Řemeslník si může vydělat až 80 tisíc měsíčně

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 08. 03. 2024

Řemeslník si může vydělat až 80 tisíc měsíčně

Zhruba 15 % pracujících Čechů spadá do kategorie takzvaných modrých límečků. Na trhu práce je těchto lidí zoufalý nedostatek.

Velká poptávka je zejména po řemeslných a technických profesích, jako jsou elektrikáři, instalatéři, svářeči, mechanici a seřizovači. Tato poptávka je důsledkem rostoucí potřeby údržby stávající infrastruktury, expanze nových projektů a také přirozeného obratu pracovní síly. Nabídka inzerátů na tyto profese vzrostla meziročně více než o polovinu, průměrně ale zaměstnavatelé obdrží pouze kolem pěti až deseti odpovědí během 30 dní,“ tvrdí Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

Nedostatek řemeslníků potvrzuje i Miloslav Janeček, ředitel jedné z největších odborných škol v Česku. Podle něj řemeslníci nechybějí jen ve firmách, problémy pociťují i sami koncoví zákazníci. „Ze stavebních oborů chybí nejvíce svářeči, obkladači, ale stále pokrývači a klempíři. Průměrná čekací doba na kvalitního řemeslníka je v řádech měsíců, líčí situaci ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

Od hledání nové práce uchazeče zpravidla odrazuje dlouhý náborový proces, to ale u modrých límečků neplatí. Ti se na nová pracovní místa dostávají nejrychleji ze všech skupin. Obvykle do zaměstnání nastoupí do třech týdnů od pohovoru. „Výběrové řízení pro pozice modrých límečků se běžně zaměřuje na praktické dovednosti a zkušenosti kandidátů. Často zahrnuje osobní pohovory, praktické zkoušky a občasné ověření referencí. Proces je navržen tak, aby rychle identifikoval schopnosti uchazečů splňovat požadavky dané pozice. Právě modré límečky patří k těm zaměstnancům, kteří mění práci častěji, i kvůli krátkým výběrovým řízením neváhají odejít za lepšími platovými podmínkami,“ prohlašuje Vladimíra Marková, ředitelka personální agentury AC Jobs.

Některé profese zaniknou

Právě nabídkou vyšších platů se firmy snaží nalákat nové zaměstnance. Ty mohou u schopných řemeslníků dosáhnout i výše platů manažerů. „Průměrné měsíční finanční ohodnocení řemeslníků se samozřejmě liší podle oboru. Obecně zkušený řemeslník, který je zaměstnán u firmy, si v průměru vydělá 40 až 50 tisíc. Řemeslník pracující jako OSVČ si může vydělat až 80 tisíc měsíčně. A řemeslník, který zároveň dělá své řemeslo, ale navíc je ochoten a schopen nést zodpovědnost za další dva nebo tři řemeslníky, které zaměstnává, si vydělá ještě daleko více,“ tvrdí Miloslav Janeček.

Spousta firem se proto urychleně snaží nahradit lidskou práci stroji. Některé profese vhodné pro modré límečky tak v budoucnu zaniknou. „Automatizace, robotizace a umělá inteligence pravděpodobně nahradí řadu pracovních míst, která jsou primárně rutinní, patří sem například práce na montážních linkách, povolání, která jsou málo kvalifikovaná. Naopak kvalifikované instalatérské, elektrikářské či tesařské práce budou potřebné i v budoucnu,“ uzavírá Olga Hyklová.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články