Psi z Černobylu pomohou k přípravě letu na Mars

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 22. 03. 2023

Psi z Černobylu pomohou k přípravě letu na Mars

NASA chystá návrat na Měsíc a dlouho očekávanou cestu na našeho souseda – Mars. Její astronauti se musí intenzivně připravovat na život ve vesmíru, kde budou nepřetržitě bombardováni kosmickým zářením. Pomoci jim k tomu mají psi z Černobylu. Informoval o tom server Inverse.

Vědci doufají, že dokážou ochránit budoucí astronauty před průchodem kosmickou radiační sprchou na cestě k rudé planetě a zpět. Je pro ně tak nezbytné zjistit, jak budou lidé reagovat na zvýšené, ale ne bezprostředně smrtící radiační záření.

„Skutečnou výzvou pro NASA, SpaceX a další je dokázat nasimulovat prostředí kosmického záření zde na Zemi,“ řekl evoluční genetik Timothy Mousseau z University of South Carolina. A právě ten je jedním z autorů nové studie, která zkoumá jedno z mála míst na Zemi, které velmi dobře simuluje prostředí s kosmickým zářením: zónu Černobylu, odkud byli roku 1986 evakuováni lidé po výbuchu jaderného reaktoru.

Psi jsou ideálními adepty pro výzkum

Tato oblast byla zkoumána už nesčetněkrát. Nyní je však objektem bádání něco jiného než životní prostředí: divocí psi z Černobylu. Jedná se o potomky domácích mazlíčků, kteří se nemohli spolu s rodinami evakuovat po jaderné katastrofě. 

„Doufáme, že vše, co se můžeme dozvědět o tom, jak psi reagovali na černobylské prostředí, by mohlo mít nějaké využití pro studie lidského zdraví,“ tvrdí Mousseau. Psi jsou podle něj fantastickým „zástupcem přírody“náhradním“ druhem, jelikož trpí mnoha stejnými nemocemi jako lidé a objevují se u nich i stejné druhy rakoviny.

Pochopení účinků záření

Iniciativa pro výzkum černobylských psů spolu s Mousseauem a dalšími výzkumníky odebrala vzorky krve 302 psům žijícím v černobylské vyloučené zóně mezi lety 2017 a 2019. Poté přistoupili ke genetické analýze psů s cílem určit jejich vzájemné vztahy. Studie je první ze série prací, které se budou zabývat tím, jak mohli být tito psi změněni různými úrovněmi radiace během posledních (přibližně) patnácti generací. 

„Dalším krokem pak bude podívat se na genovou expresi a genetické změny, které by mohly existovat zaznamenány v genomech černobylských psů, souvisejících zejména s mechanismy adaptace na ionizující záření,“ říká Mousseau. „To je vlastně další krok v procesu sekvenování celého genomu těchto zvířat,“ dodává výzkumník.

Autor: Lenka Hrušková

Další články