projeví na cenách energetických surovin. Speciálně pak na cenách plynu. Zaznamenali jsme už dvě reakce, které byly trochu protichůdné. Na jedné straně Německo ohlásilo, že pozastavuje vyjednávání o zprovoznění plynovodu Nord Stream 2, což by samozřejmě mělo tlačit cenu plynu směrem nahoru. Zároveň ovšem ze strany Ruské federace zaznělo, že neplánuje v tuto chvíli nějaké ukončování nebo pozastavování dodávky plynu na evropský kontinent. To naopak pochopitelně působí ve směru k uklidnění. 

Celková tržní reakce byla taková, že ceny plynu mírně narostly, což ovšem nedosahuje takových dramatických rozměrů, aby to mohlo způsobit nějakou destabilizaci. Z pohledu České republiky je zdaleka nejdůležitější to, jak se situace bude vyvíjet nadále. Z perspektivy trhu to vypadá, že pokud by ruský vpád na Ukrajinu byl skutečně omezen na separatistické regiony na východě, a dále by nepokračoval, tak trhy s touto eventualitou víceméně počítaly. 

I ty první sankce, které Evropská unie ohlásila, by neměly potenciál ohrožení makroekonomické stability. Co by samozřejmě mohlo způsobit změnu v této situaci, je pokračování tažení Ruska do vnitrozemí Ukrajiny. Potom skutečně nelze vyloučit, že by sankce Evropské unie nabraly ostřejší ráz, což by mohlo ohrozit i naši ekonomickou stabilitu. Nicméně tomu v tuto chvíli nic nenasvědčuje a můžeme doufat, že to tak zůstane.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články