Stále více Čechů chrání své úspory před znehodnocením, největší problém jsou úvěry

zdroj: Pixabay
Ekonomika 22. 07. 2023

Stále více Čechů chrání své úspory před znehodnocením, největší problém jsou úvěry

Oproti loňskému roku přibylo lidí, kteří chrání své úspory před inflací tím, že je vkládají na výhodné spořící účty. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu České bankovní asociace, který proběhl ve dnech od 29. června do 7. července mezi 1 013 Čechy ve věku 18-79 let. Jeho výsledky jasně ukazují zájem veřejnosti o programy finančního vzdělávání pro dospělé, ale i nutnost zavedení důkladnější finanční gramotnosti ve školách.

Dotazník byl postaven na základě série jedenácti dotazů, které zůstaly stejné jako v minulých letech. Je tak možné vyhodnotit finanční chování Čechů v čase. Letošní výsledky ukazují, že Index finanční gramotnosti ČBA zůstal na 56 bodech, stejně jako v minulém roce. 

Již tradičně měli Češi největší problém s otázkou výhodnosti úvěru. Na tu odpovědělo správně pouze 32 % respondentů. Míra úspěšnosti se tak od minulého roku zvýšila pouze o 1 procento. Nejvíce správných odpovědí (80 %) bylo naopak u schodkového rozpočtu domácnosti. 

S tím souvisí i fakt, že právě v hospodaření s rozpočtem domácnosti si věří nejvíce lidí, a to více než polovina respondentů. Dále 36 % lidí si věří ve spoření a tvorbě rezerv, 25 % v ochraně peněz související s kybernetickou bezpečností, 21 % v úvěrech a půjčkách a pouhých 13 % respondentů v investování. 5 % dotazovaných dokonce uvedlo, že se v oblasti financí nevyzná vůbec. Oproti minulým rokům jde však o mírné zlepšení.

Lidé si stranou odkládají nejčastěji 2 500 korun

Zvýšilo se také procento lidí, kteří si odkládají peníze na stáří (43 %) a pro případ nečekaných situací (59 % populace). S těmito finančními rezervami by více než čtvrtina z nich vyšla po dobu tří měsíců. Doporučenou finanční rezervu na šest měsíců má 22 % respondentů odkládajících si peníze. „Potěšujícím zjištěním je, že i přes finanční krizi a zvyšování výdajů pro domácnosti jsou lidé schopni dále vytvářet finanční rezervu a pokračovat ve spoření na stáří. Zároveň je pozitivní, že si stále více lidí uvědomuje potřebu zhodnocovat své peníze nebo je alespoň uchránit před znehodnocením,“ říká Michal Straka z agentury Ipsos.

Shodně si obě skupiny lidí – ti, kteří šetří na stáří i ti, kteří šetří na nečekané situace, dávají stranou nejčastěji 2 500 korun (31 % respondentů). „Češi si v otázce spoření nevedou nijak špatně. Bohužel až 34 % dlouhodobých spořitelů odkládá část svých prostředků na běžný účet, který není vhodný pro dlouhodobé zhodnocování,“ upřesňuje Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT ČR. Kromě toho se dle pravidelných statistik AKATu potvrzuje i zájem o pravidelné investování, kde není nutné investovat velké částky, ale zásadní je právě ona pravidelnost.

Finanční gramotnost do škol i mimo ni

Z průzkumu je také vidět, že lidé o vzdělání ve finančních oblastech zájem mají. Uvítali by například větší dostupnost programů finančního vzdělávání pro dospělé prostřednictvím institucí, jako je ministerstvo financí a Česká národní banka. Kvalitní základ finanční gramotnosti by se však měl objevovat především ve školách. 

„Častěji si s financemi neví rady lidé se základním vzděláním, což nás utvrzuje v přesvědčení, že bychom se tomuto tématu měli věnovat už od útlého věku a zaměřit se na rozvoj kompetencí, které vedou k lepšímu porozumění správy osobních financí již v rámci základního vzdělávání,“ říká Monika Zahálková, výkonná ředitelka České bankovní asociace (ČBA). 

Letos bude ČBA pořádat již desátý ročník vzdělávacího projektu Bankéři do škol, který v minulém roce přinesl základy finanční gramotnosti téměř sedmi tisícům žáků a studentů.

Autor: Lenka Hrušková

Další články