Mohutná sluneční bouře mohla narušit komunikaci a systémy GPS

Zdroj: Pixabay
Technologie 13. 05. 2024

Mohutná sluneční bouře mohla narušit komunikaci a systémy GPS

Americká vláda ve čtvrtek vydala hlášení o nejsilnější geomagnetické bouři za posledních téměř 20 let. Upozornila zároveň veřejnost na „nejméně pět výtrysků koronální hmoty směřujících k Zemi“ a také na sluneční skvrny pokrývající oblast 16krát větší než samotná Země. Informaci přinesl web CNN.

Silná geomagnetická bouře neboli G4 je druhým nejvyšším stupněm v klasifikačním systému americké vlády. Záření z této aktivity začalo zasahovat magnetické pole Země v pátek a potrvá po celý víkend, dozvídáme se z prohlášení Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). V pátek večer NOAA zvýšil stupeň bouře na G5 neboli „extrémní“, což představuje první takový případ od října 2003.

Varování NOAA před extrémním kosmickým počasím naznačuje, že bouře mohla vyvolat četné dopady na život na Zemi. Jedním z nich jsou negativní následky na energetickou síť i satelitní a vysokofrekvenční rádiovou komunikaci.

Rádiové vysílání i GPS

Sluneční aktivita, o které NOAA hovoří, zahrnuje uvolňování energie, která se šíří vesmírem a nakonec dosáhne Země. Když toto záření narazí na magnetickou sféru obklopující planetu, způsobí výkyvy v ionosféře, horní vrstvě atmosféry. Tyto změny mohou přímo ovlivnit satelity a další kosmické lodě na oběžné dráze, změnit jejich orientaci nebo potenciálně vyřadit provozní elektroniku.

Kromě toho mohou negativní projevy v ionosféře blokovat nebo zhoršovat rádiové vysílání, které se snaží projít atmosférou a dosáhnout družic. Mohou také zabránit úspěšnému odrazu rádiového vysílání od ionosféry. Někteří provozovatelé rádií toto běžně dělají, aby zvýšili dosah svých signálů.

Satelity GPS jsou závislé na signálech pronikajících ionosférou, geomagnetické narušení, které vědci očekávali, tak mohlo ovlivnit tuto kritickou technologii používanou letadly, oceánskými plavidly a v zemědělství i ropném a plynárenském průmyslu. Zasaženo mohlo být také krátkovlnné rádiové vysílání, které používají lodě a letadla, agentury pro řízení mimořádných událostí, armáda, a dokonce i radioamatéři, kteří jsou závislí na vysokofrekvenčních rádiových vlnách.

Mobily bez problémů

Geomagnetické bouře mohou ovlivnit infrastrukturu na blízké oběžné dráze i na zemském povrchu a potenciálně narušit komunikaci, elektrickou rozvodnou síť, navigaci, rádiový a satelitní provoz,“ uvádí se ve zprávě Centra pro předpověď kosmického počasí NOAA. Centrum předběžně informovalo provozovatele těchto systémů, aby mohli přijmout potřebná ochranná opatření.“

Spotřebitelské bezdrátové sítě využívají jiné rádiové frekvence než vysokofrekvenční pásmo, zdá se tedy nepravděpodobné, že by bouře přímo ovlivnila mobilní služby. Funkce GPS v telefonu také obvykle využívají kombinaci GPS a sledování polohy na základě vysílacích věží. I v případě narušení signálu tak mohou být uživatelé telefonu schopni udržet přibližnou polohu.

Dokud nebude ovlivněna základní elektrická infrastruktura, která podporuje bezdrátové sítě, měla by i extrémní událost kosmického počasí mít za následek „minimální přímý dopad na rádiové služby veřejné bezpečnosti a komerční mobilní služby … a žádný dopad prvního řádu na spotřebitelská elektronická zařízení“, uvádějí vědci shrnující závěry studie extrémního kosmického počasí z roku 2010, kterou provedly NOAA a Federální agentura pro krizové řízení.

V pátek představitelé NOAA pro jistotu zopakovali, že dopad na mobilní telefony by měl být tento víkend minimální až nulový, pokud nedojde k rozsáhlým poruchám v elektrické síti.

Autor: Petr Pláteník

Další články