;

Potkávat robota na letišti budete čím dál častěji

Články 20. 05. 2020

Potkávat robota na letišti budete čím dál častěji

Smiřte se s realitou. Čisticí roboti, kontroly teploty i speciální dezinfekční kabiny – tak vypadá budoucnost na letištích.

Právě v těchto květnových dnech se rozhoduje o možné budoucí podobě mezinárodních letišť. Příslušný soud v Hongkongu se má totiž během května vyjádřit, zda opatření, která nyní testuje tamní letiště, budou trvalého rázu.

Hongkongské mezinárodní letiště totiž v posledních týdnech ukazuje, jak by mohlo vypadat cestování, jakými procedurami budou muset cestující projít, jaké roboty budou v letištních halách nebo na toaletách potkávat.

Součástí letištních hal se stávají čisticí roboti, což jsou vlastně inteligentní sterilizační roboti. Ti jsou vybaveni ultrafialovým a vzduchovým sterilizátorem, jejichž pomocí udržuje v čistotě všechna veřejná prostranství včetně třeba záchodů.

Čisticí robot v akci.
Zdroj: Facebook Hong Kong International Airport

Sterilizující roboti jsou používáni i v nemocnicích a pionýrem v této oblasti je Jižní Korea, kde zdravotnická zařízení sterilizují kolaborativní roboti Hanwha, kteří jsou nabízení prostřednictvím otrokovické společnosti HCR CZECH i tuzemským nemocnicím.

Čeká nás povinná 40tisekundová dezinfekce?

Podle americké zpravodajské stanice CNN je asijské letiště první na světě, kde začaly fungovat celotělové dezinfekční kabiny. Jedná se o jednoduchý a krátký proces, během něhož je lidem před vstupem do buňky změřena teplota, po němž následuje 40tisekundová dezinfekce v samotné kabině. Vnitřek tohoto zařízení obsahuje antimikrobiální povlak, který zabíjí na dálku viry nebo bakterie vyskytující se na oděvu i na těle, a to pomocí takzvaných „nanojehel“.

Každý cestující je rovněž v kabině postříkán dezinfekčním sprejem. Kabina je udržována pod negativním tlakem, což je izolační technika používaná v nemocnicích zabraňující křížové kontaminaci mezi vnějším a vnitřním prostředím.

Jak funguje dezinfekční kabina a čisticí robot
Zdroj: YouTube.com

Vedle toho chce hongkongské letiště využít tohoto antimikrobiálního povlaku na jednotlivé terminály, kliky, sedadla v odletových a příletových halách, autobusech, toaletách, vozíky na zavazadla nebo tlačítka výtahu.

Autor: Tomáš Vrána

Další články