V Tasmánii postaví výkonný elektrolyzér. Cílem je bezemisní budoucnost

27. 01. 2021

V Tasmánii postaví výkonný elektrolyzér. Cílem je bezemisní budoucnost

Hlavní dodávky plynu pro domácnosti a podniky v Tasmánii by brzy mohly zahrnovat směs vodíku z obnovitelné energie. Australská plynárenská společnost Woodside podepsala s tasmánskou vládou společné memorandum o vybudování jednoho z největších australských elektrolyzérů.

Projekt plynárenské firmy Woodside, pojmenovaný H2TAS, bude podle
webu Renew Economy situován do lokality Bell Bay. Měl by zahrnovat
10MW pilotní elektrolyzér poháněný obnovitelnou elektřinou. Na
jeho stavbě se bude podílet firma Countrywide Renewable Energy.

Společnost Woodside se zaměřuje na přechod od studií proveditelnosti vodíkových projektů směrem k jeho výrobě. Projekt H2TAS chceme uvést do provozu v první polovině roku 2023. Důležité je, že tento projekt vytvoří řadu pracovních míst jak při stavbě zařízení, tak následném jeho provozu i nové příležitosti pro tasmánské podniky,“ uvedl výkonný ředitel Woodside Peter Coleman.

Společné plány vlády a soukromých firem

Vláda jednoho z australských spolkových států už v tomto směru podniká zcela konkrétní kroky. Zahrnují vytvoření tasmánského akčního plánu, zřízení místního fondu pro obnovitelný vodík a podepsání zmíněného memoranda.

Woodside
s tasmánskou vládou bude i nadále spolupracovat na rozvoji
vodíkového průmyslu v rámci ostrovního státu. Ambicí je
zdvojnásobit produkci obnovitelné elektřiny do roku 2040.

Již jsme se zavázali k nastolení silného a udržitelného vodíkového průmyslu, prostředkovaného obnovitelnými zdroji. Ukazuje se, že naše plány jsou životaschopné a atraktivní, mohly by přitáhnout velké vodíkové hráče, aby investovaly a zakládaly své projekty právě tady,“ vyjádřil se tasmánský ministr pro místní rozvoj Michael Ferguson.

4,5 tuny vodíku denně

Tasmánský projekt by zahrnoval instalaci 10MW elektrolyzéru na výrobu vodíku s využitím obnovitelné elektřiny. Je jedním z mála, které se dostaly do užšího výběru pro získání grantového financování od Australské agentury pro energii z obnovitelných zdrojů. V rámci tohoto programu bude alokováno 70 milionů dolarů (přibližně 1,5 miliardy Kč).

Zařízení
by mohlo každý den dodat až 4,5 tuny obnovitelného vodíku, který
by bylo možné v malých množstvích smíchat se zemním plynem
jako součást hlavních dodávek plynu v Tasmánii.

Další články