Od září už jen vakcíny proti dvěma variantám koronaviru?

Zdroj: Pixabay
Byznys iMedical 20. 08. 2022

Od září už jen vakcíny proti dvěma variantám koronaviru?

Jak uveřejnila ve své tiskové zprávě americká biotechnologická společnost Moderna, v úterý 9. srpna se dohodla s Evropskou komisí na dodatku ke smlouvě o dodávkách své vakcíny na onemocnění covid-19. Od září do konce roku tyto vakcíny nahradí bivalentní posilovací vakcínou vůči omikronu i onemocnění covid-19. Evropská komise se také zavázala k nákupu dalších 15 milionů dávek této vakcíny.

Evropská komise a Moderna uzavřely dohodu ohledně platformy mRNA a další generace bivalentních vakcín na covid-19. „Účastnickým členským státům je tak před zimní sezónou zajištěna dostupnost posilovacích vakcín proti omikronu a ochrana proti onemocnění covid-19,“ uvedl generální ředitel společnosti Moderna Stéphane Bancel.

Podle dodatku se dodávky vakcíny společnosti Moderna (Spikevax, mRNA-1273) nasmlouvané na červenec a srpen odkládají na pozdější termín v roce 2022 a všechny tři zbývající nasmlouvané dávky mRNA-1273 (září až prosinec) se převádějí na bivalentní vakcíny za podmínky schválení těchto vakcín Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Moderna připravuje dvě bivalentní vakcíny pro účely globální vakcinace. Vakcína mRNA-1273.214 má za základ subvariantu BA.1 varianty omikron a podle klinických údajů prokazatelně kladně působí vůči variantám hodným pozornosti včetně omikronu. Základem druhé bivalentní posilovací vakcíny mRNA-1273.222 je kmen BA.4/5. Obě bivalentní vakcíny obsahují 25 µg podmíněně schválené posilovací vakcíny mRNA-1273 a 25 µg vakcíny vůči subvariantě omikron.

Ještě se čeká na schválení k použití

Spikevax (elasomeran) je vakcína mRNA podmíněně schválená Evropskou komisí na základě souhlasného stanoviska Evropské agentury pro léčivé přípravky v indikaci aktivní imunizace vůči onemocnění koronavirem 2019 (covid-19) způsobenému virem SARS-CoV-2 osobám ve věku od šesti let.

Posilovací dávku lze v České republice podat nejdříve tři měsíce po druhé dávce osobám ve věku od 12 let.

Autor: Miroslav Oupic

Další články