Svět na pokraji ekonomické krize, Evropa řeší hlavně tu energetickou

Zdroj: Pixabay
Byznys 27. 12. 2022

Svět na pokraji ekonomické krize, Evropa řeší hlavně tu energetickou

Tento rok byl plný špatných zpráv, včetně rekordně vysoké inflace, ochromující energetické krize a války, která ničí světový obchod. Několik mezinárodních organizací se obává dopadu souběžných krizí na světovou ekonomiku a bije na poplach, píše časopis Fortune.

Například OSN poskytla chmurný výhled pro obchod a hospodářský růst v roce 2023 kvůli „silnému protivětru“ potenciální recese. V důsledku toho tento orgán pro regulaci obchodu také snížil svou prognózu hospodářského růstu pro tento rok.

Podle informací OSN však obchod na začátku roku 2022 překvapivě prudce vzrostl a po zbytek roku zůstal natolik silný, že dosáhl rekordní úrovně. Hodnota světového obchodu během tohoto roku vzroste o 12 procent na téměř 32 bilionů dolarů (bezmála 730 bilionů korun), uvedla to Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) ve své aktuální zprávě.

Nárůst obchodu byl připsán silnému růstu v první polovině roku 2022. Obchod se zbožím, neboli hodnota hmotných statků, které se pohybují do země a ze země, meziročně vzrostl o 10 procent a dosáhl 25 bilionů dolarů (570 bilionů korun). Obchod se službami se oproti roku 2021 rovněž zvýšil o 15 procent na 7 bilionů dolarů (necelých 160 bilionů korun).

Problém Evropy – energetická závislost na Rusku

Velký podíl na růstu obchodu mělo zvýšení cen energetických produktů, uvádí zpráva UNCTAD. Kombinace vyšší poptávky po energiích po výlukách souvisejících s pandemií v polovině roku 2021 a omezení nabídky ropy v důsledku války na Ukrajině výrazně zvýšila ceny energií.

Vyšší náklady na energie pociťuje zejména Evropa, protože je do značné míry závislá na dovozu energií. V roce 2020, před začátkem války, zajišťovala ruská produkce přibližně 29 procent ropy a 43 procent zemního plynu dováženého do EU.

V analýze obchodní aktivity jednotlivých zemí zpráva uvádí, že všechny hlavní ekonomiky s výjimkou Ruska si vedly lépe než před rokem. Rusko po únorové invazi na Ukrajinu čelilo sankcím a obchodním omezením ze strany USA a Evropy, což poškodilo jeho ekonomiku.

Ale ani globální ekonomika nedokázala zabránit dějovému zvratu, když se její růst ve druhé polovině roku 2022 a v roce 2023 dostává do záporných hodnot.

Ve třetím čtvrtletí roku 2022 se obchod se zbožím a službami oproti stejnému období loňského roku snížil přibližně o 1 procento. Některým odvětvím se dařilo lépe než jiným, například oděvnímu a kancelářskému vybavení. Zatímco hodnota obchodu klesá, objemy se zvyšují a pravděpodobně porostou až do konce roku 2022, uvádí zpráva OSN.

Očekává se, že se hodnota obchodu očištěná o inflaci v roce 2023 „zhorší“ v důsledku souběhu několika faktorů, včetně prudkého růstu cen zboží, mírnějšího hospodářského růstu ve světě, rostoucího globálního zadlužení a geopolitického napětí. Podrobnosti o rozsahu očekávaného poklesu zpráva neuvádí. 

„Přestože výhled světového obchodu zůstává nejistý, zdá se, že negativní faktory převažují nad pozitivními trendy,“ napsal UNCTAD.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články