Miliardář Křetínský kupuje největší německé ocelárny

Zdroj: Pixabay
Ekonomika 26. 04. 2024

Miliardář Křetínský kupuje největší německé ocelárny

Společnosti Thyssenkrupp a EP Corporate Group (EPCG) patřící Danielu Křetínskému se dnes dohodly na převzetí podílu EPCG v německém ocelářském podniku. ECPG tak získá 20 procent. Cena transakce nebyla zveřejněna.

Křetínského společnost očekává, že transakce bude uzavřena v běžném fiskálním roce společnosti Thyssenkrupp, a to po schválení příslušnými orgány a dozorčí radou německé ocelárny. Kromě toho strany jednají o akvizici dalších 30 procent ocelářského podniku EPCG. Cílem je vytvořit společný podnik v poměru 50/50.

Thyssenkrupp musí propouštět

Strategické partnerství s EPCG, přední evropskou energetickou společností, je důležitým krokem, který přispívá k odolné, nákladově efektivní a ke klimatu šetrné výrobě oceli v Thyssenkrupp Steel – a tím také významně přispívá k zajištění budoucnosti ocelářského průmyslu v Německu, píše se v tiskové zprávě EPCG. To znamená jediné, německá společnost je v problémech a hledá silného strategické partnera. A tím je nyní právě Daniel Křetínský a jeho EPCG.

„Thyssenkrupp, největší výrobce oceli v Německu, chystá masivní propouštění a snižování stavů. Dotknout se má tisíců zaměstnanců jejího zmíněného největšího závodu v Duisburgu. Plánované opatření souvisí se zásadní restrukturalizací výroby v podniku, který je jednou z „vlajkových lodí“ německého průmyslnictví a jehož kořeny sahají do roku 1811. Restrukturalizace má vést ke snížení výrobní kapacity v Thyssenkrupp o 22 procent, jak podnik uvedl před dvěma týdny,“ vysvětluje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Důvodem problémů tradiční německé ocelárny jsou především vysoké ceny energií v Německu, nutné investice do zelené energetiky i levná konkurence z Asie.

Němci přiznávají problémy a vnímají českou skupinu jako silného hráče

Podle vyjádření zástupců Thyssenkrupp je spolupráce s EPCG důkazem důvěry obou partnerů v úspěšnou budoucnost ocelářského podnikání.

„Společně chceme vytvořit vysoce výkonnou, ziskovou a na budoucnost orientovanou ocelářskou společnost, která sníží náklady na dekarbonizaci na konkurenceschopnější úroveň a urychlí tak ekologickou transformaci ocelářského průmyslu na cestě k CO2 neutralitě. Silný energetický partner, jako je EPCG, je pro to nepostradatelný,“ uvedl Miguel López, předseda představenstva společnosti Thyssenkrupp.

„Dosažení dohody o koupi 20procentního podílu ve společnosti Thyssenkrupp Steel Europe je prvním krokem na plánované cestě, která nakonec povede k většímu skoku v plánovaném strategickém partnerství. Velmi si vážíme společnosti Thyssenkrupp Steel jako jednoho z tradičních pilířů německého hospodářství a jsme poctěni, že můžeme spojit své síly v přelomovém procesu transformace a společně utvářet udržitelnou budoucnost,“ řekl Daniel Křetínský, předseda představenstva a většinový vlastník EPCG.

Potíže Německa se týkají i Česka

Podle Kovandy Německo prochází náročnou transformací své energetiky, v jejímž rámci už povypínalo všechny své jaderné elektrárny. Přitom vsadilo na ruský plyn coby záložní zdroj za čisté, avšak nestabilní zdroje typu větrných a solárních elektráren. Po ruské invazi na Ukrajinu se však od ruského potrubního plynu odstřihlo, přičemž dodávky z velké části nahradilo dražším dovozem plynu ve zkapalněné podobě.

„Zelená agenda, jež z velké části motivuje onu zmíněnou transformaci německé energetiky – takzvanou Energiewende –, je tudíž jádrem současných problémů Thyssenkrupp, a potažmo celého německého průmyslu. Tyto problémy z německé ekonomiky činí „nemocného muže Evropy“, na což doplácí také Česko, pro nějž je jeho západní soused stěžejním obchodním partnerem,“ dodal Kovanda.

Autor: Jiří Böhm

Další články