;

Stárnoucí populaci v Japonsku pomůžou roboti

12. 08. 2019

Stárnoucí populaci v Japonsku pomůžou roboti

Už dnes je čtvrtina japonského obyvatelstva starší 65 let (v ČR je to necelých 20 %) a výhledově se předpokládá, že v roce 2050 tento poměr naroste až na 40 %. S tím vyvstává nejen tíživá otázka, v jakém věku a za jakých podmínek se bude odcházet do důchodu, ale také kdo se o seniory postará.

Práce v sociálních službách patří k těm náročným a bohužel i hůře placeným, i proto o ni není mezi mladšími takový zájem. Na druhou stranu jsou s ní ale také spojeny často fyzicky náročné úkony, jako např. převoz a manipulace v případě lidí s omezenou hybností. Pomocnou ruku (a nejen ruku) by nám v těchto situacích mohli podat roboti.

Jak ulevit zádům

Jak informuje Los Angeles Times, v pečovatelském domě v Cukubě nedaleko Tokia už robotické pomůcky využívají. Asami Koniši si pravidelně k bokům připíná něco, co připomíná elektronický pás. „Když musím třeba zvedat těžší mužské pacienty, tak mi opravdu pomáhá,“ popisuje Asami efekt zařízení, jehož účelem je snižovat zátěž působenou na záda.

Bederní zařízení a jiné robotické pomůcky vyrábí firma firma Cyberdyne Inc. Mají za úkol nejen zvyšovat výdrž a ulevovat namáhaným orgánům, ale v případě některých úrazů i urychlovat regeneraci a návrat do normálního života.

Robotické přístroje značky Cyberdyne dokážou přijímat bioelektrické signály vysílané mozkem do svalů a na jejich základě napodobovat a podporovat požadované pohyby. „Propojují lidi, roboty a informační systémy,“ tvrdí Jošijuki Sankai, zakladatel společnosti Cyberdyne Inc.

Robotická postel nebo tuleň

Ale ani další japonští výrobci nezůstávají v tomto směru pozadu. Panasonic vyvinul robotickou postel, která se dovede transformovat do podoby pojízdného křesla. Robotičtí mazlíčci vyrábění firmou Sony jsou oblíbení nejen mezi dětmi, ale uplatnění najdou i v terapii zaměřující se na snižování následků osamělosti či demence.

via GIPHY

„Už jen pohled na něj vykouzlí úsměv na tváři, a tím vám procvičí obličejové svaly,“ uvažuje Kenšin Noguči nad tím, jaký vliv má na lidi robotický chlupatý tuleň, kterého si pořídili v pečovatelském domě v Cukubě. Robot se jmenuje Paro a jedná se o výrobek Japan’s Intelligent Systems Research.

Paro reaguje na do dotek, zvuky i světlo. Také dokáže hýbat hlavou a nohama, a co je nejdůležitější, dokonce svede napodobit tulení volání. Pokud už začínáte uvažovat, že si jej pořídíte, musíte vzít v potaz, že robotický tuleň není nejlevnější – zaplatíte za něj 3 700 dolarů, tedy v přepočtu cca 85 000 korun.

Zdroj: Geraldshields11, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Autor: Petr Pláteník

Další články