Poláci za evropské peníze postavili dálnice. My jsme je promrhali, říká ekonom Pikora

Foto zdroj: FocusOn
Byznys Politika 12. 08. 2023

Poláci za evropské peníze postavili dálnice. My jsme je promrhali, říká ekonom Pikora

Český státní dluh letos překročil poprvé hranici tří bilionů korun. Podle hlavního ekonoma společnosti Comfort Finance Group Vladimíra Pikory roste naše zadlužení druhým nejrychlejším tempem v Evropě a pokud to tak bude pokračovat dál, v budoucnu se můžeme dočkat i bankrotu. Proč považuje konsolidační balíček ministra financí Zbyňka Stanjury za „paskvil“? Co vidí jako největší slabinu českých vlád? A proč nás předehnali i Poláci?  

Český státní dluh poprvé překročil hranici tří bilionů korun. „Posledním premiérem, který měl přebytky státního rozpočtu, byl Václav Klaus. Také se to jednou nebo dvakrát podařilo panu Babišovi, ten trend tu byl ale dlouhodobě špatný,“ říká Pikora. 

Deficit státního rozpočtu se výrazně zhoršil v období pandemie. „Panoval tu pocit, že je potřeba všem pomáhat a politici ani lidé kvůli nejistotě netušili co a jak, utrhla se stavidla a teď to pokračuje. To, co jsme dřív měli za celý rok, se najednou ukázalo jako deficit za dva, tři měsíce. Za první tři měsíce tohoto roku byl deficit 166 miliard,“ doplňuje.

Poláci dnes mají lepší dálnice než my

Ekonom poukazuje na to, že momentálně český dluh roste druhým nejvyšším tempem v Evropě – za poslední rok se navýšil o 1,7procentního bodu. Rychleji roste dluh pouze v Lucembursku. „Čeští politici argumentují vysokou inflací a válkou na Ukrajině. Všichni tomu rozumíme, a tak nějak to akceptujeme, ale zajímavé je, že tou samou dobou v Polsku, které je nám hrozně podobné, ten dluh poklesl o 3,8procentního bodu. Poláci mají také mraky ukrajinských uprchlíků, vysokou inflaci a podporují Ukrajinu ve válce, přitom ale dokážou snižovat deficit,“ uvádí Pikora.

Podle jeho názoru jsou za tím dva důvody. „Oproti Polákům máme víc dotačních titulů a ty dotace se v ekonomice ztrácejí na mnoha divných místech. Poláci využili evropskou pomoc za posledních deset let k tomu, aby výrazně zlepšili svou infrastrukturu. Dnes tak mají lepší dálnice než my,“ říká ekonom Comfort Finance Group. 

 „My jsme ty peníze promrhali. Měli jsme mnoho programů, což byla skvělá příležitost pro to, aby se ty peníze rozkradly. Ve chvíli, kdy jsou peníze ve dvou nebo třech programech, jsou daleko lépe uhlídatelné,“ míní Pikora.

Chybí nám dlouhodobá vize

Druhým důvodem, proč jsou na tom dnes Poláci lépe než my, je lepší strategické plánování. „Poslední vlády nevěděly úplně přesně, co chtějí a jakou mají vizi. Jediné, co řešily, byly aktuální problémy. Poláci měli daleko lépe srovnané, co chtějí, a to je dostalo dál,“ vyzdvihuje ekonom.

Absence dlouhodobé koncepce není podle Pikory problém jen současné vlády, chyběla i těm předchozím. „Poslední tři vlády neměly jasnou strategii, kam posunout ekonomiku. Je to dlouhodobá chyba, kdy politici řeší akutní téma a nemají nějakou dlouhodobou strategii, co bude v dalších vládách. Řeší pouze a jenom tu svoji,“ kritizuje Pikora. 

Politici už neumí šetřit

Česko by podle Pikory potřebovalo podobné „utažení opasků“, jaké naordinoval zemi Václav Klaus v 90. letech. „Akorát si nejsem jistý, jestli je společnost připravená, aby tohle akceptovala. Druhá věc je, že už ani politici neumí šetřit,“ říká Pikora. 

Vláda na jednu stranu mluví o tom, že se bude šetřit, zároveň ale přišla s novým dotačním programem na opravy domů, které lidé zdědili po babičce.  „Budeme dotovat bohaté. Pak jsou tu lidé, kteří nic nezdědili, žijí někde v nájmu a tu pomoc by potřebovali daleko víc – ti nedostanou nic,“ kritizuje ekonom záměr vlády. 

Těch dotací je tu tolik, že už se v nich nikdo neorientuje. Já bych je všechny seškrtal a zrušil,” dodává.

Stanjurův balíček je „paskvil“

Konsolidační balíček ministra financí Zbyňka Stanjury považuje za „paskvil“. „Proč se mění DPH? Oni říkají, že ze tří sazeb budou jenom dvě a systém by měl být přehlednější. To je sice pravda, ale já bych čekal, že když hledáme peníze do rozpočtu, cílem bude vybrat z DPH víc peněz. Ono je to ale obráceně, vláda očekává, že těch peněz vybere méně než teď. Ta reforma je úplně k ničemu,“ myslí si Pikora.

Podnikatelé zneužili situace

Inflace v Česku za poslední dva roky lámala rekordy. Lidem se znehodnocovaly úspory a zdražování je donutilo sáhnout hlouběji do svých peněženek. Řada firem ale naopak hlásí nebývalé zisky. „To je známka toho, že ta situace byla zneužitá. V řadě odvětví vycházeli podnikatelé z toho, že tam byla nízká konkurence. Věděli, že když zvýší ceny, konkurenti to udělají také, a mohli zvyšovat ty ceny hodně,“ vysvětluje Pikora. 

„Zároveň s tím tu byla mediální masáž, že máme takovou inflaci kvůli válce a podobně, a že je to logické a nutné. Za jiných okolností by šel zákazník jinam s tím, že to zdražení je moc velké, ale teď to akceptoval, protože se vycházelo z toho, že je válka a musí to být,“ dodává. 

Ceny by podle něj tolik nerostly, pokud by v Česku byla větší konkurence a zákazníci by měli víc možností, kam jít nakupovat. „Nebyl by prostor pro to, aby obchodníci zneužívali situace,“ míní Pikora.

Propálíme obrovské množství peněz 

Jak bylo řečeno na začátku rozhovoru, český státní dluh přesáhl hranici tří bilionů korun a dál rychle roste. Co to znamená pro běžného občana? „Obyčejný občan musí z této informace vydedukovat, že nás ten dluh něco stojí. Správa dluhu na tento rok je plánovaná na 70 miliard, na příští rok ministerstvo financí odhaduje 90 miliard a na rok 2025 je to 100 miliard. To je hodně peněz,“ zdůrazňuje Pikora. 

„Jenom pro představu: v roce 2021 jsme jen na policii dali 86 miliard ročně. Mohli bychom říct, že za ty peníze můžeme mít dvě policie, a ještě by nám něco zbylo. Podobné je to s dalšími ministerstvy. Sto miliard je ohromná částka a my ji rok co rok propálíme, zbytečně zmizí. Za to by mohla být spousta škol, dálnic a silnic. A to je věc, která se bude neustále opakovat,“ dodává

Podle Pikory je to do budoucna velký problém, který nás bude omezovat. „Můžeme si říct, že jsou země, které mají větší dluh. Ony si ho ale nahnaly až v posledních letech, kdy už byly bohaté. My bychom potřebovali hodně peněz zejména na vytvoření infrastruktury. Nemáme žádnou rychlou železnici, nemáme, jak se dostat do Rakouska po dálnici atd. Těch míst, která nejsou dopravně zvládnutá, je hodně. Vedle toho budeme potřebovat i nové plynovody a ropovody – to bude všechno stát spoustu peněz a ty nám budou chybět,“ vysvětluje.

Bankrot v příštích několika letech nehrozí

Naději na obrat Pikora nevidí. „Neslyším žádného politika, ani opozičního, který by říkal, že bude mít přebytek rozpočtu. Dokud nějaký takový nepřijde, ten dluh se bude zhoršovat,“ upozorňuje ekonom Comfort Finance Group.

Bankrot ale zatím Česku nehrozí. „Náš dluh je v tuto chvíli stále nízký. Jestli nějaký politik zneužívá situace a tvrdí, že nastane bankrot, tak to není pravda, v nejbližších letech nehrozí. V horizontu 10 až 15 let se ten dluh může hodně zhoršit a může hrozit bankrot, ale v příštích pěti až šesti letech se ho bát nemusíme,“ ujišťuje Pikora.

Kvůli rostoucímu dluhu by nám však agentury mohly zhoršit úvěrový rating. „To znamená, že investoři budou chtít od našich dluhopisů větší výnos než v současnosti. I kdyby se dluh nezvyšoval, budeme za něj platit stále víc peněz. To je hrozně nepříznivý jev. A také argument k tomu, abychom snížili dluh,“ uzavírá Pikora.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory