Méně peněz pro vědu. Výjimkou je Praha a Brno

Zdroj: Pixabay (ilustrační foto)
Byznys 17. 12. 2021

Méně peněz pro vědu. Výjimkou je Praha a Brno

Celostátní výdaje na výzkum a vývoj sice rostou, ale hlavně díky Praze a Brnu, jejichž více než šedesát miliard korun tvoří zhruba polovinu celkových výdajů. U zbytku krajů bylo peněz méně, což může pro vědu znamenat velký problém.

Dopadům pandemické situace se nevyhnula ani oblast výzkumu a vývoje. Podle nedávno zveřejněných dat Českého statistického úřadu se totiž minulý rok v České republice téměř ve všech krajích zastavil růst výdajů na tuto oblast. Celkově tak výdaje vzrostly oproti předcházejícímu roku pouze o 1,6 procenta. 

Výsledky naštěstí zachraňují Praha a jižní Morava, jejichž výdaje dají dohromady přes šedesát miliard korun, což je více než polovina celkových výdajů. Třetím největším přispěvatelem je Středočeský kraj, jehož darovaná suma dosahuje výše téměř patnácti miliard. Ten však i přesto zaznamenal ve vývoji výdajů na tuto oblast oproti roku 2019 až dvanáctiprocentní pokles. Za ním je už pouze Karlovarský kraj, jehož příspěvky od předešlého roku klesly téměř o čtvrtinu.

Někde však výdaje přesto rekordně vzrostly

Velkou výjimkou se stala jižní Morava, kde výše příspěvků vůbec poprvé překonala rekordních dvacet miliard korun. Výdaje na vědu a výzkum letos vzrostly o 1,6 miliardy korun a nárůst příspěvků v kraji se tak od roku 2019 zvýšil o 8,7 procenta. Významnou úlohu zde hrály zejména firmy, které samy vynaložily o 1,1 miliardy korun více než v předcházejícím roce.

Podílejí se na tom téměř všechna odvětví. Důležité je, že se nejedná jen o velké zahraniční firmy, ale i o skoro 400 převážně českých malých a středních firem,“ upozorňuje ředitel pro strategii David Uhlíř z inovační agentury JIC, která se dlouhodobě věnuje podpoře podnikání a rozvoji inovací na jižní Moravě.

Jižní Moravu zachraňují mikroskopy

Klíčovou roli v případě jihomoravských příspěvků hraje odvětví měřicích a zobrazovacích přístrojů, v němž patří Brno ke světovým hegemonům. Dva z největších regionálních hráčů – Tescan a Thermo Fisher Scietific – vynaložili na výzkum a vývoj v souhrnu 1,1 miliardy korun. Například v případě Thermo Fisher Scientific tak vyrostly výdaje v roce 2020 o 100 milionů korun oproti roku předcházejícímu.

Mikroskopy z Brna patří ke světové špičce. Je za tím dlouhá tradice, kvalitní zázemí v podobě univerzit, výzkumných pracovišť a dlouhodobé podpory ze strany veřejné sféry. A samozřejmě špičkový vývoj. A pokud má být světový, je potřeba do něj investovat,“ vysvětluje šéf brněnské pobočky Thermo Fisher Scientific Petr Střelec s tím, že jen v roce 2020 nabrala firma téměř padesát nových zaměstnanců na výzkum a vývoj.

Autor: Lenka Hrušková

Další články