Malajci koupili českou Teslu. Investovat chtějí miliardy korun

Zdroj: Tesla
Byznys Technologie 29. 08. 2022

Malajci koupili českou Teslu. Investovat chtějí miliardy korun

Malajský královský investiční fond (RIFK) dokončil akvizici akciové společnosti Tesla podnikatele Františka Hály. Ten zůstane ve vedení firmy a bude se podílet na jejím chodu, píše se v tiskové zprávě RIFK.

Tesla je jedním z předních dodavatelů v oblasti vysílacích zařízení a vojenské elektrotechniky. Zaměřuje se také na výrobky v oblasti lehkého strojírenství, stavebnictví a mnoho dalšího.

„Těšíme se, jak unikátní technologie a produkty této značky více rozšíříme po celém světě, a to jak na stávajících trzích, což je aktuálně 95 zemí, tak v teritoriích nových, například v jižní Asii, kde máme silné zázemí a aktivity. Kromě tradičních produktů a řešení se chceme více zaměřit na nové technologie v oblasti IT, energetiky, elektrotechniky, stavebnictví, průmyslu a zdravotnictví,“ sdělil Martin Klouček, prezident Royal Capital Clubu, investiční platformy, která spadá pod RIFK.

„Tesla patří k firmám s dlouhou tradicí a má za sebou vývoj a výrobu mnoha úspěšných produktů. Jsem proto rád, že bude v tomto nastoleném směru pokračovat, a že tato tradiční firma má zajištěnou budoucnost,“ doplnil František Hála, původní majitel společnosti a nový president holdingu Tesla Central.

Zdroj: Tesla

Hodnotu transakce se rozhodly obě strany nezveřejňovat, pod přísně právně sjednanou mlčenlivostí. Avšak plánované investice vkládaných technologií a investičních prostředků dosáhnou miliardy českých korun.

Historie společnosti Tesla sahá až do roku 1921, kdy byla založena pod jménem Elektra. Následoval bohatý rozvoj společnosti i střídání jejich majitelů. Od roku 1932 ji vlastnil koncern Philips, v roce 1946 vznikl národní podnik Tesla, slaboproudé a elektronické závody. V roce 1991 následovala privatizace, v roce 2008 se stala majoritním vlastníkem irská investiční společnost. Do českých rukou se pak vrátila v roce 2012.

Zakladatelem Malajského královského investičního fondu (The Royal Invest Fund of Kelantan – RIFK), je královská malajská rodina v čele s králem Muhammadem V., který nastoupil  v roce 2010 v Kelantanu na trůn. Fond se zaměřuje zejména na investice v oblasti finančních technologií, nemovitostí, technologických parků a výroby s důrazem na ekologii, obchodování s komoditami, vývoj softwarových a zdravotnických řešení.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články