V budoucnu se u nás konopí úplně zlegalizuje

Foto zdroj: Focuson.cz
Byznys Lidé 04. 08. 2022

V budoucnu se u nás konopí úplně zlegalizuje

Už teď u nás můžete konopné přípravky užívat ze zdravotních důvodů. Bylo však nutné změnit legislativu. Hodně jsme se inspirovali ve Švýcarsku, které je konopná velmoc a z konopí má příjem do státního rozpočtu. Je nutné s politiky, zákonodárci a úředníky mluvit, vysvětlovat jim celou problematiku. O konopném byznysu a potenciální legalizaci popovídal David Snášel, zakladatel Group of Node.

Věnujete se opravdu hodně věcem, stál jste za hvězdnou kariérou Rytmuse, podnikal s Andrejem Babišem, a co je určitě hodně aktuální a zajímavé, tak to je konopný byznys. Jak vlastně ta myšlenka vznikla a také co všechno se díky vám a vašim aktivitám už změnilo v oblasti byrokracie? Co je jinak, než bylo dřív?

Konopný byznys, to zní tak divoce… Moje skupina Group of Node má několik pilířů a jedním z nich je konopný segment. Jsme v tom čím dál aktivnější, zabýváme se pěstováním technického konopí i lékařským konopím. Samozřejmě je s tím hodně práce, protože všechny tady ty věci potřebují správné oprávnění. Takže na tom teď intenzivně pracujeme, abychom mohli pokročit dál. S firmou Hemp Factory jsme za 2 roky na velké ploše v jižních Čechách vypěstovali několik tun sušiny, kterou jsme potom extrahovali. A jak jsem takto do toho byznysu v roce 2019 hodně aktivně vstoupil, tak jsem začal zjišťovat, jaké jsou problémy v legislativě a kde jsou ty mezery. Spojil jsem se s dalšími podnikately, kteří v tom oboru podnikají, začali jsme spolupracovat a tlačili na naše zákonodárce, aby došlo ke změně zákona na výkonových látkách. Protože tam byly věci, které byly nesmyslné. Bylo to napsáno tak, že jste mohli pěstovat technické konopí do 0,3 obsahu THC, ale v konopných extraktech nesměla být ani molekula THC. Byla potřeba jedna úprava, kterou jsme lobbovali, aby se jasně nastavila pravidla a nikdo tady nekriminalizoval nesmysly. To se nám podařilo a došlo k velké změně zákona o návykových látkách. Zvýšili jsme hranici zbytkového THC na jedno procento. Definovali jsme přesně, co je technické konopí a co už lékařské konopí, nebo, dejme tomu, droga.

Řekněte mi, inspirovali jste se v zahraničí, třeba tím, co tam je povolené, nebo jste vycházeli z vlastních zkušeností a požadavků? Odkud vzešla inspirace pro změnu zákona?

Já jsem na tom nepracoval úplně sám, ale s kolegy. Velkou zásluhu má Petr Polanský, který je spoluautor té změny. My jsme se hodně inspirovali ve Švýcarsku, je to taková trošku konopná velmoc, země, kde to absolutně v pořádku funguje. Mají z toho příjem do státního rozpočtu a je to celkově velmi zajímavé.

Jsou ještě nějaké body, za které lobbujete, nebo už všechno, o co jste stáli, bylo schváleno?

Zákon je schválený, prezident ho podepsal a 1. 1. 2022 vstoupil v platnosti. Teď je ještě potřeba, aby ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo zemědělství k tomu udělaly nějaké prováděcí vyhlášky. Tam ještě určitě nějaká práce potřeba je, aby to správně zařadily. Je nutné s těmi politiky, zákonodárci a úředníky mluvit, vysvětlovat jim to. 

Jak se populace v České republice na využití konopí dívá a také co všechno lze z konopí vyrábět nebo co do budoucna bude možné?

Ta doba postupuje, před 10 lety se na to koukalo jinak, teď se na to kouká jinak. Já si myslím, že do budoucna tady bude trend, že konopí se absolutně zlegalizuje. Tím směrem jdeme, budeme následovat státy jako Maroko, Holandsko, ale třeba i Thajsko, které před pár dny konopí zlegalizovalo. To je absolutně zvláštní, tam totiž byly za drogové delikty velmi tvrdý tresty, a teď se tam konopí rozvolnilo. Už se totiž chápe, že přínos konopí je velký, a že když se to správně užívá, má to daná pravidla, tak jsou v tom benefity.

A jaký je v tuto chvíli v České republice o konopné produkty zájem?

Je to pořád na začátku, těch produktů je tady hodně, ne všechny jsou kvalitní. A tím, že se podařilo změnit zákon, tak se začínají k tomu vydávat vyhlášky. Ten byznys se postaví jako klasický jiný byznys, dají se tomu pravidla, státní správa to může kontrolovat a nekvalitní produkty stáhnout. Je tady hodně firem, které to dělají, a nakonec vydrží jenom ty silné. Bude to o tom, že budete mít sofistikované produkty a bude to regulérní byznys. A díky tomu, že to má nějaký právní rámec, tak ostatní firmy se nebudou bát do toho investovat.

Pokud se nemýlím, tak konopí zatím není ve zdravotnictví legální…

Konopí ve zdravotnictví u nás legální je. Jsou tu lékárny nebo nemocnice, kde pacient může dostat konopí. Problém byl ale zase v tom užívání a předepisování. A změna zákona ty věci usnadnila. V minulosti se dal užívat jenom konopný květ – to znamená, že člověk si ho koupil v lékárně a zakouřil si. Jenže hodně lidí si neumí ubalit jointa. Teď už si ale brzy budou moct dávat kapičky, je totiž daleko jednodušší si dát kapku než si motat joint.

Nedávno představil doplňky stravy s konopím i Jaromír Jágr. Pokud se nemýlím, tak vy jste s ním spolupracovali, v čem taková spolupráce spočívala? 

Tým kolem Jaromíra Jágra nás oslovil, protože od někoho z médií věděli, že jsme v tom aktivní. Sedli jsme si několikrát, bavili se, jak ty produkty vymyslet, co tam dát, aby to fungovalo, a pak oba týmy daly dohromady značku, kterou Jaromír Jágr má. A spolupracujeme na ní dál, jsme výrobci jeho značky.

Zůstaňme u velkých hvězd. Pokud mám správné informace, tak se dá se říct, že zčásti stojíte za kariérou Rytmuse. V čem spočívá budování rapperské hvězdy?

Patrik byl předtím poměrně už známý, nebyl jsem u toho úplně od začátku. Poznali jsme se v roce 2006 a udělali spolu i první koncert. Od té doby spolupracujeme. Jako první byznys jsem založil hudební vydavatelství Mafia Records – což je rapové a r&b vydavatelství a agentura. S Rytmusem jsem pořádal 7 velkých koncertních turné, několik velkých koncertů atd. Dělali jsme americká jména, jako třeba Busta Rhymes. Pro mě to byl takový splněný sen – v 16 letech jsem poslouchal tady ty své oblíbené hvězdy a pak jim za pár let organizoval koncerty, potkával se s nimi, na to mám perfektní vzpomínky. Mafia Records pořád fungují a v současné době s Rytmusem a s kapelou Kontrafakt připravujeme na příští rok velký projekt. Ještě o něm nebudu mluvit, ale je to v přípravách, a myslím si, že opět, jak se říká, zabijem.

Do čeho teď vy investujete, jak máte sestavené portfolio? Co považujete za dobré investice?

Já samozřejmě pořád koukám na nové věci, ale už to tak nepřeháním jako v minulosti. Před půl rokem jsem některé firmy zrušili – produkci organických hnojiv nebo účetní firmu. Teď jsem se soustředil na to, že investuji prostředky do firem, které fungují. Samozřejmě všichni se bavili o kryptoměnách a tady těch věcech. Koukal jsem na to, ale zase se nechci teď pouštět do něčeho, čemu úplně nerozumím.

Pokud bychom se odpoutali od byznysu, tak vy osobně, investujete například do umění nebo si užíváte věci tady a teď, jako je třeba cestování? 

Cestování, jednoznačně. Jsem schopný do něho investovat opravdu hodně peněz, baví mě to a hodně obohacuje. A já jsem takový, že třeba někam vyrazím a potom tam i najdu nějakou byznysovou příležitost. Teď to byly třeba Vietnam a Indonésie, to jsou trhy s 400 miliony lidí, to je neskutečné. A ten potenciál ve Vietnamu je fakt obrovský.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory