Pandemická technologická bublina splaskla

Zdroj: Pixabay
Byznys Technologie 02. 02. 2023

Pandemická technologická bublina splaskla

Společnost Microsoft plánuje propustit 10 000 zaměstnanců, Alphabet, mateřská společnost Googlu, ruší dokonce 12 000 pracovních míst. Podle zpravodajské stanice CNN tak podniky přehodnocují své digitální výdaje z doby pandemie a čelí širší ekonomické nejistotě.

Během posledních tří měsíců společnosti Amazon, Google, Microsoft a Meta, mateřská společnost Facebooku, oznámily plány na snížení počtu zaměstnanců o více než 50 000 míst. Jedná se o ohromující obrat oproti počátkům pandemie, kdy technologičtí giganti rychle rostli, aby uspokojili prudce rostoucí poptávku nespočtu domácností, které žijí, nakupují a pracují online.

V té době se zdálo, že mnoho vedoucích představitelů technologických firem očekává, že tento růst bude pokračovat v nezmenšené míře.

Do září 2022 společnost Amazon více než zdvojnásobila počet svých firemních zaměstnanců ve srovnání se stejným měsícem roku 2019, přijala více než půl milionu dalších pracovníků a značně rozšířila své skladové prostory. Společnost Meta od března 2020 do září loňského roku téměř zdvojnásobila počet svých zaměstnanců. Microsoft a Google rovněž přijaly tisíce dalších pracovníků, stejně jako další technologické firmy jako Salesforce, Snap a Twitter, které v posledních týdnech rovněž oznámily propouštění.

Zdá se však, že mnozí z těchto vedoucích představitelů špatně odhadli, jak moc bude růst podpořený pandemií pokračovat, jakmile se lidé vrátí do svého offline života.

V posledních měsících se na ziscích a cenách akcií technologických společností podepsaly vyšší úrokové sazby, inflace a obavy z recese, které způsobily útlum reklamy a spotřebitelských výdajů. Analytici z Wall Street nyní podle odhadů společnosti Refinitiv předpokládají jednociferný růst tržeb během veledůležitého prosincového čtvrtletí u společností Google, Microsoft a Amazon a pokles u společností Meta a Apple, až budou v příštích týdnech vykazovat zisky.

Zaměstnanci se propouštějí, šéfům firem se nekrátí ani odměny

Nedávné škrty ve většině případů představují relativně malé procento celkového počtu zaměstnanců jednotlivých společností, což v podstatě u některých z nich vymazalo loňské zisky, ale ponechalo jim desítky nebo v některých případech stovky tisíc zbývajících pracovníků. Přesto to však naruší život mnoha pracovníků, kteří si nyní musí hledat nové zaměstnání poté, co jejich zaměstnavatelé ukončili období zdánlivě neomezeného růstu.

Ředitelé technologických společností, od Marka Zuckerberga z Meta po Marca Benioffa ze Salesforce, si vyčítali, že na počátku pandemie příliš najímali zaměstnance a špatně odhadli, jak prudký nárůst poptávky po jejich produktech ochladne, jakmile se zmírní omezení v důsledku pandemie nemoci covid-19.

Pozoruhodné však je, že žádného z generálních ředitelů velkých technologických společností, kteří nyní dohlížejí na propouštění, podle všeho nepostihla žádná změna v odměňování.

Oznámení o propouštění v technologických firmách budou podle CNN pravděpodobně pokračovat i v nadcházející výsledkové sezóně, a to v souvislosti s pokračujícími varovnými ekonomickými signály. A dokonce i společnosti, které ještě obdobné potíže nepocítily, mohou nakonec snižovat počet zaměstnanců.

Autor: Jiří Böhm

Další články