Skotové budou jako první na světě topit vodíkem

Ekologie Technologie 04. 12. 2020

Skotové budou jako první na světě topit vodíkem

Asi 300 domácností ve skotském Fife bude v rámci pokusu společnosti SGN o nahrazení plynu zeleným vodíkem vybaveno vodíkovými kotli, ohřívači a kuchyňskými spotřebiči. Ty budou používat po dobu čtyř let

Domácnosti budou zásobeny spotřebiči na zelený vodík koncem roku 2022. Pokud bude úspěšně dokončena první fáze pokusu, mohlo by být podle britského Guardianu do projektu zahrnuto až 1 000 domácností.

Tento pokus má podporu britského státního energetického regulátora, společnosti Ofgem, který společnost SGN za rozvoj průkopnického projektu podpořil 18 miliony liber (přibližně 525 milionů korun). Grant je součástí finanční soutěže, která podporuje inovace a pomáhá připravit britské energetické sítě na bezemisní budoucnost. Skotská vláda též podpoří projekt grantem, a to ve výši 6,9 milionu liber (přibližně 201 milionů korun).

Vodík využije staré potrubní soustavy

Finanční fond společnosti Ofgem rovněž podpoří projekt zelený projekt National Grid, jehož cílem je provést „offline“ vodíkové zkoušky s využitím starých potrubí z plynové sítě, aby se otestovala bezpečnost přepravy vodíkového plynu po celé zemi.

Zelený vodík je ústřední součástí vládního „odvykacího“ plánu Británie od fosilních paliv, protože jej lze použít stejným způsobem jako plyn z fosilních paliv, ale neprodukuje žádné emise uhlíku. To je zvláště důležité pro ústřední topení, které tvoří téměř třetinu emisí skleníkových plynů ve Velké Británii. Důvodem je, že 85 procent domácností používá plynový kotel.

„Pokud chceme dosáhnout čistě nulové dekarbonizované budoucnosti, musíme metan nahradit zelenými alternativami, jako je vodík,“ tvrdí Antony Green, vedoucí vodíkového projektu National Grid.

Velká Británie se připravuje na zelenou průmyslovou revoluci

Zbývající prostředky společnosti Ofgem v její každoroční soutěži v inovaci sítí budou uděleny třem průkopnickým projektům, jejichž cílem je využít novou technologii ke zlepšení energetických rozvoden, stabilizaci systémů řízení napětí a inovaci věží pro přenos elektřiny.

„Vítězné projekty byly ty, které ukázaly největší potenciál k uskutečnění technologických skoků, které potřebujeme k vybudování zelenějšího a spravedlivějšího energetického systému s nejnižšími náklady pro koncového spotřebitele,“ uvedl Jonathan Brearley, generální ředitel společnosti Ofgem.

„Velká Británie musí pokračovat v prosazování nových nízkouhlíkových technologií, které budou nutné k naplnění odvážné ambice vlády pro zelenou průmyslovou revoluci,“ dodal britský ministr energetiky Kwasi Kwarteng., 

Další články