Petr Brzezina nově povede Westinghouse ČR

Zdroj: Westinghouse ČR
Life 16. 02. 2023

Petr Brzezina nově povede Westinghouse ČR

Petr Brzezina bude moci své rozsáhlé zkušenosti v energetickém průmyslu a stavebnictví nově uplatnit v čele české odnože společnosti Westinghouse Electric Company. Jeho úkolem bude usilovat o rozvoj jaderných technologií v Česku. Dříve působil ve vedoucích funkcích řady nadnárodních společností, včetně Škoda Transportation, Alstom, OHL ZS, General Electric a ABB.

„Společnost Westinghouse má s jadernou energetikou v České republice hlubokou historii. Je mi ctí, že mohu pomoci tento vztah rozšířit a vytvořit nová partnerství, která zajistí vyšší energetickou bezpečnost regionu,“ řekl Petr Brzezina, který bude působit v pražských kancelářích firmy.

V listopadu předložila společnost Westinghouse společně s firmou Bechtel Nuclear Power Company nabídku na výstavbu jednoho bloku AP1000 v jaderné elektrárně Dukovany s možností výstavby ještě jednoho v této lokalitě a dvou dalších reaktorů v Temelíně. Westinghouse bude od příštího roku do Temelína dodávat jaderné palivo.

Společnosti Westinghouse a Bechtel budou spolupracovat s českým jaderným průmyslem, který bude plnit klíčové role při nákupu zařízení a výstavbě reaktorů. Westinghouse dosud podepsal memoranda o porozumění s 36 českými společnostmi.

Reaktor AP1000 je jediným provozovaným reaktorem generace III+ s plně pasivními bezpečnostními systémy, modulární konstrukcí a nejmenšími rozměry na MWe na trhu. Polská vláda vloni v listopadu vybrala reaktor AP1000 pro zahájení svého programu jaderné energetiky. Nasazení technologie AP1000 v Polsku povede k větší regionální synergii, která bude přínosem pro český jaderný program.

Kromě toho se dokončují dva bloky AP1000 v elektrárně Vogtle v americké Georgii, čtyři bloky AP1000 v současné době zaznamenávají rekordy v provozním výkonu v Číně, čtyři reaktory jsou ve výstavbě a výstavba dalších dvou byla schválena. Pro Ukrajinu je naplánováno devět bloků. Tato technologie je rovněž zvažována pro řadu dalších lokalit ve střední a východní Evropě, ve Spojeném království a ve Spojených státech.

Autor: Alena Burešová

Další články