Přes milion Čechů už pravidelně investuje. Proč je něco takového důležité právě v této době, co s sebou probíhající krize přináší a jak se proměňuje náš přístup k investicím, nám v rozhovoru objasnila Jana Brodani, ředitelka AKAT – Asociace pro kapitálový trh České republiky.
Bude mít letos střední třída vůbec nějaké volné peníze na investice?
Současná situace má dvojí vliv na to, jak moc budou lidé investovat, jaký bude investiční sentiment. Zaprvé lze očekávat, že část populace, která dosud měla problémy odkládat si nějaké volné finanční prostředky – odhaduje se, že to je kolem třetiny –, ještě o něco naroste. Na druhou stranu pro lidi, kteří měli nějaké úspory, je současná vyšší inflace stimulem pro to, aby investovali.
Jaké produkty jsou pro ně vhodné a o jaké průměrné částce se bavíme?
Částka nebo produkty jsou vždycky velmi individuální. Záleží na konkrétním posouzení investora, na jeho zkušenosti, znalosti a investičním profilu. Každopádně i letos budou platit základní investiční poučky. To znamená, investovat dlouhodobě, pravidelně, diverzifikovaně a konzistentně. Současná situace je vcelku neklidná, nelze očekávat, že na akciovém trhu bude i nadále pokračovat volatilita. A na druhou stranu, investičním hitem poslední doby jsou tzv. fondy krátkodobých dluhopisů, které jsou postaveny na aktuální nezvykle vysoké úrovni úroků.
Existují produkty, které byste naopak nedoporučovala?
Určitě není doba vzít všechny své peníze a dát je do jakéhokoliv jednoho produktu. Nejistota na trzích je obzvláště důležitá z toho pohledu, že člověk by měl opravdu diverzifikovat. Nesoustředit se na nějaký jeden dva produkty, ale rozložit si to portfolio.
Jak se díváte třeba na akcie nebo kryptoměny, které zažily velký pád? Jak je vnímáte do budoucna?
Volatilita u akcií bude určitě pokračovat, dokud se neuklidní geopolitická situace – válka na Ukrajině a energetická krize –, a tam bude pořád panovat hodně otazníků. U kryptoměn je to obdobné. V současné době se objevuje hodně takových těch rad, že pokles je příležitost k nákupu. Ale i u tohoto je třeba si říct, že krize, kromě toho, že může být příležitostí k nákupu kvalitních instrumentů, také ukázala, že možná některá aktiva, ať už to byly cenné papíry, nebo kryptoměny, těžila jenom z nějakého velmi pozitivního sentimentu, z pocitu, že všechno může jenom růst. Ale ne vždycky platí, že to, co poklesne, je příležitost k nákupu. Občas to, co poklesne, může být efektem prasknutí bubliny.
Asi se shodneme, že ekonomika ještě bude nějakou dobu v recesi. Jak se to dotkne dluhopisů, respektive budou vůbec firmy schopné je splácet?
Velmi bude záležet na tom, o jakou firmu se jedná a jaké bylo její finanční zdraví před krizí. Samozřejmě může to být i příležitost třeba k zefektivnění procesů. Problém, který nastane nebo k němuž současná situace přispěla, se týká firem, kterým chyběla nějaká ekonomická podstata. Současná situace spíše jejich ekonomické problémy jen uspíšila. Mluvím hlavně o tzv. prašivých dluhopisech, které byly poslední dobou hodně prodávány, zvláště drobným investorům. Velmi často se přitom jedná o firmy pochybné kvality a obávám se, že zrovna v jejich případě se ten jejich konec jen uspíšil.
Recese a krize mohou tedy trh vyčistit od těchto prašivých dluhopisů?
Jako každá krize kromě spousty negativních dopadů může mít i pozitivní přínos, a to, že se oddělí zrno od plev a že investoři budou více nakupovat cenné papíry a provádět investice, které mají nějakou zdravou ekonomickou podstatu. I když momentální krize není nic lehkého, může být tím ozdravným impulsem.
Jak se díváte na státní dluhopisy?
Státní dluhopisy jsou běžnou součástí portfolia. Opět záleží, zda se bavíme o českých, nebo zahraničních. U státních dluhopisů ale není nějaká velká změna.
Hodně se řeší nemovitosti, hlavně trend nakupovat je v zahraničí. Ceny jsou teď totiž relativně zajímavé. Jaká jsou tam omezení a pro koho je vůbec taková investice vhodná?
U těchto investic je opět důležité dívat se na ně z pohledu diverzifikace. Nikdy nebyla a nikdy nebude taková doba, že bych měla vzít všechny volné prostředky a dát je do jednoho konkrétního aktiva. U zahraničních nemovitostí obzvláště je potřeba dívat se nejenom na to, jakým způsobem je financuji, ale také jakým způsobem bych z nich mohla mít příjmy. A kdybych to měla velmi zjednodušit, tak pokud si beru euro hypotéku jako způsob financování takovéto nemovitosti, měla bych mít k tomu i Evropě odpovídající příjmy.
Inflace je téma, které se dotýká nás všech. Jak ochránit svoje investice nebo úspory před inflací. Jsou nějaké možnosti, které se nabízejí i střední vrstvě?
Drobný investor by se měl na inflaci dívat z dlouhodobého pohledu. Nesnažit se za každou cenu ji něčím překonat, ale zaměřit se na správu svého majetku. Zase mohu jenom zopakovat, jak důležité je pravidelně diverzifikovat investice. Nikdo zatím nic lepšího nevymyslel.
Kdybyste zhodnotila, co krize přinesla nebo přinese dobrého…
Žít v ní je momentálně těžké. Ale kdybychom se měli dívat do budoucna, tak určitě může přinést hodně možností k zefektivnění jak pro firmy, tak i pro domácnosti. Už nyní vidíme, že dochází k velkému šetření. A když se to dobře nastaví, může nám to pomoct v dalších letech. Naučíme se, jak se chovat zodpovědněji.
Jak se v průběhu let změnilo investiční chování Čechů?
České domácnosti prošly za posledních 10, 15 let velkým vývojem. Kdybychom se podívali na to, jak investovaly před 10 lety, tak to byly velmi konzervativní investice. Postupem času se ale Češi investovat naučili. A kdybych to měla demonstrovat na konkrétních číslech, tak ideálně z pohledu celkového rozložení finančních úspor domácností. Ačkoliv i nadále nadpoloviční většina úspor je na bankovních účtech, velmi výrazně za těch několik posledních let roste investiční složka, a to z 11 na 18 %. To je vcelku významný posun. Může se to jevit jako hodně, ale když se podíváme na rozvinutou západní Evropu, tam podíl investic na finančních aktivech domácností je 30 %. Na druhou stranu je pozitivní, že hodně domácnosti se už naučilo investovat pravidelně. Počet pravidelně investujících dosahuje čísla jeden a čtvrt milionu, což je značná část české populace. Současná situace je zajímavá i v tom, že podporuje finanční gramotnost. Lidé z každé strany slyší, že je vysoká inflace a už neplatí takové to, co si hodně lidí myslelo, že nedělat se svými penězi nic je bezrizikové. Naopak je tam riziko, které je přesně vyčísleno. A proto hodně lidí už začalo investovat, aby své úspory ochránili. Dalším výrazným stimulem je penzijní zajištění při vývoji státních financí. Je totiž více než zřejmé, že velkou roli bude hrát individuální zajištění na penzi.
Když už přes milion Čechů pravidelně investuje, dá se říct, do čeho a jak je jejich portfolio rozloženo?
Tato data máme za investiční fondy – investuje se tedy právě do nich. S tím, že to jsou pravidelné investice. Celkově do investičních fondů investuje až na půl milionu domácností, a to portfolio se hodně za posledních 10, 15 let pohnulo. Dříve bylo velmi konzervativní. Momentálně je spíše vyvážené a dynamické.
Dnes vzniká hodně mobilních a jiných aplikací, s jejichž pomocí mohou lidé investovat. Jak rozeznat, která z těch aplikací je v pořádku a která může být nějak problematická?
To je určitě zajímavý trend, který může být atraktivní pro část mladých lidí. U těch aplikací, nebo přímo poskytovatelů finančních služeb, platí to, co platilo vždycky. Jenom momentálně je více možností a velmi důležité je, s kým člověk jedná – zda se jedná o českou firmu, která podléhá dohledu České národní banky. Když si vybavíme situaci, která vznikla na některých kryptoměnových burzách v nedávné době, tak na tom je vidět, že finanční regulace má nějaký smysl. Pokud někomu svěřuji finanční prostředky, tak bych měla být obzvlášť opatrná na to komu. Důvěryhodnost institucí, které jakékoliv finanční produkty poskytují, je klíčová pro to, abych zvážila, zda chci investovat, nebo ne.
Češi, kteří pravidelně investují, se rozhodují většinou sami, nebo mají nějakého poradce, se kterým to řeší?
Stále je hodně lidí, kterým je potřeba vysvětlovat investování úplně od začátku. Proto si často založili investice buď na bankovní pobočce, nebo s nějakým finančním poradcem. A to z toho důvodu, že ani nevěděli, jak by mohli s penězi nakládat. Ale existuje už i velká část populace, která ráda investuje sama. Proto je dobře, že současná vláda bude někdy na začátku letošního roku projednávat rozšíření možností v rámci třetího penzijního pilíře – novým produktem má být tzv. investiční penzijní účet, který bude další příležitostí, spolu s penzijními fondy a investičním životním pojištěním, jak se zajistit na stáří.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.