;

Rusko se odpojilo od internetu. Zatím jen na zkoušku

17. 01. 2020

Rusko se odpojilo od internetu. Zatím jen na zkoušku

Kolem Vánoc oznámili zástupci Ruska, že provedli úspěšný test provozu internetu v módu, kdy je regulována komunikace se zahraničními sítěmi a účastníky. Většina uživatelů si toho ani nevšimla.

Runet, jak se okleštěné verzi přezdívá, je vlastně jedním velkým intranetem, akorát že není provozován v rozsahu firmy, ale rovnou celého státu. Vláda tím získává větší kontrolu nad tím, k jakým serverům a zdrojům informací se občané dostávají.

Další štěpení internetu

Na detaily byli představitelé Ruska ale jinak skoupí, podrobnější zprávu obdrží po vyhodnocení výsledků prezident Putin. Podle vyjádření ministerstva spojů a masové komunikace běžný uživatel během testovacího režimu nezaznamenal žádné změny a pravděpodobné si ani ničeho nezvyklého nevšiml.

Foto: www.kremlin.ru.

Jaké důsledky ale provoz Runetu může v konečném efektu mít, vysvětluje na webu BBC profesor Alan Woodward, informatik z Univerzity v Surrey: „Znamenalo by to, že by lidé neměli přístup do diskuse o tom, co se děje v jejich zemi, byli by drženi uvnitř vlastní bubliny.“ Šlo by taky o krok směrem k dalšímu štěpení globální informační sítě. Své občany už podobným způsobem „odstřihly“ Čína a Írán.

Konkrétněji řečeno, Rusko omezí průchod body, kterými se země propojuje s okolním světem a získá tak kontrolu nad tím, k čemu se jeho občané můžou na internetu dostat. Jednotlivé státy se k celosvětové síti připojují buď podmořskými kabely, nebo prostřednictvím takzvaných uzlů – a právě zde bude uplatňována kontrola a regulace.

Obří intranet

„To fakticky dá internetovým poskytovatelům a telekomunikačním společnostem možnost upravovat provoz internetu uvnitř hranic jako nějaký gigantický intranet, stejný, jaký najdeme ve velkých korporacích,“ uvádí příklad profesor Woodward.

V případě, že spousta poskytovatelů internetu je buď státem vlastněna, nebo se státem zištně spolupracuje, efekt kontroly úměrně tomu roste. V decentralizovaných společnostech naopak otevřenost internetu mimo jiné zajišťuje i jejich rozložení, kdy tyto klíčové služby provozují soukromě vlastněné, vzájemně si konkurující firmy.

Foto: Pixabay

Paradoxně ale uzavření internetových „hranic“ může mít i určitý pozitivní ekonomický vliv, jak dokazuje příklad Číny. Po spuštění Velkého čínského firewallu ztratili čínští občané přístup ke spoustě zahraničích služeb, což pomohlo rozjezdu domácích ekvivalentů těchto společností, a v důsledku k i nebývalému rozvoji bezhotovostní ekonomiky.

Odborníci se ale přesto pozastavují nad možností, že se Rusku nepodaří plně celou akci rozjet z důvodů technologických obtíží. K nasazení této drastické metody izolace místního internetu se podle oficiální verze má přikročit hlavně v případě ohrožení země vnější silou, ať už vojenskou, nebo jinou.

Autor: Petr Pláteník

Další články