Sedm milionů eur na rozvoj českého IoT

Zdroj: Neuron soundware
Ekonomika Technologie 18. 04. 2023

Sedm milionů eur na rozvoj českého IoT

Za pomoci AI umí rozpoznat poruchy na zařízení dříve, než se stanou. Technologická firma Neuron soundware získala podporu sedm milionů eur na svůj další rozvoj.

Firma Neuron soundware pomáhá s využitím AI diagnostikovat možné poruchy na výrobních zařízeních a předcházet tak jejich závažnějším selháním. Zároveň optimalizuje výrobní procesy a zvyšuje kvalitu výroby skrze strojové zpracování dat. Společnost se dostala na českém trhu do povědomí už v roce 2016, kdy vyhrála soutěž Vodafone Nápad roku. Nyní má na svém kontě další úspěch. Získala na svůj další rozvoj sedm milionů eur z programů EU Horizon a TAČR.

Získat podporu v evropské konkurenci nebylo jednoduché

Finance byly společnosti poskytnuty na základě vyhodnocení potenciálu IoT výpočetní jednotky a unikátní technologie pro detekci mechanických závad s použitím neuronových sítí pro koncové zákazníky. Firma uspěla jako jediný český projekt mezi 1 092 zájemci v programu EIC Evropské komise, který se zaměřuje na inovativní deep-tech společnosti.

Pavel Konečný. Zdroj: Neuron soundware

„Jsme rádi, že náš projekt uspěl v celoevropské konkurenci více než tisíce projektů. Kombinace IoT zařízení a AI je náročná na vývoj, ale bezpochyby změní výrobní procesy po celém světě,“ říká říká Pavel Konečný, CEO a zakladatel společnosti. Investici chce využít na další vylepšení AI předpovídající strojní závady i další škálování služby po celém světě. „Díky této podpoře získá společnost prostředky na další technologický rozvoj jak naší hardwarové jednotky nEdge, kde s využitím nejnovějších čipů s AI akcelerátory očekáváme až tisíckrát větší výpočetní výkon, tak na rozvoj celé analytické platformy nGuard.“

Zvuk nad zlato

Technologie založená na analýze celého akustického spektra zvuku je dnes využívána napříč kontinenty. Díky snadné instalaci a následnému  vyhodnocení dat ji používají zákazníci v USA, Malajsii, Japonsku, dalších asijských státech i po celé Evropě. Zakázky nově přichází také z Latinské Ameriky. 

Díky univerzálnosti technologie založené právě na zpracování zvukových dat umělou inteligencí dnes společnost optimalizuje dodávky na značné škále strojů, od energetických zařízení, dopravních systémů, výrobních linek v automobilovém průmyslu až po obráběcí stroje, roboty, svářečky a 3D tiskárny.

Martin Kešner. Zdroj: Nápad roku

Společnost, která v současnosti rozšiřuje svůj tým, byla již dříve oceněna řadou evropských i světových cen a v několika z nich patří mezi top 5 na světě – jako například Top 5 inovátor na světě v oblasti IoT či Nejlepší evropská inovace v oblasti výroby. Zároveň získala první místo ve startupové soutěži Nápad roku, a to v roce 2016.

„Neskutečně mě těší sledovat, jak se účastníci Nápadu roku posouvají a jak se jim daří. Neuron soundware patří k projektům, které mají potenciál pomáhat firmám na globální úrovni a mít obrovský dopad na předcházení poruch u klíčových zařízení v průmyslu. Proto jsem rád, že se jim podařilo zajistit si další financování v rámci technologických grantů EU Horizon a Technologické agentury ČR,“ říká Martin Kešner, zakladatel Nápadu roku.

Autor: Alena Burešová

Další články