;

ROZHOVOR: Moudří hospodáři začali s modernizací podniků již před koronavirem

27. 05. 2020

ROZHOVOR: Moudří hospodáři začali s modernizací podniků již před koronavirem

Nyní je nejdůležitější nepanikařit a jednat s chladnou hlavou a s rozmyslem, myslet na budoucnost a nestopnout investice, myslí si Jiří Hub, generální ředitel Asseco Solutions.

Mnoho firem dříve nebo později může současná situace fatálně postihnout. Jaké kroky pro udržení svého byznysu by měly udělat?

Nejdůležitější je nepanikařit. Správný hospodář jedná vždy s chladnou hlavou a s rozmyslem. Především je třeba myslet na budoucnost. To znamená neudělat kroky, které by měly dlouhodobý dopad, aniž bych to tak v budoucnu chtěl. Typickým příkladem jsou investice. Ty jsou vždy dlouhodobou záležitostí a pomáhají firmě v budoucím růstu. Pokud je teď zastavím, musím počítat s tím, že „doběh“, tj. budoucí vliv bude delší. Ožehavým problémem jsou také zaměstnanci. V těžších časech to může firmy svádět k tomu, aby propouštěly. Musím ale zvážit, zda až tato nepříjemná situace pomine (a vše jednou pomine), nebudu tyto pracovníky potřebovat. Důsledek může být nakonec citelně negativní.

Jaké kroky jste učinili vy?

Připravili jsme program, který se držel tří hlavních zásad: 1) ochrana zdraví našich pracovníků a partnerů, 2) dodržení zákonných opatření a nařízení, 3) zajištění chodu firmy. Nejdříve jsme tedy zavedli kroky, jejichž účelem bylo co nejvíce zamezit tomu, aby naši pracovníci byli infikováni. Pak jsme pečlivě zvážili,  ve kterých oblastech můžeme být zasaženi. Která část výnosů firmy může zůstat relativně stabilní, která bude zasažena mírně a která fatálně. Pak jsme připravili firmu na nejhorší z těchto variant. Snížili jsme operativní výdaje (některé jsme odhadli, že se sníží samy, jako např. cestovní výdaje) a zcela jsme zachovali investiční plán, nezastavili jsme ani jedinou investici. K tomu jsme se rozhodli, že přibrzdíme výplaty variabilních složek našich pracovníků a pokud náš plán zabere, po vyhodnocení druhého kvartálu se k nim zpětně vrátíme. Rozhodli jsme se nesnižovat stavy.

Jaké jsou vaše prognózy ohledně vývoje českého hospodářství, respektive průmyslu? Která odvětví už teď bojují o přežití, která naopak mohou být v určitém klidu?

Dnes je každá prognóza drahá. Neosobuji si právo uživatele křišťálové koule, který ví vše, co bude. Osobně se domnívám, že český průmysl zasažen bude, dopad ale nebude tak fatální, jak se nás denně snaží přesvědčit média. Závisí to na mnoha faktorech a tím nejdůležitějším je světová, potažmo evropská a nakonec k nám nejbližší německá ekonomika. Budou určitě obory, které budou zasaženy více, především z oblasti cestovního ruchu, nicméně ty již zasaženy jsou a velmi citelně. Myslím ale, že zotavení tohoto sektoru bude rychlejší, v řádu měsíců, několik kvartálů. Naopak si myslím, že průmysl, počínaje automobilovým, má viditelné nepříjemnosti teprve před sebou. Teprve až se začne ekonomika vracet k normálu (pokud to tak vůbec lze nazvat), začnou tyto subjekty prognózovat, zda a kde budou šetřit. A dominový efekt se rozjede teprve poté.

Vláda každý den hovoří o podpoře českým firmám. Které z vládních kroků jsou podle vás v pořádku, které naopak? A co byste navrhovali vy?

Osobně myslím, že vláda především zareagovala včas, a to nám všem dalo větší prostor k práci (anebo také destrukci – viz. hašteření v parlamentu). Je to jako na úrovni firmy – neměli jsme žádného nakaženého, mohli jsme se tedy soustředit na chod firmy. Kvituji odsunutí různých daňových povinností a záloh na daně, to firmám pomohlo podržet cashovou situaci. U OSVČ samozřejmě odklad podávání daňových přiznání a daňových povinností, program „25“ těm nejmenším pomohl překlenout krátkodobý výpadek. Domnívám se, že správně byla také podpora exportu a záruky Exportní a garanční pojišťovny.

Na druhou stranu já nejsem příznivcem extrémních řešení a dlouhodobého subvencování či nedej bože dotací. Takže diskuze o protahování a navyšování ošetřovného nevnímám příliš pozitivně. Stejně tak nemohu kvitovat příspěvek nájemcům na nájmy. Všichni budeme zasaženi, všem se nám dočasně sníží výnosy. To se týká tedy také pronajímatelů anebo i bank, takže ne všechny záruky za úvěry si myslím, že by měl nést stát.

Jak současná koronovirová krize promění nejen český průmysl?

Opět otázka pro věštce. Jedna věc je jistá. Až tato situace pomine, probudíme se do světa, který bude jiný. A jak bude jiný, to uvidíme. Chvíli se bude společnost a ekonomika konsolidovat. Kupříkladu – na jednu stranu se uvolnila a ještě uvolní citelná část pracovní síly. Na straně druhé je ale otázkou, zda to bude právě ta pracovní síla, která před koronavirem chyběla? Všichni víme, že úroveň nezaměstnanosti byla nesnesitelně nízká (ČR dlouhodobě v EU na špici se 2+%, Německo v závěsu s cca 3,5%). A moje odpověď zní, že nikoli. Budou obory, jako např. IT, kde bude stále pracovní síla chybět a budou sektory, možná jako ten zmiňovaný cestovní ruch, kde bude přebývat. Konsolidace podle mne zabere dobrý rok.

Je řešením pro firmy do budoucna více promýšlet své investice do moderních technologií? Více se zaměřit na automatizaci, robotiku, digitalizaci?

Vraťme se k tomu, co jsem naznačil na začátku. Firmy by měly přemýšlet dlouhodobě. V dlouhodobém pohledu bude koronavirové období jen jedna epizoda našeho osobního i byznysového života. A stejně jako by firmy neměly jen kvůli tomu, že se objeví slovo „krize“ v médiích, bezhlavě zastavovat své investice, měly by také i bez koronaviru více promýšlet své investice do moderních technologií. Mimo citelné konkurenční výhody jim právě tyto investice mohou vynahradit ten trend, že kvalifikované pracovní síly je a bude v IT nedostatek.

Takže moje odpověď je, že samozřejmě a jednoznačně ano. Kdo ještě nezačal, měl by si uvědomit, že ti moudří hospodáři začali již dávno před příchodem koronaviru.

Autor: Jiří Böhm

Další rozhovory