Jak by vypadal svět, kde byste mohli dostat výplatu kdykoli během měsíce? Společnost Advanto, český startup s mezinárodními ambicemi, přináší právě tuto revoluci do světa práce. V rozhovoru pro pořad Inside Tech spoluzakladatel Martin Fortelný odhaluje, jak jejich platforma mění zaběhnuté pracovní pořádky a jaké jsou jejich plány do budoucna.
Advanto vzniklo z jednoduché myšlenky – co když zaměstnanci nepotřebují půjčku, ale jen přístup k penězům, které si už vydělali? „Viděli jsme, že když člověk potřebuje 3, 4 nebo 6 tisíc před výplatou, tak zrovna půjčka nemusí být úplně ideální řešení na takovou malou situaci, když se něco pokazí.“
Platforma Advanto umožňuje zaměstnancům přístup k části jejich výplaty kdykoli během měsíce. Funguje to jednoduše – zaměstnanec v aplikaci vidí, kolik si odpracoval, a může si tyto peníze okamžitě vybrat. Tímto způsobem Advanto pomáhá lidem vyhnout se zbytečnému zadlužování a potenciálním finančním problémům.
Bývalí manažeři PPF vidí ve společnosti velký potenciál
Za pouhých několik let existence získalo Advanto impozantní klientskou základnu. „Momentálně máme 100 velkých klientů. Mezi ně patří McDonald’s, Starbucks a KFC. Také retail až po výrobní firmy jako Škoda Transportation, Unipetrol, ale i digitální společnosti jako jsou Rohlík nebo Foodora. Celkem je to nějakých 100 tisíc zaměstnanců, kteří k tomu mají přístup .“
Tento rychlý růst nezůstal nepovšimnut investory. Nedávno Advanto získalo investici v hodnotě téměř 100 milionů korun. Tyto peníze budou použity především na financování dalšího růstu a expanze. „Většina peněz jde od bank – ČSOB a Raiffeisenbank, ale spolupracujeme třeba i s platformami, jako je ROIER.“
Co je však možná ještě zajímavější než samotná částka, jsou investoři stojící za ní. Mezi nimi jsou i Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart, bývalí spolumajitelé a top manažeři skupiny PPF. Jejich zapojení přináší Advantu nejen kapitál, ale i cenné zkušenosti, nadhled a kontakty. „Pánové se odpojili a teď investují do startupů,“ vysvětluje Fortelný.
Žádné příručky ani pravidla v kanceláři
Přestože Advanto rychle roste, Fortelný jej stále vnímá jako startup. „Jsme startup, nevnímáme se jako korporace, nemáme pravidla na to, jak se musíme oblékat v práci, nebo příručku na to, jak se chodí po schodech, a nemáme zatím ani diversity officera,“ říká s úsměvem.
Zároveň však Advanto již generuje zisk, což není u startupů vždy samozřejmostí. „Generujeme zisky na několika úrovních. Ta základní je taková, že když si někdo zmáčkne tlačítko v aplikaci, tak to, že se vůbec něco uskuteční, je pro nás ziskové.“
Přesto firma stále reinvestuje většinu svých příjmů do dalšího růstu a vývoje. Hodnotu společnosti Fortelný odhaduje na „nižší stovky milionů českých korun,“ ale zdůrazňuje, že to není metrika, na kterou by se primárně soustředili.
Výplatu po směně v aplikaci možná zažijí i Němci
Advanto má ambiciózní plány do budoucna. Kromě expanze na nové trhy chce firma rozšiřovat i své služby. Kromě Česka už totiž působí na Slovensku a v Polsku. Zvažují i vstup do Německa. „Chceme se opravdu stát jednou platformou, která zaměstnavatelům pomůže organizovat své zaměstnance, a na druhé straně sloužit pro zaměstnance jako banka.“
Možnosti, které nabízí pracovní úřad, najdete v aplikaci
Tato vize zahrnuje i možnost spolupráce s tradičními bankami. Místo konkurence vidí Fortelný prostor pro synergii. „Vidíme spíše prostor pro spolupráci, než že bychom si s bankou konkurovali,“ dodává a připomíná, že banky budou mít vždy více produktů v podobě doprovodných finančních produktů, spoření a hypoték.
Na závěr nastiňuje, jak by aplikace mohla fungovat. „Člověk se přestěhuje třeba do nového města a potřebuje někde začít pracovat. Otevře aplikaci, najde si práci, kde chce pracovat, a tam ho přijmou. První den po cestě do práce vyplní všechny informace o sobě, podepíše s firmou smlouvu, a v ten den nastoupí. V telefonu si zapne docházku a ví, kolik si odpracoval hodin. Na konci dne vypne docházku, jde domů a doma si vybere peníze za směnu,“ uzavírá Fortelný s tím, že do aplikace by si zaměstnanci mohli ukládat volné finanční prostředky.
Celý rozhovor si můžete pustit jako podcast nebo video. Dozvíte se v něm:
- Koncept Advanta – jak funguje v praxi a v čem pomáhá?
- Kdo všechno využívá jejich služeb?
- Ve kterých zemích cítí zakladatel firmy největší potenciál?
- Proč se stále vnímají jako startup?
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.