Salvador přijal bitcoin jako oficiální měnu

Zdroj: Pexels
Byznys 07. 09. 2021

Salvador přijal bitcoin jako oficiální měnu

Dnešním dnem startuje odvážný experiment v středoamerickém Salvadoru. Stát zde totiž začne využívat vedle amerického dolaru také nejznámější kryptoměnu – bitcoin – jako jednu z oficiálních měn. Pocity tamních obyvatel jsou však smíšené. 

Stačily pouhé tři měsíce a tehdy v mnoha očích zcela neskutečná myšlenka se proměnila v realitu. Dneškem ale teprve vše začíná. Zákon představili zástupci Salvadoru začátkem června na jedné z největších světových bitcoinových konferencí, která se konala v americkém Miami. Navzdory své kontroverzi byl nápad salvadorskými politiky odsouhlasen po pár hodinách debaty a do tří dnů oficiálně schválen.

Zpravodajský server Insider zmiňuje, že přípravy a zavedení zákona byly značně chaotické a tamní obyvatelé si stěžují na nedostatečné objasnění, jaký na ně bude mít zákon reálně vliv – absence oficiálních vyjádření je pro ně matoucí. Podle Insideru je krok odvážný i v očích světových finančních expertů a „ratingových“ agentur, zavedení by mohlo ohrozit tamní pojišťovny a zároveň oslabit měnu jako takovou.

Tři čtvrtiny obyvatel mají výhrady

Výpovědi o protestech zaplavily většinu předních světových médií. Dnešní den je, i když poměrně nešťastnou zkatkou, popisován jako „den-B“. Mezi protestujícími je hned několik nespokojených skupin, na jedné straně starší generace, která se obává vyplácení důchodu v poměrně kolísavém aktivu (minimálně oproti americkému dolaru). Druzí se pak bojí, že využívání kryptoměny zvýší korupci v zemi a umožní kriminálním skupinám snazší praní peněz.

Oficiální průzkum ukázal, že 75 procent obyvatel má k této změně nějaké výhrady, polovina pak nemá skoro žádné informace.

Výběry jsou drahé

Obyvatelé Salvadoru mají docela problémy s tamními bankovními podmínkami, výběry z bankomatů zde sahají k 5 procentům z celkové částky a pro mnohé jsou až devastační. I to je jeden z důvodů, proč krypto-entuziasté otevřeně podporují salvadorského prezidenta Nayiba Bukeleho, který má agendu na starosti. Mimo jiné za ním stojí i Mario Gomez Lozada, generální ředitel obchodní platformy PowerTrade. 

„Je tu tolik lidí, které poplatky za převody peněz sžírají zaživa. Bitcoin poskytuje cestu k posílání peněz domů bez poplatků,“ komentoval Gomez Lozada situaci pro Insider. A dodává: „Nikdy jsem si nemyslel, že budu svědkem toho, jak se moje rodná země naplní takovou vidinou zářné budoucnosti, natož aby byla ostatním příkladem.“

Autor: Matouš Mareš

Další články