Průměrný věk úspěšného startupisty je 45 let

Zdroj: Pixabay
Byznys 31. 12. 2022

Průměrný věk úspěšného startupisty je 45 let

Představa úspěšného zakladatele startupu jako bohatého dvacetiletého mladíka v mikině bere za své. Ve skutečnosti se jedná o podnikatele úplně jiného typu, píše o tom server The American Genius.

Panuje mylná představa, že startupy jsou plné polonahých bílých dvacátníků, kteří nedělají nic jiného, než že popíjejí koktejly a chodí po otevřené kanceláři a vystavují mikinu s kapucí, kterou měli včera na sobě. Ukazuje se, že kanceláře startupů se jen velmi zřídka podobají té z filmu The Social Network.

Nicméně podle statistik Harvard Business Review je průměrný věk lidí, kteří založili startupy s nejvyšším růstem, 45 let.

Ve skutečnosti kromě věkové kategorie 60 a více let tvořili 29letí a mladší nejmenší skupinu zakladatelů, kteří stojí v čele startupů s nejvyšším růstem. Evidentně to tedy není jen o tom jezdit celý den po kanceláři na koloběžce…

Studie také zjistila, že starší podnikatelé mají větší šanci na úspěch. Pravděpodobnost extrémního úspěchu startupu se zvyšuje s věkem, přinejmenším do konce padesátky. Bylo zjištěno, že důležitou roli hrají pracovní zkušenosti.

Mnozí namítnou: „A co někdo jako Steve Jobs?“ Zde je potřeba dodat, že Jobsovi trvalo až do 52 let, než vytvořil nejziskovější produkt společnosti Apple – iPhone.

Studie dále odpovídá na otázky typu „Proč investoři rizikového kapitálu sázejí na mladé zakladatele?“. To se vrací k mylné představě ze začátku textu, a to té, že klíčem k úspěšnému podnikání je mládí. Je to omyl.

Existuje také představa, že mladí podnikatelé pravděpodobně pracují s menšími finančními možnostmi, takže pro ně může být běžné, že si od rizikového kapitálu vezmou něco za nižší cenu. V důsledku toho mohou být považováni za výhodnější než starší zakladatelé.

A jaké jsou výhody u zakladatelů středního věku? Je to například lepší přístup k finančním zdrojům a delší pracovní zkušenost. Zatím se zdá, že vyšší věk je pro zakládání nejúspěšnějších firem silnou vlastností, nikoliv chybou.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články