Špehují nás v Číně vyrobené sledovací systémy?

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life Technologie 06. 03. 2023

Špehují nás v Číně vyrobené sledovací systémy?

Australské vládní úřady přistoupily k odstranění více než 900 v Číně vyrobených sledovacích kamer, interkomů, elektronických vstupních systémů a videorekordérů. Důvodem je obava z narušení národní bezpečnosti. Zprávu přinesl web The Conversation.

Australský ministr pro kybernetickou bezpečnost James Paterson již dříve označil čínskou špionáž za největší hrozbu pro australský způsob života. Podobné obavy vyjádřil i šéf místní tajné služby ASIO Mike Burgess. V oficiálním prohlášení uvedl, že „to, kde tato data skončí a k čemu mohou být použita, nás velmi znepokojuje“.

Čína mezitím příkaz k odstranění kamer vyhodnotila jako „chybné“ rozhodnutí, které zneužívá státní moc k diskriminaci firem ze země draka. Jedná se jmenovitě o čínské výrobce Hikvision a Dahua. Právě první jmenovanou společnost označil už dříve časopis MIT Technology Review za „největší světovou společnost v oblasti sledování, o které jste nikdy neslyšeli“.

V roce 2021 nezávislí výzkumníci zjistili, že v Austrálii se nachází více než 60 000 sledovacích kamer od těchto dvou firem. To je ale ještě malé číslo ve srovnání s více než 700 000 kamerovými sítěmi umístěnými ve Spojených státech a více než 800 000 ve Vietnamu.

Represe proti Ujgurům

Audit australské vlády konstatoval přímé vazby firem Dahua a Hikvision na systém masového sledování, který probíhá v čínské oblasti Sin-ťiang. Už v roce 2019 přitom Spojené státy zařadily obě firmy na seznam vyžadující, aby zahraniční společnosti žádaly o dodatečné vládní schválení, než přikročí k nákupu dílů nebo technologií od amerických společností.

Všechny čínské firmy na seznamu doloženě „jednají v rozporu s národní bezpečností nebo zahraničněpolitickými zájmy Spojených států“. Odůvodnění k rozhodnutí je přitom docela všeříkající:

„Konkrétně se tyto subjekty podílely na porušování a zneužívání lidských práv při realizaci čínské represivní kampaně a masového svévolného zadržování a sledování Ujgurů, Kazachů a dalších příslušníků muslimských menšin v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, a to právě pomocí špičkových technologií.“

Společnosti Hikvision i Dahua velmi intenzivně spolupracují s čínskou vládou. Vazby na místní komunistickou stranu jsou ale jen částí obav, doprovází je totiž ještě děsivější možnost, že shromažďované údaje předávají přímo čínským úřadům.

Autor: Petr Pláteník

Další články