Nastává „studená“ čipová válka?

Zdroj: asml.com
Byznys Technologie 14. 07. 2021

Nastává „studená“ čipová válka?

Klíčovou pákou pro zákonodárce by mohl být obrovský stroj z nizozemského Veldhovenu. Jeho systém využívá jiný druh světla k definování ultramalých obvodů na čipech, čímž se do malých plátků křemíku vejde více výkonu – což řeší jeho nedostatek. 

Vývoj trval desítky let a pro velkosériovou výrobu byl zaveden v roce 2017. Vznešená myšlenka dostupnosti má ale jeden háček.  Stojí více než 150 milionů dolarů (přibližně 3,27 miliardy korun) a jeho doprava ke koncovému zákazníkovi vyžaduje 40 přepravních kontejnerů, 20 nákladních aut a tři letadla Boeing 747.

Trump zablokoval, Biden neodblokoval, Čína trpí…

Stroj je podle magazínu New York Times všeobecně uznáván jako nezbytný pro výrobu nejmodernějších čipů, což může mít značný geopolitickým dopad. Trumpova administrativa historicky poměrně úspěšně lobbovala u nizozemské vlády, aby v roce 2019 zablokovala dodávky takového stroje pro čínskou produkci – Bidenova administrativa nejeví žádné známky toho, že by tento postoj změnila.

Bez tohoto systému nemohou výrobci produkovat špičkové čipy a „vyrábí ho pouze nizozemská firma ASML“, uvedl Will Hunt, analytik Centra pro bezpečnost a nové technologie na Georgetownské univerzitě, který dospěl k závěru, že Čína nedokáže postavit vlastní podobné zařízení ani za deset let. „Z pohledu Číny je to frustrující,“ dodává Hunt pro New York Times.

Čipy za biliony

Stroj společnosti ASML se fakticky změnil v boj v dodavatelském řetězci výrobců čipových technologií, které fungují jako mozek počítačů, telefonů a dalších digitálních zařízení všeho druhu. Vývoj a výroba tohoto nástroje je připomínkou toho, jak klíčová tato technologie je, a jak velkou páku poskytuje pro každou zemi, která chce sama poskočit v oblasti polovodičů.

To se týká nejen Číny, ale i Spojených států, kde kongres projednává plány na alokaci více než 50 miliard dolarů (přibližně 1 bilion korun) na snížení závislosti na zahraničních výrobcích čipů. Mnohé složky federální vlády, zejména Pentagon, jsou znepokojeny závislostí USA na předním výrobci čipů Tchaj-wanu.

Studie vypracovaná letos na jaře společností Boston Consulting Group a Asociací polovodičového průmyslu odhaduje, že vytvoření soběstačného dodavatelského řetězce čipů si vyžádá nejméně 1 bilion dolarů (21,8 bilionu korun) a prudce zvýší ceny čipů a výrobků z nich vyrobených.

Autor: Matouš Mareš

Další články