;

ROZHOVOR: Na trhu můžete i vy odčinit svou uhlíkovou stopu. Už od pěti eur za tunu CO2!

11. 12. 2019

ROZHOVOR: Na trhu můžete i vy odčinit svou uhlíkovou stopu. Už od pěti eur za tunu CO2!

Francisco Benedito je zakladatel světové platformy Climatetrade pro obchod s uhlíkovými kredity. Na pražské konferenci Share Your Energy jsme v bývalé čističce odpadních vod v Praze-Bubenči mluvili o odčiňování uhlíkové stopy prostřednictvím peněz a o nenápadné, ale důležité roli automatizace při záchraně klimatu.

Mohl byste se stručně představit českému publiku?

Pocházím ze Španělska, svou první firmu jsem založil v šestnácti – bylo to internetové knihkupectví. Pracoval jsem pak léta v bance, zabýval se fúzemi a akvizicemi a vybudoval řadu startupů. Zajímá mě, jak technologie, hlavně blockchain, může prospět při řešení klimatické změny. A proto jsem založil platformu Climatrade a spoluzaložil kryptoměnu climatecoin.

Jak se pomocí trhu řeší změna klimatu?
Existují různé trhy s emisními povolenkami, též známé jako „cap and trade“, například v Kalifornii, Kanadě, Evropě, Číně a dalších státech. Jde v zásadě o to, že každá firma, která znečišťuje ovzduší, má od určitého úřadu, obvykle státního, přidělené povolenky na určitou úroveň znečištění. Kdo znečišťuje méně, může povolenky prodat, kdo znečišťuje více, musí si je dodatečné koupit. A pak je tu uhlíková kompenzace, či uhlíkový kredit, který se měří v tunách oxidu uhličitého a představuje snížení emisí skleníkových plynů tak, aby se vyrovnaly emise vyprodukované jinde. Jde o to, že když chcete kompenzovat svou produkci skleníkových plynů, pomocí kreditů přispějete na projekt, který emise snižuje. Takové projekty jsou třeba zalesňování, energie z obnovitelných zdrojů a podobně.

Jakou roli v tom hrajete vy?

Budováním platformy pro trh s uhlíkovými kredity. Každý může vstoupit na trh, vybrat si určitý projekt, který snižuje množství uhlíku v atmosféře, a koupit si kredity.

Jak to vypadá konkrétně?

Podívejte se na iniciativu Save the Planet Now, která je propojena s platformou Climatetrade a kde jsou důvěryhodné projekty na snížení množství skleníkových plynů. Můžete například kompenzovat svou uhlíkovou stopu, kterou vytváříte jako jednotlivec. Od 5 eur si můžete koupit, tedy přesněji řečeno kompenzovat, tunu vyprodukovaného CO2. Je to vaše investice do projektu, který množství CO2 snižuje. Za 60 euro můžete kompenzovat svou roční uhlíkovou stopu, která čítá asi 12 tun CO2.

K čemu je na trhu s emisemi blockchain?

Díky blockchainu už nejsou potřební žádní prostředníci. Když někdo realizuje projekt na obnovitelnou energii, dostane za své kredity správnou cenu. A ti, kdo si kredity kupují, přesně vědí, kam jejich peníze jdou. Je to decentralizovaná platforma, kde se strany propojují systémem peer-to-peer právě prostřednictvím technologie blockchainu. Díky tomu jsou transakce bezpečné, transparentní a vysledovatelné.

Je systém přenosný na jiné negativní externality, jiná znečištění, třeba plasty?

Ano, ale je to ještě hudba budoucnosti. Bude třeba vyvinout metodologii a způsoby měření a kalkulace. V případě CO2 tato metodologie existuje. Je třeba ji najít pro „ekologické kredity“ obecně.

Kromě blockchainu využíváte ještě jiné technologie typi automatizace či umělé inteligence?

Automatizace a umělá inteligence je velmi důležitá například při kontrole dokumentů, které lidi nahrávají do systému, a také pro rušení kreditů v registru. To se teď provádí manuálně, ovšem musíme to kvůli efektivitě automatizovat. Tedy ano, automatizace bude nezbytná na rozhraní mezi platformou a jejími aktéry. Především tyto administrativní procesy zlevní.

Autor: Petr Bílek

Další rozhovory