Psí parazit by mohl pomoci v boji proti rakovině

Zdroj: Pixabay
Life 29. 08. 2023

Psí parazit by mohl pomoci v boji proti rakovině

Statistiky jsou neúprosné: každý třetí člověk v Česku onemocní rakovinou. Počet nemocných rok od roku roste a nádorové onemocnění je po kardiovaskulárních chorobách druhou nejčastější příčinou úmrtí. Pokrok v léčbě této vážné nemoci by mohl přinést psí parazit, zvaný Neospora caninum. O nadějných výsledcích vědeckého výzkumu informoval server The Conversation.

Rakovina je různorodá skupina chorob, které se projevují mutací některých buněk v organismu. Ty nekontrolovatelně rostou a poškozují okolní orgány. Některé druhy lze léčit chirurgicky, jiné vyžadují radioterapie a chemoterapie.

Stává se, že léčba zabírá málo nebo vůbec. Chemoterapie a radioterapie navíc napadají i nenádorové buňky a často tak mají závažné vedlejší účinky.

Posledních několik let dává pacientům naději imunoterapie – léčba, která využívá v boji proti rakovině vlastní imunitní systém pacienta. Slibné výsledky ukazuje v léčbě melanomu, do budoucna by mohla pomoci pacientům s dnes nevyléčitelnými druhy rakoviny, jako je glioblastom nebo rakovina slinivky břišní.

Modifikované viry by mohl nahradit parazit

Některé druhy imunoterapie používají modifikované viry, které vyvolají silnou imunitní reakci organismu s cílem zničit nádorové buňky. Mohou mít ale pro pacienta nepříznivé vedlejší účinky. Vědci zkoumali, jestli by šlo nahradit viry parazitem Neospora caninum, který může u některých zvířat (skotu a psů) způsobit vážné neurologické onemocnění a smrt plodu.

Pro člověka je však tento parazit naprosto neškodný, pravděpodobně kvůli rozdílné imunitní reakci organismu. Zároveň je ale schopen se množit in vitro v buňkách lidského nebo myšího původu.

Podobně jako viry používané v imunoterapii ničí parazit Neospora caninum buňky, které infikoval, a vyvolává silnou imunitní odpověď organismu. Tyto dvě vlastnosti z něj činí podle vědců vhodného kandidáta pro protinádorovou imunoterapii.

Nadějné výsledky testu na myších

Vědci otestovali parazita na myších s rakovinou brzlíku zvanou thymom. Tento typ rakoviny se u lidí většinou léčí operativně. Prvotní výsledky publikované v časopise Journal for ImmunoTherapy of Cancer vypadají slibně. Parazit je schopný kontrolovat vývoj nádoru až do jeho úplné regrese, a to třemi způsoby:

1) Množí se v nádorové buňce a následně ji zničí

2) Stimuluje buněčnou imunitní odpověď organismu – ten tak začne produkovat zejména cytotoxické T-lymfocyty a přirozené zabijácké buňky (NK), které pomáhají zničit nádorové buňky.

3) Umožňuje přeprogramovat mikroprostředí nádoru tak, aby se podílelo na likvidaci nádorových buněk.

Slibné výsledky na myších dávají podle vědců naději, že by parazit mohl v budoucnu léčit i člověka. Bude ale ještě potřeba řada testů, které budou muset prokázat, že si s ním náš imunitní systém zvládne poradit a parazit tak nebude dělat v těle nějakou „paseku“.

Autor: Eva Kaisrová

Další články