;

Norští vědci pracují na procesu přeměňujícím průmyslové odpadní teplo ve vodíkový pohon

Ekologie Technologie 14. 11. 2019

Norští vědci pracují na procesu přeměňujícím průmyslové odpadní teplo ve vodíkový pohon

Samotná výroba vodíku pohánějícího automobily je energeticky náročný proces, který jej zároveň neúměrně prodražuje. Vědci z Norwegian University of Science and Technology chtějí k jeho produkci využít energetické přebytky vznikající v průmyslu.

Mezinárodní energetická agentura odhaduje, že výroba dosavadních zásob vodíkového pohonu si vyžádala 3 600 terawatthodin elektrické energie. Jen pro představu, to je víc než v průměru vyprodukuje celá Evropská unie.

Na druhou stranu, odpadní teplo jako takové vzniká jako vedlejší produkt průmyslových procesů, ať už jde třeba o kotel, nebo spalovnu odpadů. Co je ještě horší, často odpadní teplo vypouští bez dalšího využití přímo do životního prostředí.

Experti na energetiku odhadují, že jenom v Norsku v průmyslu a dalších oblastech se vyprodukuje odpadní teplo odpovídající 20 terawatthodinám energie.

Ve studii uveřejněné v časopise Energies vědci z norské univerzity popsali techniku nazvanou reverzní elektrodialýza (RED), která pracuje se slanými roztoky a dvěma druhy iontoměničových membrán.

„Objevili jsme metodu, jak využít tepelnou energii, která sama o sobě nemá moc nějakou hodnotu,“ tvrdí Kjersti Wergeland Krakhella, jedna z autorek a autorů studie. „Jedná se o tepelnou energii nízké teploty i zhodnocení, přesto stále může být využívána k výrobě vodíku.“

Zprávu přinesl web Siliconrepublic.com.

Autor: Petr Pláteník

Další články